Bolti biztonsági őrnek van joga ahhoz hogy fizetés után blokk alapján kipakoltassa velem táskámat illetve a szatyraimat?
Az áruházban szolgálatot teljesítő biztonsági őr feladata közé tartozik az általa őrzött bolt vagyonának megóvása.
A biztonsági őr természetesen nem minősül hatósági személynek, ezért a vásárló nem kötelezhető arra, hogy a nyugtát átadja a részére.
Arra azonban már lehetősége van a biztonsági őrnek, hogy lopás gyanúja esetén a vele együtt nem működő személyt a rendőrség kiérkezéséig visszatartsa. A legjobb tudomásom szerint nincsen olyan jogszabály, amely megtiltaná az ilyen jellegű kéréseket a biztonsági őrök részéről. Az a vásárló határozottságán és hozzáállásán múlik, hogy ennek a kérésnek eleget tesz-e.
Jogszerűen csak akkor teheti meg, ha megalapozott gyanúja van.
„2005. évi CXXXIII. törvény
a személy- és vagyonvédelmi, valamint a magánnyomozói tevékenység szabályairól
A jogszabály mai napon (2015.VII.2.) hatályos állapota”
„28. § (1) A vagyonőr a csomag tartalmának, jármű és szállítmány bemutatására a szerződésből fakadó kötelezettségei érvényesítése céljából, a tervezett intézkedése okának és céljának közlése mellett akkor hívhat fel, ha
a) megalapozottan feltehető, hogy az érintett bűncselekményből vagy szabálysértésből származó olyan dolgot tart magánál, amelynek őrzése a vagyonőrnek szerződésből fakadó kötelezettsége;
b) e dolgot a felszólítás ellenére sem adja át; és
c) az intézkedés a jogsértő cselekmény megelőzése, megszakítása érdekében szükséges.”
Tehát csak úgy, szúrópróbaszerűen nem szólíthat fel senkit a csomagjának bemutatására.
Néhány éve, egy környékünkön megnyílt boltban is volt az egyik őrnek ilyen szokása. Mikor tőlem is kérte a táska bemutatását, akkor megkérdeztem, hogy gyanúsít-e valamivel? Ha nem, akkor visz’lát’; ha igen, akkor hívom a rendőrséget, megvárom a kiérkezésüket, és ha előttük is közli a gyanúsítást, jelenlétükben kipakolom a táskám. Természetesen nem a nyilvános térben, hanem előírás szerinti zárt helyen. És mivel megalapozatlanul gyanúsítana, ott helyben, feljelentést tennék a rendőröknél.
Természetesen elmehettem és többé nem foglalkoztunk egymással.
Nem téged ellenőriz, hanem a pénztárost.
Azt kell néznie, mindent beblokkolt-e, vagy zsebre dolgozik.
semmi joga. velem is akarták már egyszer ezt eljátszani, én meg közöltem h na oké, akkor vagy most eltakarodik innen, vagy a személyi szabadság korlátozása miatt feljelentem, vagy ha meg van felvétele, hogy loptam, akkor hívjon rendőrt, de én ugyan ki nem pakolok, és szórakozzon az anyjával.
Na ne aggódj, elkullogott ... pont ez a baj a magyarral h annyira birkamódra hagy mindent és csak tűr és tűr, de számomra ez meg felháborító. na meg mióta számít hatóságnak a bizt őr? csak annyit tehet meg amennyit bármelyik más állampolgár! ezt ne feledjük!
szal mondd csak neki h leszállhat rólad, és inkább szerezzen magának egy csajt, ha ennyire frusztrált, ha meg nem jó ez neki, akkor engedd h kihívja a rendőrséget, utána meg szépen jelentsd fel (utána már jóval több minden miatt megteheted).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!