Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Jogosan lefoghatok/kényszeríth...

Jogosan lefoghatok/kényszeríthetek embert addig amíg a rendőr járőr ki nem jön? Tegyük fel kirabolt utánna futottam és legyűrtem, akkor ráülhetek a hátára addig?

Figyelt kérdés

2015. jún. 7. 10:49
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Simán.
2015. jún. 7. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Igen, bár pl nem törheted el mind a két lábát azzal a felkiáltással, hogy így legalább nem tud elszökni. De visszatartani mindenképpen vissztarthatod.
2015. jún. 7. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen természetesen én is így gondoltam:) nem terveztem láncfűrésszel vakargatni a gerincét elölről hogy ottmaradjon, csak féltem hogy nem tehetem meg egyáltalán:) és még én lennék meghurcolva, de szerencsére nem így van!
2015. jún. 7. 11:11
 4/9 anonim ***** válasza:
20%

Törvényesen nem korlátozhatod a mozgási szabadságában, azt csak hatóság teheti.

De nem tehetsz arról, hogy elesett és megütötte a lábát ezért nem tudott elmenni.

2015. jún. 7. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

"Törvényesen nem korlátozhatod a mozgási szabadságában, azt csak hatóság teheti."


Ha nem követett el semmit, akkor egy egyszerű embert nem foghatsz el az utcán. Az önvédelem és vagyonvédelem teljesen más tészta.

2015. jún. 7. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
"Törvényesen nem korlátozhatod a mozgási szabadságában, azt csak hatóság teheti." - de igen, tettenérés esetén vissza lehet tartani az elkövetőt a rendőrség kiérkezéséig. Különben minden bolti tolvaj pofánröhögné a biztonsági őrt és elsétálna.
2015. jún. 7. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
0%

[link]


csak egy hirtelen példa...

A fogalmakkal sokan nincsenek tisztában.

A bolti tolvaj rendszerint pofán is röhögheti a biztonsági őrt. Ez külön tananyag az őrök képzésénél. Ha a kényszerítés során esetlegesen történik valami a tolvajjal, akkor bizony feljelentést fog tenni az őrrel szemben.

De ezt hagyjuk is. Nem ez a téma.

Önvédelmi helyzetről nincs szó, egyik válaszadó vetette fel. Bár kérdező úgy tette fel a kérdését, hogy "kirabolt". Ez feltételezi, hogy a tolvaj testi kényszert alkalmazott ellene, megverte, leütötte, illetve egyéb dolgok. Mivel azonban a tolvaj elfutott, szó sincs önvédelemről...

Kérdező, a tetteddel könnyedén önbíráskodást követhetsz el, amiért téged fognak vizsgálat alá vonni. Nem könnyű megtalálni azt a határt, ahol még jogszerűen jársz el. Ha vannak szemtanúk is, és esetleg túlzónak találják a fellépésedet, akkor együtt csücsültök majd a fogdán a téged meglopó egyénnel.

Nem véletlenül mondják, hogy a bűnözőknek több joguk van, mint az áldozatoknak kishazánkban.

2015. jún. 7. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"csak egy hirtelen példa..."

Na az ilyen linkelt cikkek olvastán érez kedvet az ember, hogy lehozza a padlásról a nagypapa dobtáras géppisztolyát és rohadtul elszórakozzon vele a hivatalos helyiségek környékén.

A tulajdon védelme itt kb. úgy néz ki, hogy te ugyan védheted a tulajdonodat körmödszakadtáig, piramist vagy vizesárkot is építhetsz köré. De mikor a norvég elszalad a cuccoddal, akkor már nem futhatsz utána, mert még a norvég előtt mész a bíróság elé.


Nade a kérdésre válaszolva:

[link]

Itt a keretes írás külön érdekes: a rendőrség szólított a fel a palit, hogy engedje szabadon a tettenért és visszatartott bűnözőt. Tehát a szó legszorosabb értelmében a bűnözőt segítették, persze az akkori ügyeletes biztos meg tudta volna magyarázni, hogy miért társadalmi érdek a bűnöző futni hagyása (de leginkább nekik nem kellett intézkedni)

2015. jún. 7. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Jó sok marhaságot összehordtak itt egyesek, de mondjuk a cikkeket olvasva, nem is csoda.


#7-nek nem tűnt fel, hogy a nő nem az általa vélt tolvajt tartotta vissza a helyszínen, hanem a tulajdonának vélt dolgot vette el erőszakkal. Ez valóban önbíráskodás, ráadásul nem is volt igaza.


A #8-ban linkelt írás keretes részével kapcsolatban: nyilván ezt mondta a rendőr, ha ezt írták, de akkor csak vagy simán hülye volt, vagy lusta és nem akart intézkedni (sajnos mindkettőt el tudom képzelni).


A valóság az, hogy a Btk. valóban nem szabályozza ezt a helyzetet, a Be. (1998. évi XIX. törvény) viszont igen.


127. § (3) bekezdés: A bűncselekmény elkövetésén tetten ért személyt BÁRKI elfoghatja, köteles azonban őt a nyomozó hatóságnak haladéktalanul átadni; ha erre nincs módja, a rendőrséget értesíteni.


Tehát nyugodtan korlátozható az ürge személyi szabadsága, azokkal a korlátokkal, amit az értelmes hozzászólók jeleztek is: nem kínozható, nem sanyargatható, és az első lehetséges alkalommal át kel adni a hatóságnak.

2015. jún. 7. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!