Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az eladandó ingatlant kinek...

Barackvirág 5 kérdése:

Az eladandó ingatlant kinek van joga meghirdetni, ha 3 tulajdonosa van az ingatlannak nem egyenlő arányban és 1 haszonélvezője?

Figyelt kérdés
Mindhárman el szeretnénk adni az ingatlant.De azt sem szeretnénk ,hogy aki hirdeti és a házban lakik (Haszonélvezete van mindenre)az lebeszéli a vevővel pl:10millát és az adásvételire már csak Pl 8millát írnak.A többi tulaj ezt sosem fogja megtudni.A lényeg az,hogy lehetne ezt a kiskaput kiküszöbölni? Előre is köszönöm a válaszokat!
2015. jan. 20. 21:01
 1/6 anonim ***** válasza:

A leírásodból úgy értem, hogy az egyik tulajnak van haszonélvezete a teljes ingatlanon, nincs további haszonélvező (tulajdonjog nélkül). Ez csak azért érdekes, mert a haszonélvező hozzájárulása mindenképp szükséges az eladáshoz.


Elvileg meg lehetne azt csinálni, hogy egyvalaki meghirdeti, a vevők nála érdeklődnek, és mindannyian (vagy legalább ketten) kimentek az ingatlant megmutatni minden egyes érdeklődőnek. Ez elég macerás, és nem is véd meg okvetlenül a csalástól. (Merthogy ketten is összebeszélhetnek.) Viszont minden esetben kell mindhárom tulajdonos aláírása, tehát senki nem köteles egy jóval alacsonyabb eladási árba beleegyezni.


Szerintem az lenne a járható út, ha ingatlanost bíznátok meg az eladással; akkor ő hirdet, ő mutogat. Azt meg lehet beszélni vele, hogy komoly érdeklődő esetén mindhármótokat értesítsen a vételi ajánlatról, ill. hogy egyéni egyezkedés nincs, azaz nem teheti meg, hogy csak egyikőtökkel egyeztet. Az ingatlanos persze sok pénzbe kerül (az eladási árból), és így sem száz százalékosan kivédhető az összebeszélés, de ennél jobbat nem tudok.

2015. jan. 20. 22:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A hirdetéshez nem kell jog. Az eladáshoz kellenek a tulajdonosok, a haszonélvezet pedig rajta marad, azt a haszonélvező mondhatja fel. A haszonélvezet erősebb a tulajdonjognál. HAzonélvezettel terhelt ingatlant a kutya nem vesz amúgy, mert az csak papíron a tulajé, be sem teheti a lábát oda, ha a haszonélvező nem akarja.
2015. jan. 20. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 tomala ***** válasza:

A kérdésed nekem picit zavaros.

Meghirdetni egy dolog, eladni egy másik. Ha mindannyian el szeretnétek adni, egyik tulajdonos meghirdetheti, nem kell hárman közösen írni a hirdetést.


A szerződés viszont nem úgy működik, hogy a haszonélvező eladja a lakást, aztán az árát odaadja az állagtulajdonosoknak. Közös döntés az eladás (hacsak nem bíróság rendeli el a közös tulajdon megszüntetését), közösen kell szerződni és megállapodni a vevővel.


Szóval én nem értem, hogy tudna összebeszélni a vevővel a haszonélvezp. És egyáltalán miért. A haszonélvezetnek is külön ára van, azt is meg kell váltania a vevőnek - arra alkudozhat nyugodtan haszonélvező a vevővel.

De a szerződést neked is alá kell írni, ez a lényeg.


Ahogy az első írja, ha ingatlanos is van a dologban, akkor még biztosabb, hogy nincs kavarás az árral, tudniillik az ingatlanos a szerződés szerinti vételárból kapja a jutalékát, tehát neki baromira nem éri meg, hogy kisebb összeg kerüljön a szerződésbe, mint a valóság.


De ha privátban leírod részletesebben, hogy mire vonatkozott a kérdés, akkor a jogi részére szerintem fogok tudni válaszolni.

2015. jan. 20. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

"haszonélvező hozzájárulása mindenképp szükséges az eladáshoz"

Egyáltalán nem, semmi köze az eladáshoz (ő jogait nem érinti, a haszonélvezet megmarad), csupán tájékoztatni kell a tulajdonosvásárlásról. Kivéve, ha úgy kerül eladásra az ingatlan, hogy a haszonélvezetet felbontják (ekkor bár mennyit kérhet a haszonélvezetéért).

Olyan nincs, hogy mindenre kiterjedő haszonélvezete és tulajdonjoga is lenne ugyanarra, csak másnak a tulajdonára lehet haszonélvezet. Pontosítsd a helyzetet!

2015. jan. 21. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Jó, persze, igaz. De haszonélvezettel terhelten eladni egy ingatlant kb. lehetetlen; ha mégis, akkor iszonyatosan áron alul, az meg egyik eladónak sem érdeke.
2015. jan. 21. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat! A haszonélvező az özvegy, aki tulajdonosa is 50%-ban az ingatlannak. Szerintem a leendő vevőnek is érdeke ,hogy kevesebb összeg kerüljön az adásvételire,mert akkor kevesebbet adózik utána nem? Pl egy 30milliót érő háznál ha 28 milliót írnak az adásvételire az nem tűnik fel az apeh-nak.Tudom,hogy kimennek megnézni az ingatlant ami meg lett véve,hogy valóban Kb 28 milliót ér-e mint az adásvételin.
2015. jan. 22. 17:45

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!