Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Haszonélvezeti ( özvegyi)...

Haszonélvezeti ( özvegyi) joggal ) megterhelt házba az örökös beköltözhet, ha a haszonélvező ( özvegy) nem lakja?

Figyelt kérdés
Megörököltem a szülői házat, de az özvegyi jog miatt a szülő a haszonélvező, bár ő már évek óta összebútorozott valakivel. A viszonyunk koránt sem felhőtlen.

2014. dec. 28. 21:47
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
34%

Nem költözhetsz be... :(


Jogi fórumról másolok ide egy hasonló sztorit és a választ:


Követelheti-e a haszonélvező, hogy a tulajdonos költözzön ki a lakásból?


Édesapám 1998-ban elhunyt, mivel nem volt végrendelet én örököltem egy kétszintes családi házat, melynek édesanyám lett a haszonélvezője.


Én illetve édesanyám is ebben az ingatlanban lakunk a mai napig. Körülbelül 10 éve beköltözött a barátja, akit a tudomásomon kívül állandó lakcímre bejelentett.


Mindketten nyugdíjasok. Ez még nem is volt gond,mert ők az alsó szinten,én meg a felsőn,így nem zavartuk egymást, pláne, hogy én a munkahelyemen 12 órázom, egyszer nappal-egyszer éjjel.Az elmúlt négy hónapban mindennap azzal támad, hogy költözzek el, ha nem, rendőrt hív, bíróságra megy.


Megteheti-e? Ha rám hívja a rendőrt, az kidobhat? Ő törvényesen milyen úton tehet ki, és annak mi a folyamata? Törvényesen lakhat az ingatlanban a barátja?Én mit tehetek ezek elkerülése érdekében?


A haszonélvezeti jog birtoklás szempontjából megelőzi a tulajdoni jogot.


A haszonélvező általában élete végéig jogosult használni az adott ingatlant, kizárólagosan.

Olvasóink értékelése: / 2

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 29



Ki fizesse a közös költséget?


Egy lakásnál a tulajdonosok 25-25-50%-ban rendelkeznek tulajdonjoggal, amennyiben a lakásban lakó 50%-os tulajdonjoggal rendelkező személynek közösköltség tartozása van, akkor ezt a tartozást kitől követelheti a társasház kezelő?


Bejelentett lakcíme csak az 50%-os tulajdonosnak van az ingatlanra akinek haszonélvezeti joga is van a 100%-ra


A bejelentett tulajdonos, aki egyben haszonélvező is tartozik a társasházi közös költséget megfizetni. Ha azonban a társasház a tartozások miatt jelzálogot tesz az ingatlanra, akkor az mindhárom tulajdonost sújtja.



Olvasóink értékelése: / 0

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 28



Eladható-e az özvegyi joggal terhelt ingatlan?


Van egy családi házunk amit a férjem halála után én és a két fiam örökölt. Én 1/2 részt a fiúk a másik felét.


Tartozásom van egy Bank felé, csak az én részemre. Most az idősebbik fiam szerzett vevőt a házra és el akarja adni.


Azt tudom,hogy a Bank hozzájárulása is kell, és levonja az eladási árból a tartozást. Nekem özvegyi haszonélvezeti jogom van a házon.


Eladhatja-e úgy, hogy én nem is tudok róla?


Ha igen, akkor én így is bemehetek a házba bármikor? Kulcsot kell-e kapnom? Egyáltalán beköltözhet - e aki megveszi, vagy csak a halálom után?


Az özvegyi jog a túlélő házastárs haszonélvezeti jogát jelenti- a haszonélvezeti jog másik formája.


Fontos tudni, hogy a túlélő házastárs mindannak a vagyonnak a haszonélvezetét örökli, amit nem ő örököl.


Az ingatlan tulajdoni lapja ismeret nélkül az Ön által leírtak alapján válaszom: ha Ön tulajdonos is és ha haszonélvező is Ön nélkül az ingatlan egésze nem eladható a másik tulajdonos/ok által.


A másik tulajdonos/ok csak a saját részüket bocsáthatják áruba, de azzal hogy arra is fennmarad az Ön özvegyi joga. (ezt a Vevőnek tudomásul kell venni).


Ehhez az adásvételhez nem kell az Ön aláírása. Ön az ingatlan használatára élete végéig jogosult.

Olvasóink értékelése: / 3

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 12



Milyen joga van a haszonélvezőnek, eladható -e haszonélvezettel terhelt ingatlant?


Az a kérdésem, hogy a nejem elhunyta után, az anyukájának, mint haszonélvezőnek, mennyi joga van, nem beengedni az új páromat?


Úgy tudom, hogy biztosítani kell számára az 1 szoba, konyha, fürdő, wc-t és akkor már meg is feleltem a követelményeknek!?


Van -e jogom esetleg eladni a házat nélküle, vagy meg kell várnom az elhunytát? Mi történik esetleg utána?


Amennyiben az édesanya haszonélvezeti joga a teljes ingatlanra kiterjed, úgy őt megilleti a teljes ingatlan kizárólagos használata is.


Haszonélvezettel terhelten a tulajdonos eladhatja az ingatlant. A vonatkozó adásvételi szerződést a haszonlévezőnek még csak alá sem kell írnia.


Más kérdés, hogy található e vevő olyan ingatlanra, amelyet haszonélvezeti jog terhel és amelyben a haszonélvező benne lakik. Ugyanis a vevőnek tudomásul kell vennie, hogy az ingatlan birtokába csak a haszonélvező halálába léphet.


Az ilyen jellegű adásvétel általában befeketedési jellegű, és a haszonélvezeti jog komoly vételár csökkentő tényező.

Olvasóink értékelése: / 2

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 04



Mire terjed ki a haszonélvezet?


Édesanyám fiamra iratta a lakást 25 éve. Ő a haszonélvezö. Ezzel semmi gond, viszont nem törödik vele, tudom a lakás igy is az övé.


Azt szeretném megkérdezni hogy a lakásban található dolgok, mint bútor festmény, arany, bankszámla is őt illeti meg? Végrendelet nincs.


A haszonélvezeti jog kiterjed az ingatlanra és annak berendezési, felszerelési tárgyaira is.


Amennyiben a haszonélvező felhagy használati jogával és más helyre költözik, a tulajdonos használati, hasznosítási joga feléled.


A haszonélvezeti jogot ilyen esetben javaslom megszüntetni, melynek módja a haszonélvező kifizetése.


A haszonélvezeti jog vagyoni értékű jog, és értékét az illetéktörvény határozza meg, pl. egy 20 millió Ft értékű ingatlanra ha 62 éves korú haszonélvező joga áll fenn, a haszonélvezeti jog értéke 4 millió Ft.


Természetesen a haszonélvezetről a haszonélvező ingyenesen is lemondhat a tulajdonos javára. Ha a felek egyeneságbeli rokonok, a lemondás, mint ajándékozás, illetékmentes.



Olvasóink értékelése: / 1

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 01



Bérbe adható-e a tulajdonos által a haszonélvezettel terhelt ingatlan?


A tulajdonomban lévő ingatlanon édesanyámnak haszonélvezeti joga van, mely a vásárláskor szerződéssel keletkeztetett részére. Az ingatlanban csak ő lakott 2005 óta, ez idő alatt tetemes mennyiségű közüzemi tartozást halmozott fel, melynek következtében kikapcsolták a közműveket. Emiatt a viszonyunk nagyon megromlott. Ő, általam ismeretlen helyre költözött.


Van e lehetőségem az ingatlant bérbe adni, édesanyám hozzájárulása nélkül? Esetleg van e lehetőség a haszonélvezetet megszüntetni?


A haszonélvezőnek kötelezettsége, hogy mindenkor a „rendes gazdálkodás” szabályai szerint köteles a dolgot birtokolni, használni, illetve hasznosítani. Ez azt is jelenti, hogy az ingatlant rendeltetésszerűen köteles használni és viselni a fenntartással kapcsolatos költségeket, építményadó, telekadót, közüzemi díjak stb.


Ha a haszonélvező a birtoklás, a használat és hasznosítás jogával nem él és azt másnak sem engedte át, akkor ezeket a jogokat maga a tulajdonos is gyakorolhatja azaz az ingatlant lakhatja, hasznosíthatja, bérbe adhatja.


Fontos tudni hogy az ingatlant a tulajdonos el is adhatja – haszonélvezettel terhelten - a haszonélvezőnek a szerződést nem kell aláírnia.


A haszonélvezeti jogot egyoldalúan a haszonélvező – lemondással – megszűntetheti.


Kétoldalú megszűntetésről akkor beszélünk ha a haszonélvezeti jog értékét a tulajdonos a haszonélvezőnek megfizeti.


Mivel nem lakja az ingatlant a haszonélvező – javaslom ezt a megoldást preferálja. Életszerű, hogy ha nem akarja lakni az ingatlant a haszonélvező - a megváltási értére igényt kíván tartani.


Mindezen körülmények az Önök közötti megegyezést segítik elő.



Olvasóink értékelése: / 1

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 01



Hogyan szüntethető meg a haszonélvezeti jog?


Feleségemmel második házasságban élünk mindennemű szerződés nélkül. Már házasságunk alatt Ő eladta a volt lakását ahol mi nem éltünk együtt és vett helyette egy másikat, ahol az Ő gyereke él. Bár lényegesen fiatalabb nálam,szeretné tudni: ha Ő meghal, lesz-e nekem haszonélvezeti jogom az Ő lakásán, ami ezek szerint nem "közösen lakott" lakás. Ha mégis lesz, hogyan modhatok én le róla?


A haszonélvezeti jog egyoldalú nyilatkozattal bármikor megszüntethető. Ha közeli hozzátartozó a tulajdonos, egyenes ági rokonok között a haszonélvezeti jog megszüntetése illetékmentesen történhet.


2014 március15-től hatályba lépett PTK szerint az özvegyi haszonélvezeti jog csak a közösen lakott lakásra jöhet létre. Az Ön által kérdezett, más által lakott lakásra nem.



Olvasóink értékelése: / 2

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 01



Hogyan számítandó a haszonélvezet értéke?


Arra szeretnék választ kapni, hogy válás során, amikor az ingatlanon két szülönek is holtig tartó haszonélvezeti joga van, amely a fiatabb halàlàig tart hogyan kell számítania haszonélvezeti jogok értékét? Egy 30 mFt-os ingatlan esetén, 61 és 64 éves haszonélvezôk esetén?


A haszonélvezeti jogokat ilyen esetben egyszer vagy mindkét személy esetében számolni kell? A tulajdonosok pedig a haszonélvezeti jog (ok) összegével csökkentett ingatlanáron osztoznak tulajdoni hányaduk arányában?


Több személy holtig tartó haszonélvezeti jogának értéke a haszonélvezők életkori szorzója szerint számolandó.


Mivel mindkét személy elmúlt 60 éves, de nem több 65-nél, ezért a 4-es szorzó alkalmazandó.


30 MFt értékű ingatlan esetén a haszonélvezeti jog értéke a nevezett két személy esetén 6-6 MFt, míg a tulajdoni jog értéke 18 MFt.



Olvasóink értékelése: / 1

ElégtelenKitűnő

2014 augusztus 01



Tartozik-e helyt állni a haszonélvező a tuljdonos tartozásaiért?


Haszonélvezeti jogom van a szüleim lakásán. A lakást ők lakják, közüzemi tartozást halmoztak fel. A végrehajtó tőlem akarja behajtani.


A közüzemi szerződéseket ők kötötték a szolgáltatóval. Jogos -e hogy tőlem követelnek, ha ők nem tudnak fizetni?


Lemondhatok -e a haszonélvezeti jogról, ha a tulajdoni lapon sok bejegyzés van (NAV,bank,közüzemi/az ő tartozásaik):


Ha a tulajdonosok lakják az ingatlant és ők áll jogviszonyban a szolgáltatókkal, akkor a felhalmozott tartozás tekintetében ők tartoznak helytállni,- végső soron az ingatlannal. Ez azt jelenti, hogy a tartozások miatt a szolgáltató ingatlan tekintetében intézkedhet, arra végrehajtást is kérhet. Ön mint haszonélvező mindezekért a saját vagyonával nem felel. A haszonélvezetet egyoldalú nyilatkozattal bármikor megszűntetheti illetékmentesen.



Olvasóink értékelése: / 1

ElégtelenKitűnő

2014 július 31



Beköltözhet-e a tulajdonos haszonélvezettel terhelt lakásban?


Édesapám 2010-ben hunyt el. Örököltem utána mindkét ingatlanából 1-1 negyedrészt. Viszont mindkettőn a neje (mostohaanyám) a haszonélvező.


Szeretném megtudni, hogy ilyenkor, ha nem akarja kifizetni a jogos örökségemet, akkor a két ingatlanból valamelyikbe beköltözhetek?


Az özvegyi jog holtig tartó haszonélvezetet jelent az örökölt ingatlanokon.


A haszonélvező ezen jogáról saját elhatározásából lemondhat, vagy az örökösnek ezen jogát eladhatja.


E körben Ön pénzben megválthatja a haszonélvezeti jogot, de arra igényt nem tarthat, hogy a haszonélvező Önnek fizessen, csupán akkor, ha Öntől megvásárolja az örökölt ingatlanrészt.


Adásvétel esetén, mivel a haszonélvezet és a vásárolt tulajdonjog egy kézbe kerül, a haszonélvezet automatikusan törlődik, és a haszonélvező tulajdonossá válik.


Fontos tudni, hogy adásvételi szerződés kötésére senki nem kötelezhető, az csak egyező közös akarattal jöhet létre. Ha ilyen közös megegyezés nem születik önök között, a haszonélvező élete végéig jogosult az ingatlan használatára.


A haszonélvező halála esetén azonban Ön törölheti ezt a jogot az ingatlan-nyilvántartásból a haszonélvező halotti anyakönyvi kivonatának bemutatásával, ezáltal az ingatlanrész tehermentes tulajdonosa lesz.

Olvasóink értékelése: / 0

ElégtelenKitűnő

2014 július 04



Haszonélvezettel terhelt lakás eladása


Eladhatom a lakásom amin nagyanyámnak haszonélvezeti joga van? Ő már nem igazán beszámítható, a gondnokság alá helyezését mostanában indítják, viszont nekünk jön a baba sürgős lenne a lakaseladas.


Haszonélvezeti joggal terhelten minden ingatlan eladható. A haszonélvezőnek a szerződést alá sem kell írnia, de a vevőnek tudomásul kell vennie hogy az ingatlant csak a haszonélvező halálát követően veheti birtokba és használhatja.



Olvasóink értékelése: / 0

ElégtelenKitűnő

2014 június 05



Özvegyi jog értékének számítása


Volt férjemmel közösen vásároltunk lakást. Született 3 gyerekünk, elváltunk ő újból megnősült.


10 éve meghalt, a lakás fele az enyém másik felének 3-3/20 részét a 3 gyerekem 1/20 részét a 2. házasságból született gyermek örökölt az özvegynek özvegyi haszonélvezeti jogával.most a gyerekeim már felnőttek elszeretném adni a lakást.


A kérdésem az lenne mennyit kellene, és egyáltalán kellene e fizetni az özvegynek?


A haszonélvezeti, vagy más néven özvegyi jognak -mint vagyoni értékű jognak-forgalmi értékét az illetéktörvény határozza meg az ingatlan értékének, és az özvegy életkorának megfelelően.


Az adásvételi szerződéskötéskor az özvegy választ, hogy eladja a haszonélvezeti jogát, vagy ellenérték nélkül arról lemond.


Ha az eladás mellet dönt, akkor az illetéktörvény szerinti vételár illeti őt. Ennek számítása a következő: Az özvegyi joggal terhelt ingatlanrész forgalmi értékét osztani kell 20-val, és szorozni a haszomnélvező életkori szorzójával. Pl 65 év felett a szorzó 4.

Olvasóink értékelése: / 1

ElégtelenKitűnő

2014 május 02

2014. dec. 28. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
50%
Bocs, valamiért az egész oldalt bekopizta... Csak az első bekezdés vonatkozik ide.
2014. dec. 28. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

NEM. A haszonélvezeti jog annyit jelent, hogy az illetö dönti el, hogy ki lakhat ott, ki léphet be, teljes mértékben töle függ, hogy ki használhatja a lakást, illetve minden, a házzal kapcsolatos dologban.

Ez a tulajdonos(ok)ra is vonatkozik, amíg az özvegy él (és/vagy nem lép újabb házasságra), addig a tulajdonost is kizárhatja a lakáshasználatból.

2014. dec. 28. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
83%

A haszonélvezeti jog erősebb a tulajdonjognál számos kérdésben. Azonban ha a haszonélvező nem él haszonélvezeti jogával, a tulajdonos élhet tulajdonosi jogaival.

Amíg a haszonélvező tűri, hogy az ingatlant a tulajdonos lakja, addig miért ne költözhetne be a tulajdonos?

Annyi a bibi, hogy ha a haszonélvező élni kíván haszonélvezeti jogával, akkor a tulajdonosnak menni kell...

De attól, hogy az ingatlanon haszonélvezeti jog van, még nem jelenti azt, hogy a haszonélvező ÉL is azzal. Tehát ha "senkit nem érdekel", akkor a tulajdonos nyugodtan beleköltözhet. Egészen addig, amíg ezt nem teszi szóvá a haszonélvező.

2014. dec. 28. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm nektek a gyors és kimerítő válaszokat.


Szép estét!

2014. dec. 28. 22:16
 6/12 anonim ***** válasza:

4-es, ez is mind igaz, amit írsz, de a kérdező leírta, hogy a viszonyuk korántsem felhőtlen. Tehát nyilván nem fogja eltűrni a haszonélvező, hogy a tulaj beköltözzön... hiába ő nem lakik benne...


Kérdező, szívesen, neked is szép estét. :)

2014. dec. 28. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%

A rendőr nem dob ki, hiába hívja oda. Sőt, te hívhatod ki a rendőrt, ha kizárnak és ki fogja kényszeríteni, hogy beengedjenek.

Bíróságra mehet, de nem fog menni.

2014. dec. 29. 05:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Utolsó: ezeket a hülyeségeket honnan veszed? Mert egyetlen álításod sem állja meg a helyét. LEgalább az elözö válaszokat - különös tekintettel a bemásolt törvényszövegre - elolvashattad volna, mielött értelmetel dolgokat írsz!!!!!
2014. dec. 29. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Egyszer csak hazamegy és nem eresztik be. Kihívja a rendőrt becsönget és a haszonélvező megmutatja a tulajdoni lapot, a kizárt személy megmutatja a lakcímkártyáját. Esetleg megkérdezi a szomszédokat, hogy tényleg ott szokott-e lakni. Ezek után ki fogja kényszeríteni, hogy beeresszék.


Ahhoz hogy teljesen kizárják, bírósági végzés kell.

2014. dec. 30. 05:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Nem vagyok oda bejelentve, már nem lakom otthon egy ideje.

Sajnos valószínűleg nincs igazad, ez a helyzet.


De azért köszönöm

2014. dec. 30. 20:53
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!