Jogtalan bevétel szerzés, és Youtube?
RÖviden taglalva: 1 éve feltöltöttem 4 db videót youtube-ra. VIszont ezek felett nincs jogom, a tartalom a pixar-é. Viszont a youtube nem vett észre semmit sem. se feltöltéskor, sem pedig most. Én bekapcsoltam a bevétel szerzést minden gond nélkül. Ezzel jön havi 20-30 ezer forint.
Kérdem én, kerülhetek ezzel bajba?
Ja, a reklámokért kapsz pénzt, más szellemi tulajdonának felhasználásával. Semmilyen szerzői jogi védelem alá eső dolgot nem szabad a jogtulajdonos engedélye nélkül felhasználni, megosztani.
A Pixar, vagy bármelyik szerzői jogvédő szervezet perelhet téged kártérítésért, továbbá feljelenthet Btk. 385. § szerint (2 évig terjedő szabveszt).
Továbbá amennyiben nem vallod és fizeted be a jövedelem utáni szja adóterhet, Btk. 396. § szerinti költségvetési csalás (leánykori nevén adócsalás) bűncselekménye is szóba jön, ami azért nem mókás, mert a 388/A. § értelmében azzal együtt már a szerzői jogsértés is közvádas bűncselekmény.
Külön gratulálok, hogy mindezt ide kiírtad, mert ha van itt egy rosszindulatú felhasználó, az csak dob egy mailt hazai szerzői jogvédő szervezetek egyikének, a Pixarnak, vagy a NAV-nak (vagy mindegyiknek), és akkor eléggé megnő az esélye, hogy a fenti jogkövetkezményeket ne is tudd elkerülni.
A legnagyobb zenekiadók és filmes cégek egyébként bizonyos időszakonként amúgy is beleállnak az ilyen videók levetetésébe és hozzájuk a perekbe (ha figyeled, a youtube-on nagyjából egyszerre szoktak eltűnni a teljes filmek).
A Youtube és az internetszolgáltatód is évekig tárolja az IP cím adatokat, szóval nem könnyű elbújni.
A helyedben törölném a videókat meg a fiókot is a francba, és örülnék az eddig szerzett pénznek.
Nyilván jogilag gázos, csak ugye aki ilyen területen nem rendelkezik gyakorlattal, az kevésbé tudhatja, hogy elég nehéz utánajárni ilyennek. Főszabály szerint a Google felel a szerzői jogi dolgokért, neki kell letiltani ezeket a videókat (hiszen az ő felületén történik a megosztás), akár a Google keresőmotorról is, főleg, ha benyújt egy erre irányuló kérelmet a szerző. Nem szoktak egyből pereskedni, több költséggel járna, mint bevétellel, elsősorban mindig a kompromisszumra hajlanak (először benyújtanak egy kérelmet a Google-nek, ha nem tesznek eleget a kérelmüknek, akkor terelődik jogi útra), a Google is inkább figyel ezekre a jogsérelmekre, mert egy ilyen miatt is szívhat. A szerző pedig nem tud arról, hogy te azért osztottad meg a szellemi tulajdont, hogy pénzt kereshess a reklámfelületek megosztásáért.
Igen, a Btk. bűncselekményként definiálja azt, ha úgy teszed hozzáférhetővé más művét, hogy gazdagodj belőle, akár közvetett módon, csak a válaszolók mindig elfelejtik a bizonyítás jelentőségét. Más az elmélet, más a gyakorlat. Egyszer mindenki megtanulja.
A lényeg, hogy elméletileg lehet belőle bajod, gyakorlatilag pedig 99,9%, hogy nem lesz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!