Áfa a többi lent?
Le írná nekem valaki, hogy mit kell tudni az áfáról, úgy általában? Pl. Hogy történhet áfa csalás, áfa vissza igénylés, stb.
( Tudom, a google a barátom, de ő túl szakszerűen fogalmaz. :) )
Ez a kérdés még nagyon leegyszerűsítve is kitesz egy fejezetet egy könyvben, ha korrekt választ akarunk adni.
Szóval a végletekig lebutítva:
Az ÁFA ugye általános forgalmi adót jelent (valójában nem a kifejezetten a forgalmat adóztatja, de ezt most hagyjuk). A dolog úgy néz ki, hogy amikor a kereskedő egy árut elad, annak van egy nettó ára, ehhez azonban köteles hozzáadni az áfát, ami a nettó ár 27%-a. Azaz az így létrejövő bruttó ár a nettó ár 127%-a.
A vállalkozások többsége úgymond áfakörbe tartozik, azaz a szolgáltatásai után áfa fizetésére köteles (hogy kik nem, azt most hagyjuk). Ez úgy működik, hogy pl. az Alapanyag Kft elad vasat nettó 1000 Ft-ért Üzem Kft-nek. Üzem Kft 1270 Forintot kell, hogy fizessen érte, amiből Alapanyag Kft 270 Ft-ot az állambácsinak becsenget. A vasból Üzem Kft szögeket csinál, az előbbi mennyiségű vasból összesen 2500 Ft értékben. Ezt eladják a Barkácsbolt Bt-nek, de ugyebár Barkácsbolt Bt is a bruttó árat fizeti meg, jelen esetben 3175 Ft-ot, amiből Üzem Kft 615-öt befizet az államnak. Mivel te meg akarod javítani otthon a tetőt, megveszed ezt a rengeteg szöget a Barkácsbolt Bt üzletében 5080 Ft-ért. Ebből a bolt 1080 Ft áfát fizet be.
Jól látható, hogy az áfát mindig a vevő fizeti meg, viszont az államnak az eladó fizeti be.
Na most, mivel az állam tulajdonképpen ugyanazt a terméket adóztatta meg sokszor, azzal korrigálja a dolgot, hogy a vevőként befizetett adót a vásárolt eszközök után vissza lehet igényelni.
Barkácsbolt Kft ugye az államnak befizette az tőled beszedett 1080 Ft áfát, viszont visszaigényelheti az Üzem Kft-nek kifizetett 615 Ft áfát, amit formálisan Üzem tett be az államkasszába.
Üzem Kft. visszaigényelheti a 270-Ft-ot, és így tovább.
Az áfacsalás legegyszerűbb esete, hogy valaki hamis számlával olyan áfát igényel vissza, amit sosem fizetett ki.
te megveszed az árut áfásan és elad áfásan, a hasznod után befizetsz 27 százalékot azonnal
te megveszed az árut áfásan és visszaigényelsz belőle 21 százszázalékot és eladod áfásan, hogy 27 százalékot ráteszel, a teljes összeg után fizetsz 21 százalékot azonnal
kiskereskedő vagy és veszel árut a nagykertől, és a számlát kifizeted, ami tartalmaz áfát. 127 fozintot fizetsz. 27 fozintot visszakérhetsz az apektól, de nem kötelező visszakérni, csak lehetőséged van rá. ha visszkéred és eladod az árut 200 forintért, akkor be kell fizetni 41 et azonnal az apeknak.
ha nem igényelted vissza, akkor csak 14-et
ha külföldön veszed az árut akkor eleve áfa nélkül kapod 100 forintért és nem tud róla a magyar apek, csak később tudja meg esetleg. eladod a külföldi árit 120ért és elteszed a 20at és nem fizetsz be semmit az apeknek és reménykedsz, hogy nem kapnak el.
Az elsőnek köszönöm szépen, ez így érthető. :)
A másodiknál nem igen értem a 21 és 27% viszonyát.
Annyit még, hogy ha veszek valamit mint magánszemély, akkor nekem külön fizetnem kell az apek-nak? Egy csoki utáni áfa összeget is vissza lehet igényelni? :)
Akkor mégsem egészen volt érthető :)
Amikor veszel valamit, kifizeted az áfát az eladónak. Az eladó pedig befizeti az államnak. Tehát te vagy az adó teherviselője, de nem te vagy az adó befizetésére kötelezett (adózó), mert az mindig az eladó.
Magánszemély vásárló nem igényelheti vissza az áfát, mert ő már nem értékesít tovább, tehát ő az úgynevezett végfelhasználó, másrészt e minőségében nem is adózó. Ezért nem is kapsz számlát vásárláskor, csak nyugtát.
Viszont ha vállalkozó vagy, és azért veszed a csokit, hogy eladd, akkor vissza lehet igényelni egy csoki után is az áfát.
Ja, és a másodiknál a 27% úgy jön a 21%-hoz, hogy a nettó árnak a 27%-a az áfa, viszont a bruttónak 21%.
Példa: A csoki nettó ára 100,-Ft, tehát a bruttó eladási ára 127,-Ft. A 27,-Ft ÁFA a 100,-Ft-nak értelemszerűen a 27%-a, viszont a 127,-Ft-nak a 21%-a.
Ezt azért érdemes tudni, mert így a bruttóból is ki tudod számolni az áfát, meg a nettó árat.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!