Ha egy munkavállaló megkárosítja a munkáltatót, akkor tudnak valamit tenni ellene?
Két-három konkrét példát tudok mondani, ezekre szeretnék választ kapni:
1.: Ha a dolgozó nem adja fel a rendelt csomagokat a futárszolgálatnak, és a késés miatt a vevő lemondja a rendelést.
2.: Ha egy programozó pár kattintással törli az összes addigi munkáját, visszaállíthatatlanul. (2 eset: amíg be van jelentve, vagy ha hozzáférése maradna a rendszerhez és már felmondott)
A szándékosságból vagy gondatlanságból keletkezett kár megítélése nagyon eltérő. A programozód bűncselekményt követett el, a csomagfeladás vélhetően csak figyelmetlenség volt.
A dolgozó nem tartozik teljes anyagi felelősséggel, ha a keletkezett kár nem súlyosan felróható magatartásból keletkezett. A jövedelmével arányban áll az az összeg, amit a munkaadó követelhet rajta.
Ez érdekes...ráutaló magatartás...ez jó. Nos ahol így megy a munka, ott megoldja a munkaadó...
....ráutaló magatartással.
Gyógyulás közben lehet töprengeni.
a 2 pont izgatott fel picit mivel hasonló cipőben járok, és a munkaszerződésem hiányos. Tehát nem tér ki rá , hogy az általam kreált szellemi tulajdon kinek a tulajdonát képezi , mivel én készítettem és az én munkám van benne és nem áll a szerződésben hogy én az általuk adót fizetésér milyen jogokat vásárolnak meg az általam gyártott "termékekből" használat , vagy tulajdon. Bár valószínű, hogy a munkáltató a tulajdonának fogja érezni , mivel az ö cégének a logóját használtam a saját munkámhoz ami viszont megint jogi kérdéseket von maga után . Ebben az esetben szerintem amin nem szerepel a bolt sajátottságaival , és csak az én szellemi tulajdonomat képezi , azt "szerintem" törölhetem de nem vennék rá mérget, viszont ha az én tulajdonomat képezi , az összes ehez tartozó kiegészítő anyag az enyém pl sablon mait nem hiszem hogy ott kellene hagynom , tehát ami fent van az ott marad , de nem fogják tudni tovább vinni azt a folyamatot..
Na most ha be van jelentve és ezen elmélet, ismétlem elmélet szerint jár el akkor nem köthetnek bele ,
ha törli azokat felmondási idő alatt akkor viszont valószínű anyagi vonzata lesz , pl emiatt átlagos kimaradt bevétel egészen a vissza állításig . Bár a 2000 évek elején az anyagi felelősség nem lehetett több a fizetésed 1,5 nél. De most már ilyen nincs komoly 600 800 et is a nyakadba varrhatnak ha nem vagy ügyes. Ha felmondás után törölné abban az esetben szerintem kimeríti a rossz indulatból elkövetett garázdaság vagy valami hasonló és akkor valószínű feljelentés is lehetne belőle. A programozó helyében csak pár apró hibát hagynák a rendszerben pl ip alapján blokolnám egyes szolgáltatott hogy azon ügyfelek ne tudjanak regisztrálni. egy külső scriptre hivatkozva beágyazva egy másik külső scriptbe, hogy ne találják meg. de ez megint csak bosszú és mesze már nem arról szól hogy az eddigi munkájával mi lesz és kinek a tulajdona. ezen jógi kérdésekkel szerintem max ügyvéd fog kézzelfogható értelmes választ adni. De bennem is felmerült , hogyha kilépnék import export a weboldal és az összes kép helyére egy gözölgő nagy s*** tennék animációs giffként :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!