Adóügyekre is vonatkozik az az általános szabály, hogy ha kifutnak az ügyintézési határidőből, akkor az ügyet az ügyfélre nézve kedvező döntésként kell értelmezni?
Volt egy fellebbezésem egy elmaradt adó miatt, küldtek is levelet, hogy az ügyintézési határidő aug 10-én lejár, na ehhez képest csak aug 18-ára dátumozták a II. fokú határozatot.
Akkor ez most azt jelenti, hogy hiába utasították el a fellebbezésemet, de a határidőből való kicsúszás miatt mégis azt rám nézve kedvezőnek kell értékelni, azaz megúsztam ezt az adót?
és ezt jelezni kell valahova vagy kész, ennyi és egyszerűen nem fizetem be?
Elméletileg a másodfokú
döntés meghozatalára nyitva álló határidő a Ket.
általános szabályai szerint 30
nap. Az utólagos adómegállapítás során hozott határozat
ellen benyújtott fellebbezés esetén
azonban a határozat meghozatalára nyitva álló
határidő 60 nap. Az ügyintézési határ
idő
meghosszabbítására a másodfokú eljárásban
is lehetőség van, azt indokolt esetben egy
alkalommal, legfeljebb 30 nappal lehet
meghosszabbítani. Erről az adózót értesíteni kell. Tehát 60 napig okés a dolog.
Mi építésügyi hatósággal jártunk így. ők kb 180 napra hoztak határozatot. Mikor a határidőre hivatkoztunk, akkor azt mondták, hogy annyiban nincs jelentősége, hogy ha úgysem felel meg az építésügyi szabályoknak a vizsgálat tárgya, akkor a kikésett határidő miatt új eljárást folytatnak le, de a dolgot nem lehet megúszni. Szerintem ez az adóügyekre is vonatkozik. Attól, hogy kikésik a határidőt, attól szerintük az elmaradt adó az elmaradt adó, amit be kell fizetni. Sajnos tapasztalatom szerint a hivatalos szervek úgy gondolják, hogy rájuk nem vonatkoznak a határidők, illetve nincs jogkövetkezménye, ha elkésnek, csak a kedves ügyfélre
jó kérdés ez így ... :(
Nekem bizonyítható minden, ugyanis még arról is külön levelet küldtek, hogy mikor jár le az ügyintézési határidő, és ehhez képest is képesek voltak túllépni azt. Úgyhogy vagy nem vonatkozik rájuk ezek szerint vagy csak tényleg ennyire mindenhatónak gondolják magukat, most ez jó kérdés.... csak hát mégse mindegy ugye, ha egyszer tétje van a dolognak.
Nem fogják külön jelezni a hosszabbítást, evidensnek veszik, hogy 60 napjuk van, biztos találnak rá indokot (elég sokat felsorol a KET), hogy miért hosszabbítanak. A lényeg az, hogy határidő ide vagy oda, a be nem fizetett adó megállapításra került, azt be kell fizetni, ennyi. Ha kikésik a határidőt, akkor a fellebbezés díját kötelesek visszafizetni.
" A hatóság általi határidő elmulasztásának jogkövetkezményei
Ha a hatóság az ügyintézési határidőt az ügyfélnek és az eljárás egyéb résztvevőjének fel nem róható okból elmulasztja – a Ket. 2009. október 1-jétől hatályos módosítása szerint –, köteles az illetéket vagy díjat az ügyfél részére visszafizetni. Ha a döntés az irányadó ügyintézési határidő kétszeresének elteltét követően születik meg, az első fokú eljárás megindítására irányuló kérelmet benyújtó ügyfél által megfizetett illetéknek vagy díjnak megfelelő összeg kétszeresét kell az ügyfélnek visszakapnia. Általában a késedelmesen kiadott engedély a visszafizetett összegnél lényegesen nagyobb veszteséget is okozhat az ügyfélnek, azonban mégis lényeges változás ez ahhoz képest, hogy korábban a nehezen bizonyítható kártérítési felelősségen túlmenően semmiféle következménye nem volt a hatóság késedelmének. A hatóság a fizetési kötelezettséget megállapító döntés jogerőssé válásától számított öt munkanapon belül köteles telesíteni.
A visszafizetési kötelezettség akkor is fennállhat, ha a fellebbezés elbírálására jogosult hatóság vagy a felügyeleti szerv megállapítja, hogy a hatóság indokolatlanul hosszabbította meg az ügyintézési határidőt.
A hatóság a fenti összeget akkor is kifizeti, ha az ügyfélnek nem volt fizetési kötelezettsége, csak ebben az esetben a központi költségvetésnek kell átutalni (ha az ügyfél jogszabály alapján nem köteles illeték vagy díj fizetésére, úgy a hatóság az illetékekről szóló törvény szerinti általános tételű eljárási illetéknek megfelelő összeget, illetve ennek kétszeresét fizeti meg a központi költségvetésnek) [2004. évi CXL. tv. 33. §, 33. §]."
4-es: pedig de! akkor olvasd csak át figyelmesen, és bizony amennyiben jogkövetkezményt eredményez a hatósági döntés (határozat), úgy az -az ügyintézési határidőből való kicsúszása esetén- az ügyfélre nézve pozitív döntésként értelmezendő.
Azaz bizony akár ügyeket is lehet nyerni, ha a hatóság csak 1 napot is késik a határozat meghozatalával. Az más kérdés, hogy sokszor nehézkes a bizonyítás és esetleg pereskedni kell, de esetemben szerencsére nagyon fekete-fehér.
Direkt megnéztem a Ket-et, nincs ehhez hasonló rész benne.
Eleve semmilyen logika nem lenne abban, miért hozna a jogalkotó ilyen rendelkezést. Ennek se füle, se farka, hogy ha kicsúsznak a határidőből, akkor utána már a számodra kedvezőnek kell tekinteni.
Jogi ügyekben jogszabályokból tájékozódj, ne az interneten fellelhető össze-visszaságból! Látható, hogy nem tudsz hivatkozni konkrét paragrafust, meg eleve a saját szavaiddal fogalmaztad meg az állítást, így ezt jogszabályban biztos nem láttad.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!