Ha a tanár kirángatja a kezemből a telefonom az lopás vagy rablás?
Teljesen elméleti a kérdés.
Tehát ha órán senkit nem zavarva telefonozok, akkor ha odajön a tanár és kirángatja a kezemből mert nem akarom neki odaadni akkor az lopásnak vagy rablásnak minősül-e?
A házirendben az van leírva hogy önként kell átadni a telefont, különben szaktanári.
Fegyelmezés.
1: Az iskola tanulója köteles elfogadni és betartani a házirendet
2: Nem végérvényesen veszi el. Óra után, nap után, év végén, de valamikor visszakapod, vagy te, vagy valamelyik szülő.
Olyan nincs, hogy órán senkit nem zavarva telefonozok. Az már önmagában zavaró, és bunkóság, és illetlenség, és pofátlanság, ha órán telefonozol.
A tanárnak meg joga van elvenni, ha benne is van a házirendben, hogy nem lehet használni.
Azzal hogy beulsz az orara, elfogadod hogy nem telefonozol, hanem odafigyelsz.
Ha ez nem tetszik, ne ulj be.
Folyomanya: egy darab frissen pacolt igazolatlan ora.
Kedves Első, a lopás és a rablás még csak véletlenül sem szinonimák.
Kedves másik válaszoló: nem az áldozat bántalmazásától lesz valami rablás, hanem attól, hogy a törvényben pontosan meghatározott módon veszi el az idegen dolgot mástól, eltulajdonítási célzattal. Ez nemcsak bántalmazás lehet, hanem pl. evégből lerészegítés, stb.
Kérdező! Az általad feltett eset egyik sem, ugyanis mindkét tényállás eleme az "eltulajdonítási célzat", ami itt nincsen. Tehát se rablást se lopást nem valósít meg a tanár, legfeljebb kényszerítést. ("Erőszakkal vagy fenyegetéssel valaki arra kényszeríteni, hogy valamit tegyen, ne tegyen, vagy eltűrjön")
Akkor most megkísérlem a jogilag helyes válasz leírását ide:
A tanár cselekedetét ha a BTK alapján minősítem, akkor nem áll meg sem a rablás, sem pedig a lopás tényállása sem, mivel ezeknél a bűncselekményeknél a dolog elvétele az eltulajodnítás céljából történik. Itt azonban ilyenről szó sincsen, mert a megfelelő keretek között visszakapod a telefonodat. Amibe belefér az a kényszerítés tényállása. Azonban hozzá kell tennem, hogy a tanár nem büntetendő, ugyanis a jogalalkalmazás kidolgozott egy speciális büntetethetőséget kizáró okot, az úgyenevezett házi fegyelmezési jogkör gyakorlását. Ez azt jelenti, hogy ha egy személy (általában fiatal vagy gyermekkorú) személy felett valakinek fegyelmezési (és ilyenkor általában felelősségvállalási kötelezettsége is) joga van, akkor a joggyakorlat bizonyos enyhébb, a fegyelmezési jog gyakorlásához szükséges bűncselekmények elkövetését nem szankcionálja. Véleményem szerint a fentiek alapján ez a cselekmény nem büntetendő.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!