Ami örökséget visszautasítok a halott fiaként, azt megöröklik a kiskorú gyermekeim? Ha akarjuk, ha nem?
Adósságot csak a hagyaték erejéig lehet örökölni.
Értsd:
Édesapádnak van 10 millió forint értékű öröksége. Az adóssága pedig 12 millió.
A 12 milliós adósságból lejön a 10 milliós örökség része, a többi adósság elvész, mert nincs miből levonni.
Így az örökös ha nem is mond le az örökségről akkor is nullára jön ki.
Vagy:
Apudnak 10 milliós öröksége volt, az adóssága csak 4 millió. Akkor a 10 milliós örökségből levonják a 4 milliót, és az örökös még mindig kap 6 milliós örökséget. Ebben az esetben kár lemondani az örökségről.
A kérdésedre a választ meg itt olvashatod.
"lehet hogy a kiskorú gyermek is örökölhet adósságot "
Soha senki nem örökölhet adósságot. Ha örökölsz, abból elvesznek annyit, amennyivel az a személy, akitől örököltél, tartozott. A többit kapod meg örökség gyanánt, ha ugyan marad. Ha nem marad, semmit se kapsz. Adósságot nem lehet örökölni soha, semmiképpen itthon.
A kérdező valószínűleg arra kíváncsi, hogy az adóssággal terhelt házat örökölhetik e meg a gyermekei. Egyébként de, formailag adósságot is örökölhet bárki (aktívák, és passzívákat egyaránt), de nem korlátlan mértékig, azaz valóban csak a hagyaték mértékéig.
Tehát a gyermekek is megörökölhetik a szülő lemondása után, de a szülő(k) tehetnek lemondó nyilatkozatot a kiskorú gyermek nevében, és valóban a gyámügy hozzájárulása is kell (gondolom ez a gyermekek védelmében, a visszaélések elkerülése végett kell). Én még olyanról nem hallottam, hogy a lemondás bármihez kötve lenne, szerintem elvileg bármikor, bárki lemondhat az örökségéről, akkor is, ha többet ér a ház, mint az adósság, maximum akkor elesik a megmaradt összegtől. Lehet, hogy itt arról van szó, ha maradna az adósság kifizetése után pénz, azt nem lehet a gyerekektől úgymond elvenni. Ebben az esetben teljesen mindegy, lemondtok e vagy sem, valószínűleg árverés lesz, ha kevesebbért megy el a ház, számotokra ugyan azt jelenti, 0-án vagytok, ha többért, akkor meg megkapjátok a fennmaradót. Rosszul nem tudtok kijönni belőle.
Ha mindenki lemondott, akkor az örökség adóssággal együtt örökösök hiányában az államra száll.
Lemondani a hagyatéki tárgyaláson is le lehet, és ha máshol nem is, de ott kötelezően számba veszik az örökhagyó minden örökölhető vagyonát, illetve adósságát összegszerűen. Tehát ha máshol nem, ott ki kell derülnie pontosan, mennyi az adósság. Bár véleményem szerint az adósságkövetelőnek ki kellene adnia ezt az információt egyéb kérésre is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!