Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hány év együttélés után jár,...

Hány év együttélés után jár, ha jár egyáltalán haszonélvezeti jog?

Figyelt kérdés
Adott egy ingatlan, aminek egyenlő arányban 2 tulajdonosa van. Ők korábban házastársak voltak, de kb 28 éve elváltak. "A" tulajdonos az ingatlanban élt haláláig, "B" tulajdonos nem. "A" tulajdonos végrendelet hátrahagyása nélkül hunyt el 3 egyenes ági leszármazottat hagyva maga után. "A" tulajdonos együtt élt egy hölggyel élettársi és házastársi szerződés nélkül 26 évet (a haláláig), akinek az összeköltözés óta az adott ingatlan a bejelentett lakcíme, tehát bizonyított a 26 év együtt élés. Az ingatlant korábban lakáshitel terhelte, de ez is már lassan 10 éve kifutott, a hitel ki lett fizetve. "B" tulajdonos követelhet-e magának a hagyatéki eljárás során 90%-ot (!!!) arra hivatkozva, hogy nagyobb részét fizette ki a hitelnek? 8 évig, a hitel kifizetésétől "A" tulajdonos halála napjáig megfelelt neki a fifti-fifti, vagy legalábbis nem adott hangot ennek az igényének, majd a hagyatéki eljárás során megjelenik (speciel azt sem értettem, hogy mi a bánatot keres ott...) és beterjeszti a fent említett igényét. A kérdés tehát sajnos eléggé összetett, de nagyjából az lenne, hogy az "A" tulajdonossal bizonyíthatóan 26 évet együtt elő hölgynek jár-e haszonélvezeti jog, ha igen, akkor mulasztott-e a közjegyző mikor ezt kihagyta a hagyatéki eljárásból, ha nem, akkor "B" tulajdonos követelheti-e a hölgytől, hogy az említett ingatlanból költözzön ki? Kérdés továbbá, hogy a földhivatalnál bejegyezhették-e "B" tulajdonos részére a 90%-ot a fent említett indokra hivatkozva? Ha valami nem egyértelmű, kérdésre szívesen kiegészítem.
2014. júl. 4. 07:34
1 2
 11/17 A kérdező kommentje:
Életvitel szerűen együtt éltek a kérdéses lakcímen, és van egy 26 éves közös gyerek is, aki szintén oda van bejelentve. Megalapozott az élettársi viszony?
2014. júl. 4. 11:50
 12/17 anonim ***** válasza:

Megalapozott az élettársi viszony, De! az élettárs nem örökös.

A bejegyzett élettárs (amit pont emiatt találtak ki pár éve) avagy a házastárs már örököl, mások a jogviszonyok. Sajnálom ezért kell ragaszkodni a papírhoz.. A közös gyermek nyilván örökli az apai rész egyharmadát.

2014. júl. 4. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

[link]


Írj ide, itt szakszerű és gyors választ kapsz!

2014. júl. 4. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm és az eddigi válaszokat is.
2014. júl. 4. 12:17
 15/17 anonim ***** válasza:
Csak azt ne felejtsük el, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat csak azonos neműek (férfi-férfi és nő-nő) között állhat fenn ;)
2014. júl. 4. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
hát itt nem erről volt szó ;) tehát ez esetben nem is kellet hogy be legyen jegyezve? Bizonyítható és annyi elég?
2014. júl. 4. 12:39
 17/17 anonim ***** válasza:

Kérdező bonyolult a jogi problémád.

1. Örökölni csak elhunyt "A" tulaj tulajdona után lehet. Azaz B tulajdonos tulajdonrészére néhai A tulaj élettársa (akkor sem ha ezt bizonyítja hogy 26 évig élet együtt vagy lehetett volna feleség is ez sem változtat semmin)nem kaphat semmilyen jogot.

Mivel ez 1 db. ingatlan a vagyonmegosztást jogosan kéri B tulaj, ha nem tudtok megegyezni akkor erről a bíróság dönt.

A többi részletkérdés ebben az esetben, mert az 50%-os tulajdonrészt te sem vitatod B tulaj esetében. Attól függetlenül tulajdoni lapon kívül még lehetett tulajdonrésze az ingatlanon B tulajnak, amit jelek szerint érvényesített is. (pl.volt egy eredeti megállapodása A tulajdonossal amiről nem tudsz)

Anélkül hogy bírósági ítélet lenne vagy egy per elindulna a leírtakból látható, hogy ha A tulaj élettársa tudja bizonyítani hogy élettárs volt, akkor csakis A tulaj tulajdonában volt tulajdonrész örökléséről lehet szó. Ha az elhunytnak 3 egyenesági leszármazottja van, akkor ha bizonyítja hogy élettárs volt akkor a hagyaték 1-4-e illet A élettársát. Özvegyi jogot (haszonélvezetet) csak a 3 egyenesági tulajdonos tulajdonrészére szerezhetne. Ez egy több oldalú polgári per lesz amelyben a bíróság fog dönteni hogy mennyi összeg jár A tulaj élettársának. Azzal felesleges számolni hogy az ingatlanban maradhat, kivéve ha kifizeti B tulajdonost és erről megállapodás születik.

2014. júl. 5. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!