Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan oldható meg a paksi...

Hogyan oldható meg a paksi atomerőmű bővítése úgy, hogy az ne legyen tiltott állami támogatás az EU szerint? Mi történne csőd esetén?

Figyelt kérdés

Könnyen elképzelhető, hogy ha a hiteleket az atomerőműnek kellene visszafizetni, akkor alacsony piaci áramárak esetén csődbe mennének.


Olyasmiről olvastam, hogy az állam felépíti a reaktorokat és azt átadja, odaajándékozza a Paksi Atomerőműnek, hogy a tőkeköltség, a hiteltörlesztés ne a céget terhelje, de szerintem ebbe beleköthetnek az EU jogászai.


Csőd esetén gondolom a magyar állami garancia miatt a hitelezőket (Oroszország) nem érné veszteség, de mi történne az erőművel?



wiki ezt írja:

"A magyar állam nemzetközi jogilag tiltott versenyellenes forráscsoportosítását és garanciavállalását veti fel az új paksi atomerőmű szerződésének ügye, mely nagyon hasonlít a 2013-ban Nagy-Britannia és az EDF francia energetikai társaság által megkötött Hinkley Point atomerőmű szerződéséhez. Ezt a projektet vizsgálva, az Európai Bizottság versenyjogi szempontból kifogásolta, így nem valószínű, hogy az aláírt szerződés ellenére elindulhat az építkezés."


[link]


[link]


[link]



2014. jún. 18. 16:36
 1/8 anonim ***** válasza:
22%

Az a baj a kisstílű magyar politikusokkal, hogy akkor is megtesznek dolgokat érdekből, ha az tilos, vagy éppen aljas dolog.

Valószínűnek tartom, hogy elmennek a végsőkig, megkötik a szerződést, húzzák az diőt, és építenek, közben pereskednek majd.


Pedig a jövő a megújulóké, paks2 pedig egy halott ötlet!!!

2014. jún. 18. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
75%

állami tulajdonban van a cég, akkor az állam adhat neki pénzt! Ezt semmi se tiltja!

A malév nem állami cég volt, amikor Gyurcsány Bajnai adta a támogatást. orosz kézben volt és ezt a támogatást kellett visszafizetni az akkor már állami kézben lévő malévnak.

Jó kis csapda volt ez Gyurcsányéktól!

2014. jún. 18. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Szerintem az atom és a megújulós beruházásoknak is van létjogosultsága Európában, de jelenleg piaci alapon egyik sem életképes.

Az EU viszont csak a megújulóknál engedélyezi az állami támogatást.

2014. jún. 18. 16:50
 4/8 anonim ***** válasza:
Kedvencem az, amikor egész erdőket vágnak ki és utakat tesznek tönkre az erdő irtás miatt, mert megújulóra adnak támogatást, de a szén bányákat be kellett zárni.
2014. jún. 18. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

"Könnyen elképzelhető, hogy ha a hiteleket az atomerőműnek kellene visszafizetni, akkor alacsony piaci áramárak esetén csődbe mennének."


igen. ezt hívják szabad versenynek, meg befektetési kockázatnak, meg hasonlóknak. hogy nem lehet mindenféle hülyeségre elkölteni a pénzt, mert akkor az ember az utcára kerül.


de kövessük végig egy kicsit ezt a gondolatot.

ha alacsonyak az energia árak, akkor Paks veszteséges lenne, ha az építkezés költségeit is ki kellene fizetnie. eddig oké. nem veszteséges, olcsón apjuk az áramot. csakhogy az építkezés költségeit (a hitelt, amit állambácsi felvesz) akkor is ki kell csengetni. állambácsinak. de állambácsinak honnan van pénze? adókból természetesen. azt meg nekünk kell kifizetni. azaz így is úgy is nekünk kell kicsengetni az árát. a jó drágát. akkor miért is éri ez meg nekünk?

de tovább is van.

azt mondják, energia függetlenség, mert megtermeljük magunknak az áramot. függetlenség? mihez képest?

ha nem építjük meg Paksot, akkor vehetjük az uniós hálózatról az áramot. annyiért, amennyibe kerül. sok-sok ország sok-sok erőműve és szolgáltatója eredményezte verseny által adott árat. nyilván nem lenne független az energia ellátásunk, de több lábon állnánk.

Paks ehhez képest, orosz technológia, orosz fűtőelemekkel, egyetlen forrás, egyetlen ár. amennyit éppen ők gondolnak. de nem csak a fűtőelem beszerzés, a fűtőelem elhelyezés. csak akkor tárolják és veszik át, ha tőlük vesszük továbbra is, ha mától akarjuk venni, akkor visszaküldik, oldjuk meg. bár tárolni is csak 30 évig hajlandók, aztán visszaküldik, addig építhetünk egy tárolót is, hogy legyen hova elpakolni őket. néhány ezer évre.

ez lenne a függetlenség?

de van tovább is.

a szerződés szerint az oroszok bármibe beleszólhatnak. pl. az árba is.


ami biztos

1. nem lesz olcsóbb, mint a szabadpiacról venni az áramot (leginkább drágább lesz)

2. ahelyett, hogy sok egymással hadakozó forrásból választhatjuk ki a nekünk legkedvezőbbet, hozzá leszünk kötve egy, fogalmazzunk így, nem túlzottam kooperatív forráshoz.


"Szerintem az atom és a megújulós beruházásoknak is van létjogosultsága Európában, de jelenleg piaci alapon egyik sem életképes."


van bizony. de!

az energiatermelés alapvetően két fajta erőművet ismer. az egyik a teljesítmény erőmű, a másik a csúcserőmű.

az első olcsón termeli az áramot, de nem flexibilis. leginkább csak kikapcsolni és bekapcsolni lehet, mindkettő elég sok időt vesz igénybe.

a második jóval drágábban termel, viszont tág határokon belül, gyorsan szabályozható a leadott teljesítménye.


a jelenleg szerte a világon épülő atomerőművel a második kategóriába tartoznak éppen a megújuló energiák miatt. hogy kompenzálni lehessen velük mind a termelői, mind a felhasználói oldalon keletkező ingadozásokat.

A paksi viszont az előbbi. egyáltalán nem felel meg a kor elvárásainak.

2014. jún. 19. 00:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

A jelenlegi piaci árfolyamon még az orosz kölcsön kamatára sem telik az MVM nyereségéből.


2012 70 milliárd

2013 20 millárd ( a többit elvitte a rezsicsökkentés

3000 milliárd 4%-5%ra = 120-150 milliárd kamat/év

+ a tőketörlesztés


A szokásos módon, trükközéssel.

Ahogy megszokhattuk ezektől! Lásd a Vezér első uralkodása idején történt trükköket:


"Az már első kormányzása idején tudatosult Orbánban, hogy az IMF-nek minden statisztikai maszatolás feltűnik: 2001-ben felhánytorgatta, hogy a privatizációs szervezet, a Nemzeti Autópálya Zrt. és a Magyar Fejlesztési Bank afféle külön kasszát alkot, és az átláthatóság igényét megfogalmazva elvárta, hogy ezeket a tételeket varrják be a központi költségvetésbe. A figyelmeztetésre a kormány ügyet sem vetett. Ebből máig profitál a Fidesz: azzal hivalkodik, hogy a Horn-kormánytól örökölt 60 százalékos GDP-arányos államadósságot 53 százalékra csökkentette, holott a központi költségvetésen kívüli tételek beszámításával 2001 végén jóval nagyobb adósság kerekedett volna ki. A kormányzati trükközéseket a nemzetközi szervezetek azóta is rendre lefülelték – a sztrádaprogram kiszervezését a költségvetésből éppúgy, mint a magán-nyugdíjpénztári vagyon lenyúlását –, a kozmetikázott adatok konkrét összetevői azonban idővel feledésbe merülnek."

[link]


A jelenlegiekre pedig aki kicsit odafigyel az emlékszik!

munkanélküliség-külföldön dolgozók beszámítása

államadóssággal való trükközés

GDP-vel:

Magyar GDP: a matek csodája 0,5 százalék pluszt jelent

[link]


És sorolhatnám a végtelenségig!

Terjedelem: Tolsztoj Háború és béke

Nincs nehéz dolgom, az a meglepő mikor véletlenül igazat mondanak.



A cehhet majd az adófizetők állják!

A 2/3 is..

Kb ennyi!

2014. jún. 19. 03:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
adófizetőkbe beletartoz a multi is, akinek érdeke az olcsó energia.
2014. jún. 19. 07:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
Ez játék a számokkal. Tulajdonosi tökeinjekciónak is tekinthető.
2014. szept. 22. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!