Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Elszeretnénk adni a testvéreim...

Elszeretnénk adni a testvéreimmel egy házat, aminek az örökösei vagyunk. Hogyan tudnánk ezt megoldani? Mivel édesanyánk és nevelőapánk jelzáloggal terhelte.

Figyelt kérdés
Édesanyánk meghalt 4 éve, a ház fele az ő nevén volt, azt örököltük, nevelőapánk gondolom a haszonélvezetet. Majd 2 éve Nagypapánk is meghalt az ő részét is mi örököltük. Tehát a nevelőapánknak csak a fél házon van haszonélvezet, ha van. Nem tudom pontosan. El lehet így adni a házat?

2014. jún. 10. 10:13
 1/5 A kérdező kommentje:
A tulajdonjog nem erősebb a haszonélvezetnél?
2014. jún. 10. 10:15
 2/5 anonim ***** válasza:
68%
Először is el kéne menni az illetékes földhivatalba és kérni egy betekintést a tulajdoni lapba vagy egy nem hiteles tulajdoni lap másolatot (1000Ft) megnézni hogy pontosan hogy is néz ki a tulajdonosi szerkezet. A hasznélvezeti jog az körülbelül ugyanolyan mint a tulajdonosi jog, tehát vagyoni értékű jognak minősül, így a haszonélvezőt ki kell (ki lehet) vásárolni, ahhoz hogy lemondjon a jogásról, persze akkor ha ő nem mond le "csak úgy" a javatokra. A jelzálogot meg ki kell fizetni, különben nem lehet elidegeníteni az ingatlant.
2014. jún. 10. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Javakat és terheket egyaránt örökölünk. Valóban érdemes lenne tisztába jönni a helyzettel, ami a földhivatalban deríthető ki.

A haszonélvezet azt jelenti, hogy az illető haláláig (a haszonélvezeti jog nem öröklődik) bírja az ingatlan hasznait. Röviden, használja azt. Termeszt, lakik, él. A tulajdonost köteles beengedni, kérheti a lakhatatlanná váló rész javítását, általában érdemes egyetértésre jutni a tulajdonossal. A tapasztalat szerint haszonélvező és tulajdonos jogvitája a bíróságon vég nélküli és viszi a pénzt.

Ingatlan tulajdont a haszonélvező beleegyezésével lehet eladni. A haszonélvező vagy lemond a jogáról, vagy a tulajdonos egy hasonló lehetőséget biztosít számára (haszonélvezettel együtt adja el, ahol az új tulajdonosra száll át a kötelezettség, vagy egy másik lakásban biztosít lakhatást). Ez mindig a két fél megegyezésén múlik. És muszáj megegyezni, minden más változat rosszabb.

2014. jún. 10. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válaszokat, sokat segített. A baj az, hogy van egy szocpolos ház is, oda nem akar költözni a drága, azt akarja eladni, csakhogy azt senki nem fogja megvenni. Amelyik házról pedig szó van, abban lakik lassan egyedül, mert se én, se az öcsém nem lakik ott és hamarosan a húgom is hozzánk költözik, mert nem bírja az apja természetét. Mindezeket tudva, azt hozta fel az apuka, hogy majd ő nem fogja fizetni a jelzálogot és akkor fizetjük mi. Mert szerinte ő tesz szívességet nekünk azzal, hogy fizeti. Nem mi vettük fel, akkor mi miért fizetnénk? Főleg, hogy nem is lakunk ott. Ez olyan, mintha én felvennék egy hitelt, amihez neki semmi köze és akkor mondanám neki, hogy fizesse ő. Minket meg se kérdeztek, mikor felvették ezt a hitelt, közünk nincs hozzá. Ennyivel tudnánk segíteni, hogy eladjuk és a jelzálogot kifizetnénk belőle, de nem akarja eladni. Akkor meg mossuk kezeinket.
2014. jún. 11. 09:52
 5/5 anonim ***** válasza:
Ha elfogadtad az örökséget akkor az adósságot is elfogadtad vele együtt! Van-e a nevelőapád nevén hitel? Haszonélvezettel el lehet adni az ingatlant csak nem sokat kapsz érte. Át kellene bogarászni az öröklési szabályokat és azt hányan vagytok rá?!
2014. dec. 12. 03:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!