Mit tegyek ha egy bankszámlánál haláleseti kedvezményezett vagyok, és a másik kedvezményezett már elhunyt?
Anyudra egészen biztosan nem kell új hagyatéki, mivel apud előtt halt meg.
Amennyire tudom ilyen esetben két lehetőség van, amit általában a bankszámla szerződési feltételei határoznak meg. Vagy a többi kedvezményezett között osztják fel, vagy pedig egyik sem kapja, hanem a hagyaték részét fogja képezni.
A bankszámla szintén a hagyaték részét képezi. A közjegyző dönti el, ki a hagyatékos. A hagyatéki eljárás során érdemes előzetesen a közjegyző tudomására hozni, hogy a másik kedvezményezett korábban elhunyt.
(fogalmilag: van egy tulajdonos, és vannak kedvezményezettek. Amíg a tulajdonos él, a számla a tulajdonos kizárólagos tulajdona, függetlenül attól, kire, kikre hagyja. Ha időközben az egyik kedvezményezett meghal, akkor a tulajdonos feladata gondoskodni az okafogyott kedvezményezetti törlésről. Ha nem tette, az hiba, de ettől a halála pillanatában már csak egy kedvezményezett van, csak ezt bizonyítani kell.)
Köszönöm az eddigi válaszokat!
Viszont sajnos még mindig nem teljesen világos, hogy az én esetemben akkor a bankszámlát is fel kell venni apum hagyatéki listájába? Ha 100%-os kedvezményezett lennék, akkor biztos nem ez lenne a helyzet.
A banknak bemutattam anyum és apum halotti anyakönyvi kivonatát is (vagyis egyértelműen én vagyok az egyetlen kedvezményezett), de számukra ez nem volt elég h megszüntethessem a számlát.
Amit leginkább nem értek, hogy ebben az esetben akkor a bankszámla 100%-a fogja a hagyaték tárgyát képezni, vagy az 50%-a (anyum után), vagy esetleg maga a kedvezményezettség száll át rám (ilyen esetben azt gondolnám, hogy hagyatéki illetéket sem kell fizetnem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!