Szülő MEGTILTHATJA a 16 éves (nem tanköteles) gyerekének az iskolát?
Kérdező, nem vagy irigylésre méltó helyzetben. Vannak szülők, akik nem érik fel ésszel, hogy tönkreteszik a gyerekük életét. A kormány - minden szirénéneke ellenére - őket segíti. Pontosabban, rájuk hagy mindent, éppen az ilyen esetekben lenne kötelessége segíteni, de nem teszi.
Ha képes vagy rá, kénytelen leszel a saját lábadra állni. Azért vannak karitatív szervezetek, ahol többet tudnak mondani a lehetőségekről, érdemes őket megkeresni. Igaz, hogy mérhetetlen hátránnyal indulsz, ahová a többség, legfeljebb számodra sokkal küzdelmesebb, sokkal több kitartást kíván, és több időre lesz szükséged. Gondol arra, azt mondják, Amerika a korlátlan lehetőségek hazája (és sokaknak így is van), de ott még kevésbé törődik az egyik ember a másikkal.
A kérdést általában véve, a konkrét ügytől elvonatkoztatva: én úgy tudom, a továbbtanulást a szülő megtiltani nem tilthatja meg, ha maga a gyerek tovább akarna tanulni, és mer is a gyámhatósághoz fordulni. Eddig annyit találtam, hogy a felvételivel a gyerek jogot szerez a tanulmányok teljes elvégzésére (tehát az iskola önkényesen nem teheti ki az 16 évesen, csak ha komoly mulasztás vagy fegyelmi ok van). 16 évesen a szülő a gyerekkel egyetértésben kiiratozhat, ha ők együtt így döntenek. Ha a szülő és a gyerek közt nincs megegyezés, vagy akár kifejezetten érdekellentét van, akkor a gyámhatóság hozhatja meg a döntést, amit elvileg a gyerek valós érdekei alapján kell meghoznia.
A konkrét ügyben gondol a gyerek azóta 18 éves, nem tudom, mennyi segítséget kaphat, és hogy abban mennyit számít az, hogy esetleg 16 éves korában gondatlanul vagy jogellenesen járt el a hatóság. Joga van-e emiatt külön is valamilyen plusz segítségre vagy jóvátételre.
Ez alapján gondolom:
,,Ptk 4:153. § [A gyermek nevelésének és életpályájának megválasztása]
(1) A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani.
(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.
(3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.
(1) A szülők jogosultak a gyermek nevelésének módját megválasztani.
(2) A gyermek képességei figyelembevételével a szülők és a gyermek közösen döntik el, hogy a gyermek milyen életpályára készüljön.
(3) Az életpálya kijelölésével és ezzel összefüggésben a gyermek taníttatásával, iskolájának megválasztásával kapcsolatban a szülő és a gyermek között felmerülő vitában a gyámhatóság dönt.''
Sajnos nem értek a témához. Szerintem annak lenne érdemes utánaérdeklődni elfogulatlan szakértőktől, hogy lehet-e bármi jóvátételt vagy segítséget kapni két év után is egy esetleg jogilag kifogásolható hatósági döntés miatt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!