Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi a pontos jogi meghatározása...

Mi a pontos jogi meghatározása a következő cselekménynek?

Figyelt kérdés

A szomszéd hozzá láncolja a biciklijét a korláthoz.

Valaki rátesz egy másik láncot. A tulaj nem tudja elvinni a bringáját, csak akkor, ha levágja az idegen láncot.

De ugyanez a példa lehet egy bolt ajtajával vagy garázskapuval is.

Jogilag milyen lépést lehet tenni, mire lehet hivatkozni ?


2009. dec. 10. 00:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Hááát pontosan a nevét nem tudom, de valami olyasmi, hogy más tulajdonával való visszaélés vagy ehhez hasonló.:) De most melyikre is vagy kíváncsi? Arra, hogy a szomszéd biciklijére rátesz egy másik láncot egy illető, vagy arra, hogy a szomszéd levágná azt?

De fel lehet jelenti a személyt valszeg. Arra lehet hivatkozni, hogy az a dolog a te saját tulajdonod és bizonyítani is tudod azt.

2009. dec. 10. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Arra lennék kíváncsi, hogy az személy mit követ el aki így kitol a másikkal. Mit tehet a szenvedő alany, azon felül, hogy szentségel egyet és szerez egy szerszámot amivel levágja az általa nem nyitható zárat ( láncot ) a jogos tulajdonáról.
2009. dec. 10. 01:12
 3/12 anonim ***** válasza:

Annyit tehet az illető, hogy hívja a rendőrséget. A rendőrök kijönnek, és ha ott van mind a két fél, akkor megpróbálják meggyőzni az illetőt, hogy ugyan vegye már le azt a láncot, mert jobb a békesség és fölösleges herce-hurca szerintem senkinek sem hiányzik. Ha a szép szó nem hat, akkor feljelentést lehet tenni, ilyenkor gondolom mind a két fél tesz, vagy csak az egyik a másik meg köti az ebet a karóhoz.

Ennek a pontos nevével bajba vagyok... Ha mondjuk egy egy zárat cserél ki az illető és be is költözik, az már lehet önkényes beköltözés is. De ha csak egy biciklin cseréli le a láncot. Hát nem akarok butaságot mondani, de nekem csak a tulajdon elleni szabálysértés jut az eszembe.

2009. dec. 10. 01:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

De szerintem jól gondolom mivel most rákerestem és:


"A TULAJDON ELLENI SZABÁLYSÉRTÉSEK

157. § (1) Aki


a) húszezer forintot meg nem haladó értékre lopást, sikkasztást, JOGTALAN ELSAJÁTÍTÁST, orgazdaságot,"


Tehát szerintem ez jogtalan elsajátítás, persze 20ezer alatt...

2009. dec. 10. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

A jogtalan elsajátítás érdekes felvetés. Most ne foglalkozzunk az értékhatárral. A lényeg azon van, hogy a cselekményt elkövető megakadályozza a tulajdonost a saját tulajdona feletti tulajdonosi jogok (?) gyakorlásában. Hiszen amíg nem fűrészeli le a tulajdonos a láncot, addig nem tudja használni a (biciklit, boltot, garázst stb.)

A cselekményt elkövető nem tesz kárt a tulajdonban, nem viszi el, nem rongál, a tulajdonos ellen nem lép fel, nem használja más tulajdonát.

Jogtalan elsajátítás lenne ?

2009. dec. 10. 02:00
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Ugyan tanultak jogot, de ennyire mi se mentünk bele. :)

Jogtalan elsajátítás nem lehet, hiszen a tulajdonnal nem csinál semmit, csupán meggátol abban, hogy a jogos tulajdonosa azt használja.

2009. dec. 10. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Garázdaság! :D


Egyébként komolyan.. biztosan bosszantó a dolog, de a rendőrség még biciklilopáskor sem megy a helyszínre, nemhogy akkor amikor megvan a bringa csak van rajta egy idegen lakat..

2009. dec. 10. 08:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Jármű önkényes elvétele.

bűncselekmény (Btk. 327. §)


amelyet az követ el, aki idegen járművet

mástól úgy vesz el, hogy közben nem vezérli tulajdonszerzési szándék, csak

pl. az időleges jogtalan használat. Ha a cselekmény tulajdonszerzési

célzattal is párosul, akkor a minősítés

2009. dec. 10. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Hogy tudod bizonyítani, hogy azt más tette rá? Ha nincs tanú, akkor szerintem semmit sem tudsz tenni, levágod a láncot a bicikli, bolt, bármiről és ennyi. Rongálás nem történt, mert ha pl. a garázskapu zárjába pillanatragasztót tenne valaki, az már más lenne, de így nem ér anyagi kár. Max. egy erővágóval kell járnod. Esetleg ismeretlen tettes ellen tehetsz feljelentést, ha rendszeresen szórakozik veled valaki, de kicsi rá az esély, hogy kiderüljön, hogy ki volt az és hogy bizonyítják be, hogy ő volt az elkövető. Talán a rendőrséget kérdezd meg telefonon.
2009. dec. 10. 09:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 kalmangabor ***** válasza:
100%
Jármű önkényes elvétele nem lehet, egyrészt, mert a kerékpár nem gépi meghajtású jármű, másrészt azzal, hogy lezárja, még nem veszi el, pláne nem használja. Egyébként én sem tudom a helyes választ, de lehet, hogy csak a bíróság tenne igazságot, a lezárt kerékpárt meg független tanú, vagy rendőr jelenlétében kellene kizárni.
2009. dec. 10. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!