Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Fiatalkorúakra milyen előíráso...

Kende.valasza.82 kérdése:

Fiatalkorúakra milyen előírások vonatkoznak bűncselekmény elkövetése esetén? Melyik mit jelent?

Figyelt kérdés

Az elmúlt hetekben-hónapokban hallottam róla, hogy a büntetési korhatárt 14 évről 12 évre "leszállították".


a1: A korhatár csökkentés általános, minden bűncselekményre kiterjed vagy nem? Amennyiben nem minden bűncselekményre terjed ki, akkor melyek azok amelyekre kiterjed?


a2: A 14 év alattiakat is ítélhetik fogházra illetve börtönre vagy "csak" javítóintézetre? Mennyi lehet náluk a maximális büntetés?



A nagyobbak -azaz azok akik ténylegesen- fiatalkorúak (14-18 évesek).


b1: Van-e különbség a fiatalkorúakra vonatkozó ítéletek időtartama és a felnőttek büntetési tétele között?


b2: Fiatalkorúakat ítélhetnek-e javítóintézetre vagy fegyházra?


b3:Melyik fokozatban (javítóintézet, fogház, börtön, fegyház) mennyi idő a minimum aminek a letöltése után van lehetőség a Feltételes szabadlábra helyezéshez?


b4: Hány éves korukig tölthetik fiatalkorúak BV-intézetében büntetésüket? Milyen fokozatú felnőtt BV-intézetbe töltik azok a büntetésük fennmaradó részét akik fiatalkorúak fogházában és milyen fokozatban azok akik fiatalkorúak börtönében kezdték?


b5: Milyen mellékbüntetések vannak és ezek közül melyeket alkalmazhatják fiatalkorúakra?



Általános különbségek és a fiatalkorúakra vonatkozó lehetőségek.


c1: Melyik a durvább: a felnőtt fogház/börtön vagy a javítóintézet/fiatalkorúak fogháza/fiatalkorúak börtöne? Mi lehet egyiknek illetve másiknak az oka?


c2:Mi a különbség a bűnügyi nyilvántartás, a hatósági erkölcsi bizonyítvány és az erkölcsi bizonyítvány között?


c3: A bűncselekmények elkövetése melyikbe mennyi ideig szerepel/szerepelhet benne?


c4: Mi a különbség a perköltség és a bűnügyi költség között és melyiket kinek kell megfizetnie? Kiszabhatják-e ezeket fiatalkorúakra is? Van-e arra lehetőség, hogy a fiatalkorú mentesüljön ezen költségek megfizetése alól?



2013. okt. 28. 12:43
 1/7 A kérdező kommentje:

1: 12-14 éveseket bármilyen bűncselekmény elkövetésekor elítélhetik? Hol kell töltenie büntetését - Fiatalkorúak fogházába, fiatalkorúak börtönébe "vagy csak" javítóintézetbe? Mennyi lehet náluk a maximális büntetés?


2: Mennyiben tér el a felnőttekre illetve a fiatalkorúakra kiszabható büntetési tételek mértéke?


3: 14 év feletti fiatalkorúakat is ítélhetik javítóintézetre illetve 18 év alattiakat is ítélhetnek fegyházra? Hány éves korukig tölthetik büntetésüket javítóintézetbe, fiatalkorúak BV-intézetében? Azok akik büntetésük ideje alatt töltik be azt a korhatárt milyen fokozatú felnőtt BV-intézetbe kell, hogy letöltsék a büntetésükből hátralevő időt? Melyik típusba mennyit kell minimum eltölteni, hogy feltételesen szabadlábra helyezhető legyen?


4. Milyen mellékbüntetéseket alkalmazhatnak fiatalkorúakra?


5. Melyik a durvább a felnőtt vagy a fiatalkorúak fogháza/börtöne?


6. Mi a különbség a bűnügyi nyilvántartás, a hatósági erkölcsi bizonyítvány és az erkölcsi bizonyítvány között? A bűncselekmények elkövetése melyikbe mennyi ideig szerepel/szerepelhet benne?


7. Mi a különbség a perköltség és a bűnügyi költség között és melyiket kinek kell megfizetnie? Kiszabhatják-e ezeket fiatalkorúakra is? Van-e arra lehetőség, hogy a fiatalkorú mentesüljön ezen költségek megfizetése alól?

2013. okt. 28. 17:23
 2/7 anonim ***** válasza:

A1: Nem, csak a súlyos, élet, vagy testi épség elleni bűncselekmények esetén.

"16. § Nem büntethető, aki a büntetendő cselekmény elkövetésekor a tizennegyedik életévét nem töltötte be, kivéve az emberölés [160. § (1)-(2) bekezdés], az erős felindulásban elkövetett emberölés (161. §), a testi sértés [164. § (8) bekezdés], a rablás [365. § (1)-(4) bekezdés] és a kifosztás [366. § (2)-(3) bekezdés] elkövetőjét, ha a bűncselekmény elkövetésekor a tizenkettedik életévét betöltötte, és az elkövetéskor rendelkezett a bűncselekmény következményeinek felismeréséhez szükséges belátással."

A2: fiatalkorúak börtöne, fiatalkorúak fogháza, javítóintézet, maximális büntetési tétel (szabadságvesztésnél)16. életév felett 15 év, 16. életév alatt 10 év.

B1: hogyne lenne. A fiatalkorúakkal szemben alkalmazott büntetések célja:" a fiatalkorú helyes irányba fejlődjön, és a társadalom hasznos tagjává váljon, erre tekintettel az intézkedés vagy büntetés megválasztásakor a fiatalkorú nevelését és védelmét kell szem előtt tartani."

B2: A fiatalkorúakat fiatalkorúak fogházába, vagy fiatalkorúak börtönére ítélhetnek, valamint javítóintézet lehet. Mivel a fiatalkorú személy még nem töltötte be a 18-at, ezért büntetőjogi felelőssége korlátozott.

B3: feltételes szabadlábra helyezés feltételei: jó magaviselet, illetve ha jól emlékszem akkor a szabadságvesztés időtartama felének a letöltése.

B4: Na erre sem emlékszem pontosan, de ha jók az emlékeim, akkor 18 éves korukig van a fiatalkorúak bv. intézete, és utána pedig a felnőtt bv. intézet, de nyilvánvalóan nem zárják őket össze akármilyen elítéltekkel.

B5: pénzbüntetés, kiutasítás, közügyektől eltiltás, jóvátételi munka, kitiltás, próbára bocsájtás-bár ez nem szó szoros értelmében vett mellékbüntetés, ráadásul minden esetben ki kell szabni.

c1: soha nem voltam elítélve se fiatalkorúként, sem felnőttként szóval fogalmam sincs, hogy adott életkorban mi számít durvábbnak. Mivel a fiatalkorúak esetén nincs a büntetésnek a megtorló jellege, ezért a fiatalkorúak bv intézete sztem nem olyan durva, mint a felnőttkorúaké.

c2. a bűnügyi nyilvántartásba a rabosításkor kerül be az ember. Ez akkor is előfordulhat, ha gyanúsított vagy, de később felmentenek, vagy esetleg megszüntetik az eljárást még korábban. Az adataid bent fognak maradni a nyilvántartásban. A hatósági erkölcsi bizonyítvány ugyanaz, mint az erkölcsi bizonyítvány, mivel az előbbi a teljes megnevezése. Ezt azért adja ki a hatóság, hogy bizonyítani tudja az illető, hogy nem áll semmilyen büntető eljárás alatt, illetve nincs ellene pl. közügyektől eltiltás, vagy bármilyen más egyéb (nem szabveszt) büntetés. Egyébként, ha elítélnek, akkor még szabadulás után is kell várni egy bizonyos időt míg az ember kap ilyet. Az erkölcsi bizonyítvány lényege tehát, hogy tanúskodik a személy tiszta erkölcsi magatartásáról. (büntetőjogi értelemben vett erkölcs)

c3: mindkettőben benne van, de az erkölcsi bizonyítványban csak bizonyos ideig, illetve csak akkor ha bizonyítani is tudják, hogy elkövetted az adott bcs-t.

c4: A perköltség polgári jogi fogalom, míg a bűnügyi költség büntető-eljárásjogi. A perköltséget a polgári perben vesztes félnek kell megfizetnie, míg a bűnügyi költséget a vádlottnak kell megfizetnie, ha a bíróság jogerősen bűnösnek ítélte. (ill. szabálysértési ügyben a felelősségét megállapította-ez egyébként lehet hatóság is) Ha a bűnügyi költség aránytalanul magas, akkor annak egy része alól a terhelt mentesülhet, illetve ugye van részletfizetési lehetőség, mivel ritkán van olyan, hogy valaki ki tud fizetni azonnal esetenként többmillió forintot.

2013. okt. 28. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

Fiatalkorúval szemben csak a 20 életévének betöltéséig lehet javítóintézeti nevelést kiszabni. Ha a végrehajtás során a 21. életévét betöltötte, onnantól pedig a felnőttekre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

Mellékbüntetés jelenleg csak a közügyektől eltiltás, ezen kívül büntetések (szabadságvesztés, elzárás, pénzbüntetés, közérdekű munka, stb.) és intézkedések (próbára bocsátás, javítóintézeti nevelés, pártfogó felügyelet, stb. vannak).


Az egyes végrehajtási fokozatokban illetve a javítóintézetben mások a szabályok, az elítéltek életrendje a javítóintézetben a legkevésbé meghatározott (ott a legenyhébbek a szabályok) ezt követően egyre súlyosabb, nyilván a felnőtt elítélteknél és a fegyház fokozatban vannak a legszigorúbb előírások.

2013. okt. 28. 18:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:

Az 1978. évi IV. törvény 49.§-82.§ és a 107.§-121.§ valamint a 2012. évi C. törvény 46.§-78.§ és a 105.§-125.§ tartalmazza.


Itt kérdéses, hogy mi van pl. a járművezetéstől eltiltás esetével, hiszen már 14 évesen kismotorra és 17 évesen akár autóra is lehet jogosítványt szerezni. Ezt a részt az 1978. évi IV. törvény 49.§-60.§ valamint a 2012. évi C. törvény 46.§-56.§ szabályozza viszont fiatalkorúakra vonatkozóan külön nem.


Érdemes elolvasni ezzel kapcsolatban: [link]

Nagyon jól összefoglalja milyen büntetések és intézkedések mikéntjét.


A b4 és a C1 kérdésedre két linket küldök. (A két link ugyanazt a kérdést taglalja, de 10-nél több válasz érkezett rá.)

Linkek: http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__45354..

http://www.gyakorikerdesek.hu/politika__torvenyek-jog__45354.. __oldal-1

2013. okt. 29. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim válasza:

A második válaszolót kicsit javítanám, mert a Fiatalkorúak BV-intézetében 21. életév betöltéséig van lehetőségük a fiatalkorúaknak büntetésük (le)töltésére.



A B4 kérdést: az 1979. évi 11. törvényerejű rendelet 14.§ valamint a 1978. évi IV. törvény 43-44.§ továbbá a 2012. évi C. törvény 35.§ és a 37.§-a.


c1: Gyakorlatilag a kinti -szabad- életből is megkaphatja rá az ember a választ. A felnőttek mindig rugalmasabbak és általában elnézőbbek egymással mint a fiatalkorúak -tinédzserek, gyerekek-. /Miért lenne ez másképp a BV-intézetbe?/



Van(nak) kivétel(ek):

-- Az elítéltről kiderül, hogy nővel vagy gyerekkel szembeni -bármilyen- erőszakos bűncselekményért van bent;

2013. okt. 31. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 FNR960924 válasza:

d1: Hol van még Tökölön kívül Fiatalkorúak börtöne?


d2: Hol vannak Javítóintézetek?

2013. okt. 31. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim válasza:

A 2. válaszoló nagyon részletesen válaszolt a kérdező által feltett 11(-17) kérdésre.


Az utolsó "válaszoló" kérdésére itt van két link:

[link] melléklete tartalmazza a BV intézetek jegyzékét. A fiatalkorúaknak Tökölön országos BV-intézet, míg Pécsen,Kecskeméten és Szirmabesenyőn regionális BV-intézet van.


[link] itt megtalálhatóak a címek is.

2013. okt. 31. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!