Ha valaki lemondott pl házrészről, és csak mint haszonélvező él benne, van bármilyen útja-módja, hogy ezt visszacsinálják?
nincs semmilyen időkorlát
a nagymama aki haszonélv. csak a haszonélv. joggal tud rendelkezni
tulajdonjoggal nem
ha ingatlan-nyilvántartásba is be van jegyezve minden akkor azt viszsacsinálni nem lehet-
csak újabb szerződéssel.......
Köszönöm. És pl milyen újabb szerződéssel? Ha a tulaj lemond? Vagy elad?
Igen, azt gondoltam, hogy a haszonélvezeti jog az elhalálozással megszűnik.
Ez elég zavaros. A jog ilyet nem ismer, hogy a nagyszülő "lemond" a tulajdonról az unoka javára.
Történt ajándékozási szerződés?
A haszonélvezetről a haszonélvező bármikor lemondhat
Amennyiben a nagymama az unoka részére a tulajdonjogot ajándékozással adta át, akkor az ajándék - bizonyos feltételek teljesülése esetén - visszakövetelhető.
Ha adásvételi szerződéssel,és a szerződés mögött nem volt teljesítés (azaz az unoka VALÓJÁBAN NEM fizetett a mamának), akkor a szerződés semmis, tehát az eredeti állapotot VISSZA KELL állítani. Ekkor az adásvételi szerződést kell megtámadni annak semmissége okán.
Nincs ebben semmi kacifánt.
Az ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti annyiban, amennyiben arra létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. Tehát, amennyiben nemcsak azért követelné vissza az ajándékot, mert félti élete munkáját, hanem azért is, mert létfenntartásához szüksége van rá, úgy ezt ez alapján megteheti. Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket. A visszakövetelési feltétel lényegében fennáll minden olyan esetben, amikor a megajándékozott, vagy a vele együtt élő hozzátartozója bűncselekményt követ el az ajándékozó vagy közeli hozzátartozójának terhére, mégpedig - a bírói gyakorlat szerint - függetlenül attól, hogy az bűntett-e vagy vétség.
A tág értelemben vett polgári jogi jogszabályok megszegése azonban nem feltétlenül jár ilyen következménnyel. Csak a felek egyéb körülményeinek, életvitelének ismeretében dönthető el esetenként, hogy mi sorolható a súlyos jogsértés körébe. A bírói gyakorlat minden esetben súlyos jogsértésnek tekinti a jogszabályon alapuló tartási kötelezettség megszegését.
Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!