Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ha az egyik házastárs elhunyt,...

Ha az egyik házastárs elhunyt, van egy közös gyerek, akkor ki örököl utána?

Figyelt kérdés

Fiatal házasok vagyunk, van egy kisfiúnk. Arról beszélgettünk nemrég, hogy mennyire szeretjük egymást, és reméljük, soha nem történik semmi baj. Aztán felmerült bennünk, mi van, ha egyikünkkel történik valami. Nem értünk a joghoz, más terülten mozgunk mindketten. Ilyenkor mit örökölünk egymás után? A nagyszülők kapják a gyerekeik után, ami maradt és rajtuk múlik, hogy az unoka mihez jut hozzá? Vagy a fiúnké minden és a felnőtt kezeli, amíg nagykorú nem lesz? Nincs szó nagy vagyonokról, csak 1-2 lakásról, és bankszámláról, nem vagyunk csórók, de nem élünk nagy lábon sem. SZorgalmas, spórolós emberek vagyunk. Aki ért hozzá, tudna válaszolni a kérdéseinkre? Mi a helyzet ilyenkor? Köszönjük szépen!


Apropó, ti szülőként kötöttetek életbiztosítást? Végrendeletet? Érdemes? Ilyesmire nem gondol az ember, csak amikor már gyereke is van, azt hiszem. Félelmetes, de szeretnénk előre gondolkodni.


2013. szept. 5. 12:41
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
51%
Először mindig a gyerek örököl, utána (vagy ha előző nincs) a házastárs, utána (vagy ha előző nincs) a testvérek, utána (vagy ha előző nincs) a szülők.
2013. szept. 5. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim ***** válasza:
78%

Ha van gyerek akkor ő örököl mindent, persze ha van közös tulajdon az elhunyt féllel akkor a gyerek csak a felét örökli autó, ház, ha bizonyos pénzösszeg is van akkor abból is fele az övé, kivéve ha van írva végrendelet ahol részletesen levan írva hogy ki miből mit és mennyit kap.

Ha csak az elhunyté volt a ház meg minden akkor automatikusan a gyerek kapja a teljes tulajdont viszont a másik fél haszonélvezetet kap a házra élete végéig ami azt jelenti hogy addig nem adhatja el a tulajdonos és nem is rakhatja ki ameddig meg nem hal, vagy nem adja írásos bele egyezését hogy lemond róla. Ez kissé bonyolult ugyan de ez így van.

2013. szept. 5. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
100%

Na, akkor újra elmondom: Kérdező, kérdés, hogy a haláleset az új Ptk életbelépése (2014. márc) előtt vagy után következik be, mert ez az egyik, ami alapvetően változik.


Hogy most mi van, azt elég jól leírták a válaszadók. Az új Ptk szerint viszont az lesz, hogy a házastárs az örökségből 1 gyerek-részre lesz jogosult, tehát végrendelet híján az örökség akkortól gyerekek_száma + 1 részre fog oszlani, és a házastárs megjelenik törvényes örökösként. (A köteles rész meg 50%-ról 33%-ra csökken)


Tehát ha van mondjuk apa, anya, 2 gyerek, és mondjuk egy a két szülő által közösen tulajdonolt ház, akkor ha 2014 márc előtt hal meg az egyik szülő, akkor a ház fele marad az élő szülőé, a ház másik felének tulajdonát örökli fele/fele a 2 gyerek, tehát lesz 1/4-1/4 házuk, amire az életben maradt szülőnek haszonélvezeti joga keletkezik.

2014 márc után meg az elhalt szülő része 3 fele oszlik, tehát az életben maradó szülőé lesz a ház 4/6-a (3/6 saját, 1/6 örökség), a két gyereké meg 1/6 -1/6.


Na, evvan...

2013. szept. 5. 13:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim ***** válasza:
36%
Szerintem érdemes életbiztosítást kötni. Nem egy olyan nagy összeg, hogy érdemes legyen spórolni rajta. Én mindig arra szoktam gondolni, hogy egy családban általában nagy problémát jelent, ha az egyik fél fizetése valamilyen oknál fogva kiesik, bármi is álljon a háttérben, betegség vagy haláleset. Ha hirtelen meghalnék, a családomnak ne kelljen törnie a fejét, hogy miből temettetnek el, avagy miből élnek meg a következő néhány hónapban. Legalább amíg a fájdalmuk borzasztó, addig ne legyen erre gondjuk. A pénz nem vigasztal, de én nyugodtabb vagyok, ha legalább az marad utánam a gyerekeimnek.
2013. szept. 5. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!