Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mo-on soha nem voltak hatósági...

Mo-on soha nem voltak hatóságilag nyilvántartva, illetve szabályozva az ingatlanok piaci árai?

Figyelt kérdés
Kicsit furcsának találnám, hogy egy ilyen fontos szegmense a nemzetgazdaságnak egyszerűen ne lenne dokumentálva és nem vezetnének róla még hivatalos nyilvántartást sem. Az internetes hirdetések nem számítanak sem hitelesnek, sem hatósági nyilvántartásnak, de még az ingatlanirodák adatai sem azok, sőt az értékbecslői szakvélemény sem hiteles hatóságilag.
2013. máj. 31. 17:54
 1/6 anonim ***** válasza:
Ha szabályozzák, akkor az nem piaci ár. Márpedig piacgazdaság van. Amire te vágysz, az volt a szocializmus idején. Hogy jobb vagy rosszabb, mint ami most van, az nézőpont kérdése. Vannak előnyei is, hátrányai is. Egyébként meg az állam megéri a pénzét, mindenkinek jobb, ha az ingatlanok árába nem szól bele. Így is illetékfizetésnél lazán másfélszeresére értékeltetik fel a lakást, mint amennyiért jelenleg el lehetne adni.
2013. máj. 31. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Soha nem volt sem nyilvántartás, sem szabályozás az ingatlan árakról. Még a szocializmusban is annyiért adták-vették, amennyiiben megegyeztek.
2013. máj. 31. 19:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ha másfélszeresére felértékelik egy ingatlan árát, akkor már "pénzmosással" is megvádolhatnak. Ugyanis benne foglaltatik az általuk erre a célra kidolgozott törvényben, hogy aki az ún. nem létező piaci ár alatt értékesít, vagy vesz ingatlant az ellen pénzmosás gyanúja miatt indítanak ügyészségi nyomozást.


Ami pedig most van, az rosszabb mint ami kommunizmusban volt, ugyanis most alvilági módszereket alkalmazva utólag felemelhetik az ingatlanok árát, ami sokszorta rosszabb mintha szabályozva lenne, hiszen így egy előre nem szabályozott kérdésben hoznak utólag rendkívül súlyos következményekkel járó döntéseket. Ugyanis így akár el is kobozhatják valakinek az ingatlanát, sőt az egész vagyonát. (A "pénzmosás" most vagyon elkobzással jár.) Az állampolgárt pedig (jó előre gondolkodva) védekezésképtelenné teszik egy ilyen esetre, hiszen hivatalból elutasítják azokat a bizonyítási lehetőségeket, amelyek az állampolgár rendelkezésére állnak: ingatlanirodák és hirdetések adatai, előzetesen elkészíttetett ingatlan értékbecslői szakértői dokumentációk stb. Ezeket ugyanis nem veszik figyelembe, ha árat akarnak emelni, ezt ők maguk nyilatkozták. Az állampolgárnak pedig nincs ezeken kívül más lehetősége, hogy tájékozódjon az állítólagos aktuális ingatlanpiaci árakról.


Amit pedig én kérdeztem, azt egy kicsit elferdítetted. Ugyanis én nem azt kérdeztem, hogy miért nem teszik kötelezővé az általuk hatóságilag meghatározott ingatlanpiaci árakat. (Bár amit most csinálnak, az ennél sokkal rosszabb.)


Hanem azt kérdeztem, hogy miért nincs hivatalos és közhiteles nyilvántartás, adatbázis, amelyhez az állampolgárnak is és a hivatalnak is igazodni lehetne - illetve jelen esetben kellene, hiszen számonkérik ezeket az árakat. Ezzel ugyanis kizárhatóak lennének a visszaélések mind a hivatal mind az állampolgárok részéről, már amennyiben az állampolgár tartaná magát ezekhez az árakhoz természetesen.


Úgy gondolom, hogy számonkérni csak előre szabályozott kérdésekben lehet. Gyorshajtásért sem büntethetnek meg addig amig nincsenek meghatározva pontosan a sebességhatárok. Márpedig egy ingatlan adás-vétel van olyan komoly kérdéskör mint egy gyorshajtásért kiszabható bírság. Tehát én nem azt hiányolom, hogy miért nem tesznek kötelezővé bizonyos árakat, hiszen most kötelezevé vannak téve ezek a bizonyos árak azáltal, hogy utólag felülbírálják azokat titkos számítási rendszerekre hivatkozva - így kerülve ki a bizonyítási kötelezettségüket. Hanem azt hiányolom, hogy amennyiben számonkérnek egy bizonyos összeget, jelen esetben egy ingatlan piaci árát, miért nincs közhiteles nyilvántartás, adatbázis azokról az árakról, amelyeket nekem be kell tartanom. Ugyanis az, hogy kérdezzem meg valakitől, vagy nézegessem a hirdetéseket, azért elfogadhatatlan ebben az esetben válaszként, mert az internetes hirdesi oldalak több okból kifolyólag sem adnak hiteles képet az ingatlanpiaci árakról, és természetesen nem is minősülnek hivatalos nyilvántartásnak. Amennyiben pedig adott esetben fel akarják emelni utólag egy általam vásárolt, vagy eladott ingatlan árát, nem hivatkozhatok arra, hogy az internetes hirdetésekre és az ingatlanirodák adataira alapozva lett megállapítva az ingatlan eladási ára, mégha mellékelem is ezeknek a hirdetéseknek a másolatát. De még az előzetesen elkészíttetett ingatlan értékbecslői szakvéleményeket sem fogadják el, ahogy fentebb említettem. Ami több mint elgondolkodtató.


De ettől függetlenül is úgy gondolom, hogy kellene lennie közhiteles hivatalos nyilvántartásnak az ingatlanárakról, ha a cipő talpának, a búzának, a papírnak van hivatalosan nyilvántartott ára, akkor kicsit furcsálom, hogy pont az ingatlanoknak terjed mintegy szájhagyomány útján az ára,éspont erről nincsnyilvántartás, amit pedig szigorúan számonkérnek. Az ingatlanpiaci áraknak, véleményem szerint dokumentálva kellene lenniük hivatalosan mint minden másnak egy országban.

Ha például valaki azt mondja a tv-ben, vagy ír egy cikket egy újságban, hogy emelkedtek az ingatlanpiaci árak, akkor mire gondol, hogy mihhez képest emelkedtek? Mennyi volt és mennyi lett? Azt pedig honnan tudja, hogy emelkedtek, ki mondta, vagy hol olvasta? Mert ilyet én is tudok mondani, de ezt bizonyítani is kellene forrásmegjelöléssel. De ez esetben forrást nem lehet megjelölni mert nincs.

2013. máj. 31. 20:28
 4/6 A kérdező kommentje:
Az, hogy van valamiről hivatalos nyilvántartás, nem azt jelenti, hogy kötelező is lenne ahhoz pontosan alkalmazkodni. Minden árról van hivatalos nyilvántartás, attól még te annyiért adhatod el azt amit akarsz, amennyiért akarod, de akkor is nyilván van tartva az ár. Csak az ingatlanárakat nem tartják nyilván most. Egyébként biztos vagyok benne, hogy volt erről hivatalos nyilvántartás, csak eltörölhették, hogy tetszőlegesen tudjanak árakat emelni utólag. Egy ország nemzetgazdasága úgy nem működhet, hogy nincsenek nyilvántartva az ingatlanárak.
2013. máj. 31. 20:36
 5/6 anonim ***** válasza:

Az ingatlanok árai nagyon változatosak, gyorsan változnak. Befolyásolja az építési mód, kor és állapot mellett az is, hogy mi van a szomszédságában, milyen az adott térségben a kereslet, gazdasági változás, a hely presztízse stb. Az ilyen listáknak annyi változójuk lenne, hogy csak na! Az emeleti preferenciát pl. befolyásolja az össz emeletszám és a lift is. Ha viszonylag elkerítettebb a földszint, akkor az ára sem csökken annyira. Ha van egy balhés szomszéd, vagy nagyobb forgalmú vállalkozás a közelben, esetleg épp valami csúnyára látsz, már csökken is az ár. Illegális hulladékelhelyezés is csökkenti. Emellett nem szabad elfeledkezni arról sem, ha sokan akarnak ott letelepedni, akkor nő az ár, ha jól veszi ki magát az ottani lakcím, akkor megint drágább. A felkapottság gyakran változik, nemcsak utca, településrész, hanem városok és megyék szintjén is.


Szóval annyi minden befolyásolja, hogy lehetetlen lenne jó és pontos nyilvántartást készíteni.


Hogy honnan tudják, hogy emelkedik az ingatlanpiaci ár? Hát az irodák és a magánszemélyek által bonyolított adásvételeknél nőtt az ár! Ennyi az egész, a négyzetméter árat figyelik, táblázatoknál még a szobaszámra vonatkoztatott átlagár szokott megjelenni.


A NAV pedig akkor "akciózik" az ingatlan ára miatt, ha a környékbeli átlagárakhoz képest nagyon eltér az adott ingatlan vételára.

2013. jún. 1. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nem csak akkor "akciózik", ugyanis eleve, megmagyarázhatatlan módon, nem veszi figyelembe a környékbeli ingatlanok árait. Ha ő árat akar emelni, nem hivatkozhatsz arra, hogy a környéken az ugyanolyan paraméterekkel rendelkező ingatlanok ugyanennyibe kerülnek mint amennyiért te adtad, vagy vetted a lakásodat. Ezt ők nyilatkozták. Épp ez a lényeg. Azt pedig, hogy adott esetben miért emelik fel az árat, nem hajlandóak elárulni, vagy bebizonyítani, titkos számítási módszerekre hivatkozva.


Természetesen vannak különbségek az árak között. Ezért kell rendszerbe foglalni ezeket, és meghatározni, hogy - már amennyiben büntetni akarnak - hány %-os eltérés a megengedett. Vagy fenn kellene tartani minden önkormányzatnak egy nav által hitelesített, vagy készíttetett ingatlanár kalkulátort, amelytől szintén megadott %-ban el lehetne térni persze, de amelyhez meghatározott mértékben a nav-nak és az állampolgárnak is igazodnia kellene.

Hozzáteszem, hogy az általad említett okok miatt azért nyilván nem lehet kétszeresére, vagy háromszorosára megemelni egy ingatlan árát. Ekkora különbségek egész egyszerűen nem lehetnek nyilvánvalóan, főleg ugyanazon a környéken. Azért mert egy háznak szép a kertje, vagy eggyel több szoba van benne, nem lehet + 10-15 M-val megemelni az árát például.

Az internetes hirdetési oldalakon pedig ugyanolyan paraméterekkel rendelkező (épület kora, elhelyezkedése, felszereltsége stb) ingatlanok esetében gyakoriak az 50-70-80%-os árkülönbségek, ami lehetetlenné teszi a hiteles tájékozódást az ingatlanárakat illetően. Túl azon, hogy természetesen, ahogy korábban írtam, az a bizonyos hivatal úgy nyilatkozott, hogy ezekre az árakra nem is hivatkozhat senki, ha bizonyítania kell, hogy miért annyiért adta, vagy vette a lakását, amennyiért. Ezért mondtam, hogy előrelátóan védekezésképtelenné tették az állampolgárokat egy ilyen esetre, hiszen, neked semmilyen bizonyítási lehetőség nem áll rendelkezésedre, ha ők titkosított módszerekre hivatkozva árakat akarnak emelni utólag.

2013. jún. 1. 10:09

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!