Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért ilyen szigorúak a...

Miért ilyen szigorúak a törvények egyes amerikai államokban?

Figyelt kérdés
Láttam két filmet mostanában. Az egyikben egy pszichopata sorozatgyilkost ítéltek halálra, aki több gyereket megölt. A másikban viszont drogos, kiégett fiatalok kitervelik, hogy megölik a főgenyát, aki egy írtó kegyetlen gyerek. VAnnak vagy hatan és nem is lehet pontosan megállapítani, hogy ki miatt halt meg ténylegesen. Itt viszont aki csak jelen volt és felnyomta őket, az is 7 évet kapott és akik hozzá se értek közülük, de a tett helyére csábították azok 40 évet ill. életfogytiglant, az egyikőjük pedig halálbüntetést kapott. Ezek huszas éveik elején jártak és "átlagemberek" voltak és hatalmas lelkiismeret furdalásuk volt a dologtól. Szóval nekem ez a kettő nincs egálban. Oké, hogy a gyilkosság durva, de nálunk mennyit kapnának ilyen körülmények között? Max 10-15 évet, nem? Aki meg csak segédkezett az gondolom 3-4-et. Nekem ez így elégnek is tűnik. Amerikában, ha egyszer hibázol, akkor már lehúzhatod a rolót (gondolom ez minden bűntényre igaz). Miért van ez? Elrettentésnek szánják?
2009. szept. 26. 21:24
 1/5 anonim ***** válasza:
60%

példát kell statuálni.

ez itthon nem történik meg, ezért van ennyi bűnözés, mert úgyis megússzák olcsón.


Megölsz egy gyereket, csak simán fejbelövöd minden egyéb(pl nemi erőszak) nélkül, és kapsz mondjuk 20évet. Kérdem én, miért járhat szabadon sőt miért élhet az az ember aki szánt szándékkal gyilkolt?

2009. szept. 26. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
74%

Egy ítéletnek elrettentőnek kellene lennie.A csoportosan elkövetett bűnök büntetési tétele pedig mindig magasabb,még nálunk is.

Nálunk az a baj,hogy szinte alig szabnak ki letöltendő büntetéseket.Többnyire felfüggesztett börtönre ítélik,akár garázda,akár tolvaj stb.Ennek szerintem nincs semmilyen elrettentő hatása.Ha az illető a felfüggesztés ideje alatt csendben meghúzza magát,utána kezdheti újra a bűnelkövetést.

2009. szept. 26. 21:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
79%
egyetértek példát kell mutatni
2009. szept. 26. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Genya a film címe, amiről most konkrétan beszélek és igaz történet alapján készült. Ugye örök vita ez a halálbüntetés dolog. Ez valamennyire a szemet szemért fogat fogért elv alapján működik. A filmben a meggyilkolt fiú a tipikus esete annak, hogy jahh elrettentő a törvény, azon belül maradunk, de minden szörnyűséget megteszünk, ami jogilag nem elítélendő. Sőt! Meg is erőszakol két lányt (akik az elkövetők között lesznek), de valószínűleg őt magát nem ítélnék el, mert gazdag az apuci, a csajok közül az egyik szegény, a másik rosszéletű volt. Ez egy tetü volt, aki élősködött a nála gyengébbeken, az elkövetők pedig igazán szerencsétlenek. Tulajdonképpen ők is a szemet szemért alapján jártak el, hiszen tönkretette, átvitt értelemben elvette az életüket. Nem volt helyes önbíráskodni, egyszerűen nemet kell tudni mondani, de ezek egyszerű emberek voltak, ezért is érzem túl szigorúnak ezt az egészet. Ettől kimutathatóan csökkennek a bűn elkövetések? Mert Amerika még mindig elég durva helynek tűnik nekem.
2009. szept. 26. 22:14
 5/5 anonim ***** válasza:
81%

"Elrettentésnek szánják?"


Részben igen, bár sikertelenül, hiszen az erőszakos bűnözés az USA-ban a magyarországi cigánynegyedek átlagát is felülmúlja, és a magyar átlag 4-5-szöröse.


Az amerikaiak elutasítják az európai szemléletet, amely szerint a hangsúlyt a bűnözés megelőzésére kell tenni, nem pedig a büntetésre, a büntetésen belül pedig a rehabilitáció és újranevelés a cél. Az amcsik szerint nincs szükség sem a bűnözés társadalmi okainak feltárására, sem a rehabilitációra, hanem jó kemény büntetéseket kell az elkövetőkre sózni, aminek ugyan semmi értelme, de népszerű intézkedés, mert az emberek általában hajlamosak a bűntetteken felháborodni és a bűnözők fejét követelni.


Ez egy kb. 100-150 évvel lemaradt szemlélet az európaihoz képest, és azzal a kétes eredménnyel jár, hogy az USA 2,5 millió embert tart börtönben (többet, mint Kína, és többet, mint a Szovjetunió a Gulágon) és mégsem képes csökkenteni a bűnözését.


További ok a hosszú börtönbüntetésekre a börtönipari lobby tevékenysége, tehát a börtönépítő és -fenntartó cégek és a börtönmunkát végeztető cégek keményen lobbyznak azért, hogy minél több ember legyen rács mögött.

2009. szept. 27. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!