Jelenlegi törvények szerint váltható ki viselési engedély gumilövedékes fegyverre?
A fegyver az, aminek vizsgázott. Ha muzeális, akkor az, ha gáz-riasztó, akkor az. Nem kusza ez, muzeálisra senki nem kaphat viselésit, gázra meg az, akinél nincs kizáró tényező (pl életkori vagy más).
Ha gáz-riasztó, akkor kaphatsz viselésit és lehet nálad.
Nincs tiltva, hogy gumira töltsd, de az tény, hogy szürke zóna, mert engedélyezve sincs.
Én nem viselek közterületen gumis fegyvert, mert nem kell a balhé, de ki mit vállal be. Elvileg jogilag nem lehet belőle bukta, de az addig vezető hosszú út nekem nem éri meg a kockázatot.
Meg a HW88-am könnyebb, megbízhatóbb és szebb is, mint a Keserűk :)
jogos, igazából max azért jó ha a gumis gáz-riasztónak van vizsgáztatva, mert akkor közterületen viselhetem gázzal, otthon pedig gumisként. (nyilván zárt lakásban nem célszerű gázzal védekezni :) bár itthon nem valószínű, hogy kelleni fog, de ki tudja...)
amúgy eléggé riasztó tud lenni a revolver is? kollégámnak egyszer se kellett még használni a fegyverét, elég volt általában csak megmutatni ha gond volt. (neki szekrénytáras van, a típust most nem tudom, majd megkérdem érdekességképp)
Egy Zoraki R1 GG-m van főfegyvernek, állandóan 12 mm-es gumilövedékkel és Lapua riasztóval megtöltve (a legnagyobb belegyömöszölhető gumi és a legerősebb kilövést biztosító lövedék), viselési engedéllyel és hordani is szoktam az utcán.
Backupnak egy ME 38 Pocket, a bal zsebemben, zsebtokban.
Valóban én is hallottam már arról, hogy előfordultak önvédekezések gumissal utcán és nem büntették a használót, ezért is merem tartani. Meg persze a BTK. július 1-i változtatása miatt.
Amúgy kiskapu deluxe: egy 2011-es ítélet alapján az elöltöltős, de gáz-riasztó tölténnyel működő gumilövedékes pisztolyok jogi szempontból valójában gázpisztolyok, hiszen a használt töltény a fő szempont, és a betömködött golyók a bíróság (és a fegyvergyártó) szerint nem változtatják meg a jellegét. Ez azért fontos, mert így a kisebb, gumis revolverekre viselési engedély is kiváltható ugyanolyan simán, ahogy azt egy gázpisztolyra is meg lehet szerezni.
Vannak országok, ahol nem bonyolítják meg ennyire a dolgot: Vass Gábor, a Kaliber magazin főszerkesztője kérdésünkre elmondta, hogy például az oroszoknál, Franciaországban vagy épp Romániában alanyi jogon lehet szerelt gumis lőszert használó fegyverekre önvédelmi célból engedélyt kérni. Vass szerint itthon is van szándék arra, hogy „ezeket a nem halálos önvédelmi eszközöket legalizálják”, a jelenlegi helyzet nagyjából félúton van ahhoz képest.
Gumilövedékes gáz-riasztó fegyver?
Igen! Ismét csak Keserű Bélának köszönhetően, aki a BRFK ellen 2011-ben pert nyert, immár jogerős bírói ítélet is tanúsítja, hogy az a tény, hogy a gáz-riasztó fegyver alkalmas gumilövedék kilövésére, nem változtatja meg a jellegét. A bíróság egyértelművé tette, hogy nincs jelentősége a rendeltetésellenes felhasználásnak, ha a fegyver rendeltetésszerű felhasználás során kizárólag gáz- és riasztótöltény működtetésére alkalmas. Tehát nyugodtan hordhatjuk gáz-riasztó fegyverünket gumilövedékre töltve, amíg szabványos riasztótöltény üzemelteti.
A muzeális gumilövedékes fegyverek bárki számára szabadon tarthatóak, ám viselési engedély nem igényelhető rájuk. Ezzel szemben a gumilövedék kilövésére alkalmas gáz-riasztó fegyverekre az előző cikkünk útmutatása alapján igényelhető viselési engedély, és ennek birtokában utcán is viselhető.
1421239339_02 (197)
Használata:
A fegyver töltényűrjébe hátulról szabvány riasztótöltényt (általában 9mm K kaliberben), elölről pedig a gumilövedéket kell betölteni, melyet előtte érdemes szilikonzsírban megforgatni a könnyebb betöltés és a megfelelő teljesítmény érdekében. Figyelem! Ne töltsünk gumilövedék mögé gáztöltényt, mert a hatásadatok jelentősen romlani fognak, és a gumilövedékkel a gázzal ellentétben nem fejre, hanem testre ajánlott lőni. Hatásos lőtávolság általában 5-7 méter körül van, efölött erőteljesen lecsökken mind a pontosság, mind az energia, de ne feledjük, ez általában bőven elég egy jogos védelmi helyzetben.
Tekintve hogy ebben az esetben a fegyverünk lövedéket lő ki, ajánlott sokkal többet gyakorolni vele, mint egy gáz-riasztó fegyverrel, és ezt tegyük meg minimum havonta, pár lövés erejéig. Semmit sem ér a fegyverünk, ha szükséghelyzetben nem találjuk el vele a támadót. Önvédelmi helyzetben a súlyos sérülések elkerülése (és a könnyebb célzás) érdekében ne fejre, hanem felsőtestre célozzunk!
1421239340_87
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!