Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hány éves kortól teszi lehetőv...

Hány éves kortól teszi lehetővé a törvény az esküvőt?

Figyelt kérdés

(Jobb kategóriát nem találtam neki.)

Elgondolkodtatott egy itteni kérdésre érkezett válasz részlete:


"16 éves korban az alábbiak miatt lehet mentességet kapni tankötelezettség alól:

- sikeres érettségi vizsga után,

- megszerzett államilag elismert szakképesítés után,,

- házasságkötés esetén (mely révén nagykorúvá válik),

- gyermek eltartásáról gondoskodik valaki."


Félreértés ne essék, nem áll szándékomban sem felhagyni a tanulmányaimmal sem oltár elé vonulni idő előtt, egyszerűen szeretnék tisztában lenni országunk írásba foglalt szabályzatával. Esetleg külföldi házasságkötésre vonatkozik a feltétel? Én eddig a szokásos 18as korhatárról tudtam, de már azt sem zárom ki, hogy 2011 óta (amikor is a komment íródott) változott a fennállás.

Mi az igazság? Előre is kösz!



2013. jan. 11. 22:53
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

16 éves kortól lehet házasságot kötni (kell gyámhatósági engedély hozzá)

(ez így van évtizedek óta!)

2013. jan. 11. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 BreezyArt94 válasza:
50%
18 ev felett lehet hazassagot kotni, az alatt a gyamod meg meg gondolom par ember beleegyezese kell. Ha hulyeseget irtam akkor ezer bocs!
2013. jan. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

[link]

10. § (3) A gyámhatóság a házasságkötésre indokolt esetben és csak akkor adhat engedélyt, ha a házasuló a tizenhatodik életévét betöltötte.

2013. jan. 11. 23:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

És mi számít indokolt esetnek? Veszélyesen pocsék életkörülmények?

Köszönet mindenkinek!

2013. jan. 11. 23:11
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Ugye az adott, a korábban beidézett jogszabályból, hogy 16 éves kortól lehet házasságot kötni. Ehhez azonban 18 éves korig gyámhatósági engedély szükséges.


A gyámhatóságnak a következőeket kell legalább vizsgálnia az engedélyezési eljáráskor:

A gyámhatóságokról, valamint a gyermekvédelmi és gyámügyi eljárásról szóló 149/1997 (IX. 10.) kormányrendelet vonatkozó szakaszai (34-36 §§) alapján


1, A kiskorú rendelkezik a házassághoz szükséges testi és szellemi fejlettséggel. (Erről az igazolást a háziorvos adja ki)

2, Biztosítva van a megélhetés mind a házasfeleknek, mind a kiskorú 18 életévének betöltéséig esetlegesen megszülető gyermekének is. (jövedelemigazolással igazolható)

3, Részvétel a házassági tanácsadáson

4, Pozitív értékelésű környezettanulmány elkészítése a gyámhatóság által

5, A házasságnak a kiskorú érdekeit kell szolgálnia. (Ez egy erősen szubjektíven mérlegelhető kérdés, gyakorlatilag azt kell bizonyítani, hogy a kiskorú általános élethelyzete javul a házasságkötéssel)

6, A házassági elhatározás valóban a kiskorútól származik-e


A másik kérdésre is válaszolnák, hogy a külföldi házasságkötésre milyen szabályok vonatkoznak. Ezt a nemzetközi magánjogról szóló 1979. évi 13. törvényerejű rendelet szabályozza( annak is a 37.§-a).


A házasság akkor érvényes, hogy ha:

1, ha a házasok egy jogrendszerbe tartoznak, akkor az abban megkötött házasság érvényes legyen

2. ha különböző jogrendszerbe tartoznak, akkor a házasság csak akkor érvényes, ha mindkét jogrendszer szerint érvényes

3 ha a házasság a házasfelek jogrendszerén kívül történt, akkor még az is szükséges, hogy annak a jognak, ahol a házasság megtörtént, a házasságra vonatkozó formai körülményeknek is megfeleljen a házasság, az előzőek mellett.


Remélem hasznos volt a segítségem, ha kérdésed lenne, szívesen válaszolok.

2013. jan. 12. 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Igen, érthető, köszönöm neked is! Egyvalami homályos kissé az egészben, méghozzá az 5. pont. Ha kedvezőtlen életkörülményként pl. azt vesszük, hogy a kiskorú családjának anyagi helyzete épphogy súrolja alulról a létminimumot (vagy még azt sem), akkor nem feltétlen szükséges megházasodnia ahhoz, hogy a kiszemelt illetője könnyíthessen a helyzetén. Ebből csak arra tudok következtetni, hogy a férj-feleség viszony bizonyos kötelezettségekkel jár. Létezik olyasmi jellegű előírás, mint a "házastársat tilos kirakni otthonról, de az élettársaddal azt csinálsz, amit akarsz", vagy vonatkozik valami a pénzes segítségre külön kassza esetén? Elméletileg persze mindent meg kéne tenniük egymásért (ezt mondatja ki velük az eskü), de gyakorlatban ez sokszor másképp működik. És bocs a kétségbeejtő tudatlanságomért, mentségemre szóljon, hogy fiatal vagyok még a téma feszegetéséhez.
2013. jan. 12. 13:03

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!