Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » A "titkos" (hang/kép/video)...

A "titkos" (hang/kép/video) felvételeket most akkor fel lehet használni egy büntetőeljárásban vagy sem?

Figyelt kérdés

Ha esetleg van itt jogász, igazán megmondhatná, mert csak egy káoszt látok ebben.


Volt pár ügy, ahol pont titkos videofelvételek alapján el is ítéltek valakit, na de tudok olyan ügyről, ahol meg a titkos hangfelvétel volt az olyan döntő bizonyíték, ami alapján minden kiderült, de arra hivatkozva, hogy "személyiségi jogok", ezért állítólag nem lehetett felhasználni.


Szóval még a bíróságok is ellentmondanak egymásnak.


Van olyan LB határozat, mely szerint az igazság kiderülése felülírja a személyiségi jogok ezen megsértését, de aztán megint másik bíróságon meg ezért ússza meg az illető az elkövetett bűncselekményt, mert titokban készült a felvétel róla.


Valaki kiigazodik akkor ezen?


Nagyon megköszönném a választ, mert az egy dolog, hogy engem is érint egy ügyben, na de most már elvi síkon se értem, hiszen ilyen óriási ellentmondásokat látok. Szóval mintha egy adott bíróságon így lenne, egy másikon meg amúgy. Ilyen létezhet?



2012. okt. 22. 08:05
 1/10 A kérdező kommentje:

Meg értitek, hát ha mégsem, akkor ennyi erővel ha én bevideózok az utcáról egy lakásba, és éppen felveszem, ahogy a manus megöli a feleségét, akkor ezek szerint nem használható fel, és így megússza (ha nincs más bizonyíték, mert mondjuk eltünteti a hullát meg a nyomokat)?


Másrészt meg itt volt a közelmúltban nem is egy eset, ahol pont ilyen alapján ítéltek el valakit. Na ezek után igazodjon ki a jó isten ... Komolyan nem értem én ezt.

2012. okt. 22. 08:22
 2/10 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés engem is régóta foglalkoztat. A rejtett kamerával készült felvételek, például a megvesztegetési pénzek átadása elég nagy nyilvánosságot katak a tv csatornákon. Ezt ollóztam ki egy fórumról:

"Az eltűnt, vagy súlyos bűncselekmény miatt büntetőeljárás alá vont személy képmását vagy hangfelvételét a hatóság engedélyével fel lehet használni, nyilvánosságra lehet hozni, ha közérdek vagy különös méltánylást érdemlő magánérdek ezt indokolja. E rendelkezések fő célja, hogy a bűncselekmény elkövetőjét kézre kerítsék, az eltűnt személyt felleljék."

Néhány link, ahol ezzel foglalkoznak, jogszabályi hivatkozásokat is tartalmaznak:

[link]

[link]

[link]

Mindenképpen érdemes a felvételről másolatot készíteni, feltölteni védet tárhelyre, mert a rögzítő eszközt könnyen lefoglalják, elkobozzák, és előfordulhat hogy "elveszik" róla a felvétel.

2012. okt. 22. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Oké, oké, csak itt én most nem a hatóság általi közzétételről beszéltem, hanem ha én , mint magánember (akár tök véletlenül is) pont levideózok egy bűncselekményt ...


Köszi azt a beidézést, de esetleg egészen pontos jogszabályt is tudsz erre? Mert továbbra is azt látom, hogy lehet ezt néha így, néha meg amúgy értelmezni.

2012. okt. 22. 09:20
 4/10 tomala ***** válasza:
100%

Ez valóban egy elég összetett kérdés.

Olyan videót minden további nélkül fel lehet használni, amin a rögzített eseménysorral kapcsolatban a levideózottnak is tisztában kellett lennie azzal, hogy más is láthatja/felveheti. Ilyenek a nyilvános helyen történtek, vagy pl. a lakása ablakában folytatott tevékenység, amit kintről lehet látni. (Pl. valaki az ablakában canabist termeszt)

Szintén szabadon felhasználható minden felvétel, ami olyan helyiségben készült, ahol erre tábla figyelmeztet. (Pl.: "A helyiségben biztonsági kamera működik")

Ilyenkor az illető ráutaló magatartással elfogadja ezt.


Ami elvileg védelmet élvez, az a privát szféra, amikor valaki a nyilvánosságtól elzártan, pl. magánlakásban van, és az események rögzítéséről nincs tudomása.

Azonban ez sem ilyen egyszerű. Mert ha egy eljárásban ezt a videót becsatolják bizonyítékként, és a bíró megtekinti, akkor a másik fél képviselője hiába emel kifogást, és a bíró hiába rekeszti ki a bizonyítékok köréből, már látta/hallotta az igazságot, és kevés bíró képes jobb tudomása ellenére ítéletet hozni.

2012. okt. 22. 11:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Hát valóban összetett.

Na de ha a konyhaablakon bekamerázok az utcáról neki (mondtam, akár tök véletlenül is), és pont felveszi, hogy elvágja a felesége torkát, akkor ez most hogy is van? Mert nyilván ő ugyan nem akarta magát lekameráztatni, na meg mondjuk egy tömblakásban tisztában se volt azzal, hogy az utcáról valaki esetleg bekamerázik a 10-dik emeletre, vagy a szemközti házból. Szóval annyi apróság van, hogy az téboly.

Viszont a gyakorlati felhasználását egy büntetőügyben meg még mindig nagyon eltérőnek látom, és nem értem.


Hiszen nyilván akkor van igazi bukta és akkor igazán értékes a bizonyítás szempontjából egy felvétel, ha az illető nem tudta, hogy veszik, és úgy locsogott ki dolgokat, amiket természetesen soha nem vallana be.


Most pl eljön hozzám valaki, én bemikrofonozom a lakásomat, de ő nem tudja, aztán meg közben csak nekem bizalmasan egy nagyon durva bűncselekményt mond el, akkor mi a helyzet? Persze hogy nem tudott a felvétel tényéről, hiszen akkor nem mondta volna. Viszont másképpen meg nem bizonyítható a dolog, a hangfelvételre meg szósról szóra elmondott mindent, mit, hogyan, mikor stb. Most akkor ilyenkor mi a helyzet? Tehát az a kiindulás sztem mindig, hogy természetesen az illető nem tud róla, hiszen különben semmi értelme ...


Ilyenkor hogy van ez?

Elképzelhető egy olyan verzió, hogy netán egy büntetőügyben figyelembe veszik bizonyítékként, viszont a vádlott aztán meg pert indít ellenem a személyiségi jogai megsértése miatt? Na és itt egy másik fotnos tényező is van! Nem közzé tételről van szó, és nem nyilvánosságra hozatalról, hanem kifejezetten a hivataloshoz való eljárás rendelkezésére bocsátásról (csakis).

2012. okt. 23. 09:57
 6/10 anonim ***** válasza:

Sajnos, valóban elég nagy káosz van ebben a témában. A rendőrség valóban lehet, hogy nem használhatja fel a felvételt, de a belőle megismert tények alapján más úton is el tud indulni.

A személyiségi jogok védelmének azért van alapja, és minden esetre nem lehet külön jogszabályt alkotni. Engedély nélküli titkos felvétellel lehet zsarolni, jogtalan jövedelemre szert tenni, családi életeket szétrombolni.

Persze, azért lehetne cizelláltabb is a törvény. Ha tényleg bűncselekményről készül véletlen felvétel, vagy mint az esetedben is, bizalmi alapon tár fel valaki törvénytelen dolgot, aminek a feltárása más módon nem lenne felderíthető, mérlegelési lehetőséget kellene biztosítani a felhasználhatóságához.

2012. okt. 23. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 tomala ***** válasza:

A konyhaablakot tudnia kellett volna. Ami kilátszik az utcára, az nem védett privát szféra.


Ha bemikrofonozod a lakást, akkor az nem felhasználható. Ennek többek között az is az értelme, hogy az emberek olyankor hajlamosak magukat mondjuk maffiózónak hazudni, vagy azt kamuzni, hogy ők öltek meg valakit, akit amúgy nem is, amikor azt gondolják, hogy ezt úgysem hallja senki más, viszont a beszélgetőpartnerüknél tekintélyt szerezhetnek.


De itt érvényesül, amit mondtam. Ha ez a felvétel büntetőeljárásban előkerül, és más bizonyítékok (amik e nélkül nem lennének elegendőek) is arra mutatnak, hogy ő volt, akkor nagy valószínűséggel a bíró kirekeszti a bizonyítékok közül a felvételt, ugyanakkor el fogja ítélni a maradék csekély bizonyítékok alapján, mert tudja az igazat.

2012. okt. 23. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

11:20

Oké, köszi szépen, hát persze elviekben mondhat amit akar, hogy ámítson csak, na de ha még 15 másik tény is utal arra, ami a felvételen hangzik, csak az a gáz, hogy mindenképpen a felvétel a döntő, mert a másik 15 az csak mondjuk úgy, erősen alátámasztja, de egyesével mindegyiket ki lehet kezdeni, ha a 100%-os bizonyítottság elvét nézzük, akkor az a végeredmény, hogy ilyenkor teljes mértékben az adott bíró elgondolására van bízva a dolog?


Na megint leegyszerűsítem a gyakorlati példára:

ott van a felvétel, ami mindent bizonyít, méghozzá teljesen kétségtelenül, ám ezt a bíró kizárja a bizonyítékok közül, és akkor a többi 15 "gyenge", kicsit vitatható bizonyíték alapján mégis elítéli, mert a felvételből meg tudja, hogy hiába gyenge a többi 15, de akkor is összeáll a kép. Ilyen megeshet? Azt nem teheti, hogy mivel kizárja a bizonyítékok közül, ezért úgy tesz, mintha nem is lenne, és pl. el se olvassa a titkos hanganyagot, aztán ami marad, az meg kevés egy elítéléshez? Ilyen létezhet?


Ja és még adalékként azért hozzáteszem, hogy én egyszer olvastam valami Legfelsőbb Bírósági határozatot (vagy nem tudom mi volt az), a lényege az volt, hogy detto a sértett egy titkos hangfelvétellel tudta bizonyítani a bűncselekményt, és mivel nagyon ügyes csalásról volt szó, ezen kívül aztán kb nem is volt más semmi a vádlott ellen, na és leírták, hogy az igazság kiderülése erősebb érdek, mint a személyiségi jogok megsértése ilyen csekély mértékben, és így a vádlott nem hivatkozhat arra, hogy az titokban készült és így zárják ki a bizonyítékok közül. Lehet, hogy nem pontosan emlékszem, csak így a lényeg megragadt bennem, hogy aztán a titkos hangfelvétel döntött a perben, és ott megindokolták, hogy nana szép dolog a személyiségi jog, de ilyen bűncselekmény esetén nem takarózhat azzal a vádlott.

Hát izgalmas kérdés, az tuti, de tudjátok mi a még izgalmasabb? Hogy még bírók, ügyészek, ügyvédek is igen eltérően vélekednek erről.


Aztán megint egy újabb kérdés, hogy amennyiben csakis hivatalos eljárás céljára adja át az illető a felvételt, és semmilyen formában nem hozza azt nyilvánosságra (de még egy havernak se mutatja meg, semmi ilyesmi), na most akkor itt nem valósul meg a hang- vagy képmással való visszaélés, nem? Mert ennyi erővel akkor én igazából az utcán se nagyon fotózgathatnék, mert valakinek a személyiségi jogait tutira sértem ... Na de nem ott kezdőik a baj, amikor én egy felvétellel visszaélek? Tehát pl. közzé teszem?

2012. okt. 24. 06:47
 9/10 anonim ***** válasza:
Ügyvédként állíthatom, hogy nem minden információ használható fel bizonyítékként. A jogellenesen szerzett információ bizonyítási ereje a jogsértés minőségétől függ, de akkor is ott van, ha időlegesen is a bíró előtt.
2013. jan. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
hát igen, csak egy katasztrófa, hogy erre nincs egy konkrét jogszabály, hiszen azért voltak ügyek, amelyek eleve titkos felvételek alapján indultak ...
2013. jan. 4. 16:12

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!