S. O. S. Szerintetek milyen tanácsadásról van itt szó? Csjt.3. § (1) (. ) Jogszabály a házasságkötés előtti tanácsadáson való részvételt kötelezővé teheti.
Nem értem a kérdést, hisz mellékelted a választ!
Szádba rágom: odamentek, elmondjátok, hogy a kutya nem kényszerít titeket, hanem önként és dalolva akartok házasságot kötni.
Mai napon nincs más feleségetek/férjetek, nem álltok gyámság alatt, (talán nem is a börtönből szöktetek), ergo felelősségetek teljes tudatában megköthetitek a házasságot.
A kérdésem arra vonatkozott, hogy milyen tanácsadásról van szó?
egy későbbi törvényben egyértelműen orvosi, családvédelmi
tanácsadást köteleztek. 1952-ben is erről lenne szó?
Előzőnek: a "szádba rágom"-ra nem vagyok kíváncsi:(
1952-ben, és előtte a Horthy-rendszerben is, házasság előtt kötelező volt orvosi vizsgálatra menni. Ha a felek valamelyike tartós beteg volt: nemibeteg, tüdőbajos, krónikus szívbeteg, a családban volt örökletes betegség, elmebaj stb. akkor nem engedélyezték a házasság kötést. Így kívánták megakadályozni, hogy beteg gyerekek szülessenek. A házassági tanácsadás ezzel egyidejűleg történt. Nem csak az orvosnál, hanem az egyháznál is.
A házasság nélküli együttélést, akkor szóhasználattal vadházasságot nem csak a társadalom ítélte el. Jogilag egyedülállónak számítottak. Nem örökölhettek egymástól stb.
Ha gyerekük született az törvénytelennek számított (zabigyerek). Az ilyen gyerek nem lehetett állami tisztviselő, pedagógus, szerzetes stb.
De nagyon sok helyen akkor sem alkalmazták őket, ha esetleg egyetemet végeztek. Sőt, ha ők akartak házasodni, a másik fél szülei nem egyeztek bele a házasságba. Akkor még a szülőknek joga volt ebbe beleszólni.
Ezt a törvényt Rákosi törölte el.
Köszönöm, erről semmit se tudtam.
találtam még egy érdekes részt, vajon az itt említett újraszabályozás megtörtént vagy csak kívánatos lenne?
1986.évi IV. törvénymódosítás indoklása
2.Hatályos törvényünknek a házasságkötés alaki kellékeit szabályozó rendelkezései nem említik meg a házasságkötés előtti tanácsadáson való részvétel kötelezettségét, holott e kötelezettséget jelenleg miniszteri rendelet, az 5/1973. (XII. 5.) EüM rendelet írja elő. Ezt a hiányt pótolja a javaslat 2. §-ával módosított Csjt. 3. §-ának új bekezdése. A házasságkötés előtti tanácsadás gyakorlatát illető jogos kritikákra figyelemmel azonban az intézmény újraszabályozása indokolt szélesebb jogi, etikai és életviteli tanácsadásra is kiterjedő tartalommal.
Megállapította: 1986. évi IV. törvény 2. § (1). Hatályos: 1987. VII. 1-től.
A jelenlegi szabályokat nem ismerem.
A fiam 1989-ben nősült, akkor volt kötelező tanácsadás és vizsgálat, legalábbis formailag.
2 óra hosszát vártak a nőgyógyászaton, mire sorra kerültek. A fiam igen kínosan érezte magát a sok nő között. A menyemet futólag megvizsgálta az orvos. A fiamtól megkérdezte, hogy van- e valamilyen panasza. A nemleges válaszra kiadta az igazolást.
Ennyi volt a tanácsadás és a vizsgálat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!