Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Az önkormányzatoknak van...

Az önkormányzatoknak van törvényes joguk arra, hogy egy országos kormányrendeletet megváltoztassanak a városukban lakó polgárokra vonatkozóan?

Figyelt kérdés
Ha van, akkor azt melyik törvény mondja ki?
2012. júl. 18. 12:13
 1/4 anonim ***** válasza:
Nincs, de nem szabad összetéveszteni azzal, hogy a kormányrendelet meghagyja a részletszabályok kidolgozásának lehetőségét az önkormányzatoknál. Konkrétan mimiről van szó?
2012. júl. 18. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Kicsit hosszú lesz sajnos...


253/1997 47(8):


"A telek, terület csapadékvíz-elvezetési rendszerét úgy kell kialakítani, hogy a víz a terepen és az építményekben, továbbá a szomszédos telkeken és építményekben, valamint a közterületen kárt (átázást, kimosást, korróziót stb.) ne okozzon, és a rendeltetésszerű használatot ne akadályozza.


(9) A csapadékvíz a telken belül elszivárogtatható, ha ez a telek és a szomszédos telkek, továbbá az építmények állékonyságát és rendeltetésszerű használatát nem veszélyezteti.


(10) A telekről csapadékvizet a közterületi nyílt vízelvezető árokba csak zártszelvényű vezetékben és az utcai járdaszint alatt szabad kivezetni. Amennyiben a vízelvezető árok a közút tartozéka, úgy abba a környezetéből - a telkekről - csapadékvíz bevezetése csak az út kezelőjének hozzájárulásával történhet."


Ezzel szemben a helyi önkormányzat arra akar kötelezni, hogy a csapadékvizet a saját kertjébe vezesse mindenki. Az én esetemben ez állagromlást okozna az ingatlanomban mert az "előkertem" mindössze 2 m széles és már az egyik csatorna a tetőről így is ide folyik, ha esik az eső, napokig vízben áll az egész terület. A másik csatorna 5 cm kilóg a kapu elé, viszont itt nincs gyalogosközlekedés és murva van leszórva, tehát senkit nem zavar. Az ide vonatkozó kormányrendelet nem írja azt elő, hogy köteles lenne bárki a telkére vezetni a csapadékvizet. Mellesleg az önkormányzat nem épített ki a városban csapadékelvezető rendszert, tehát még alternatívát sem kínál fel az általa kezdeményezett kormányrendelet-módosításra, ugyanakkor az, amire kötelezni akar, vagy állagromlást kozna az ingatlanomban, vagy egy csapadékvíz szikkasztó rendszert kellene kiépítenem az udvaromban, ugyanis ezt ajánlották nagyon kedvesen, ez azonban egy rendkívül költséges beruházás lenne és hely sem igen van erre az egyébként nagyon kicsi telkemen.

2012. júl. 18. 12:46
 3/4 anonim ***** válasza:
Ne haragudj, ennyire pontosan ezen nem tudok kiigazodni, de abban egészen biztos vagyok, hogy a helyi rendelet nem állhat fölötte a törvényeknek. Amire a törvény nem tér ki, ott lehet szerepe a helyi rendeleteknek, de az önkormányzat nem írhatja felül. Nem tudom, hogy mi mondja ki, csak azt tudom, hogy így tanultam, hogy van ez a hierarchia.
2012. júl. 18. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
A helyi önkormányzat kötelezhet, a rendelet csak megengedőbb nem lehet a fölöttes jogszabálynak, ilyen szigorítást joguk van meghozni. Adj be egy kérelmet a jegyzőnél, majd ő mérlegel és ha szerencséd van neked kedvezően dönt.
2012. júl. 18. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!