Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Nemsokára amerikai állampolgár...

Nemsokára amerikai állampolgár leszek. Mit kell tennem, hogy ne veszítsem el a magyar állampolgárságomat?

Figyelt kérdés
Kettős állampolgár szeretnék lenni, de hallottam, hogy országonként változó, hogy ez lehetséges-e. Magyarország lehetővé teszi a kettős állampolgárságot, de ehhez kell valamilyen nyilatkozatot tennem előre? Mert az esküben benne van, hogy lemondok az eddigi állampolgárságomról. Ezt pedig lehetőleg el szeretném kerülni. Szóval az lenne a kérdésem, hogy a magyar jog automatikusan kettős állampolgárságot engedélyez ilyen esetben vagy kell valami beadványt írnom?
2009. jún. 25. 22:32
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:

"És ha mondjuk egy amerikai akar magyar állampolgár lenni, akkor lehet kettős állampolgár?"


Ez egy érdekes téma. Sokat változott az amerikai szabályozás. Régebben az az amerikai állampolgár, aki felvett más állampolgárságot, AUTOMATIKUSAN elvesztette az amerikait (persze feltéve, hogy az amerikai hatóság ezt megtudta). Aztán ez megszűnt, az új szabály az lett, hogy csak akkor veszti el, ha idegen fegyveres erőbe belép szolgálatra. Aztán ez is megszűnt. Ma már csak kérésre szűntetik meg (elég hosszú folyamat ez is, nem elég csak nyilatkozni), s 2 speciális esetben elveszik speciális döntéssel: ha valaki hamis papírokkal, adatokkal szerezte meg amerikai állampolgárságot vagy ha árulást követette el az USA ellen, de ez utóbbit a gyakorlatban már nem alkalmazzák, pl. az az amerikai gyerek, aki beállt Oszamáékhoz amerikai érdekeket robbantgatni, amikor amerikai bíróság elé került, csak elítélték terrorizmus miatt, de szóba sem került, hogy megvonnák állampolgárságát.

2009. jún. 26. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 anonim ***** válasza:

A magyar állampolgárságod akkor fog megszűnni, ha lemondasz róla. Magától nem lehet elvesziteni.

Nekem is van amerikai és magyar útlevelem is. Az USA-ban csak és kizárólag amerikai állampolgár vagyok, MO-n meg magyar. Csak arra kell ügyelni, hogy Amerikából az amerikai útlevéllel kell eljönni és visszamenni. A magyar útlevél meg akkor jó, amikor pl EU-n belül megyek és 3 hónapnál többet vagyok itthon.

2009. jún. 26. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:

"A magyar állampolgárságod akkor fog megszűnni, ha lemondasz róla. Magától nem lehet elvesziteni."


El lehet, egy nagyon extrém esetben, mint már írtam, de a gyakorlatban ilyen még sosem fordult elő, mióta meghozták a törvényt.


"Csak arra kell ügyelni, hogy Amerikából az amerikai útlevéllel kell eljönni és visszamenni."


Valójában még ez sem kötelező, viszont érdemesebb így tenni.

2009. jún. 26. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:

10:17-es! Obamának hivják az elnököt, nem Oszamának.

És még ennyi, hogy ha a gyereked amerikában születik, nem lesz automatikusan magyar állampolgár is. Ezt majd külön kell neki kérvényezni. De egyszerűbb USA-ban elinzétni, mert Mo-n nagyon döcögősen megy. Tapasztalat.

2009. jún. 26. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 A kérdező kommentje:
Nem olyan gáz az államp. a gyerekeknek...én már intéztem mindkét országban (egyik gyerekem Mo-n született, másik az USA-ban). Egyikkel sem volt gond. Igazából eddig én is úgy tudtam, hogy meg lehet tartani a magyar állampolgárságot is és akkor Magyaro. magyarként, az USA-ban csak amerikaiként kezelnek, aztán egyik ismerősöm mondta, hogy ez nem lehetséges, de gondolom, hogy tévedett. Országonként is változó ez. Jó, hogy írt olyan is, aki kettős állampolgár. Ilyet vártam. Köszönöm mindenkinek!
2009. jún. 26. 13:41
 16/20 A kérdező kommentje:
13:35: az előző válaszoló nem az elnökről írt, hanem Osama bin Ladenre gondolt.
2009. jún. 26. 13:42
 17/20 A kérdező kommentje:
Még azt megköszönném, ha valaki meg tudná írni, hogy a kormány alkalmazottak (civilek) lehetnek-e kettős állampolgárok? Mert azt tudom, hogy a katonák nem, de egyik rokonom (nem magyar) azért mondott le az eredeti állampolgárságáról, hogy tudjon a kormánynak dolgozni. Azt mondta, hogy kettős állampolgároknak ez nem lehetséges. Ez igaz? Arra gondoltam, hogy pl. vannak kettős állampolgár képviselők (izraeli meg amerikai állampolgár), akkor miért ne lenne lehetséges?
2009. jún. 26. 13:49
 18/20 anonim ***** válasza:

"És még ennyi, hogy ha a gyereked amerikában születik, nem lesz automatikusan magyar állampolgár is. Ezt majd külön kell neki kérvényezni."


Ha egyik szülő magyar állampolgár, akkor magyar állampolgár lesz automatikusan, nem kell kérvényezni, csak anyakönyveztetni, hiszen különben nem is tudja meg a magyar hatóság, hogy megszületett.

2009. jún. 27. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:

"Még azt megköszönném, ha valaki meg tudná írni, hogy a kormány alkalmazottak (civilek) lehetnek-e kettős állampolgárok?"


Egyedi elbírálás kérdése. Magyarországon a Külügyben általában nem igazán kedvelik azokat, akiknek van másik állampolgárságuk is. Ennek oka gyakorlati: a nemzetközi egyezmények értelmében nem lehet diplomáciai védelmet nyújtani az állampolgárnak olyan országban, melynek állampolgárságát szintén birtokolja az illető. Így esetleg alakhatnak gondok.


Mondjuk van egy magyar diplomata Washingtonban, aki egyben amerikai államolgár. Ha búncselekményt követ el, az amerikai hatóság simán letartóztatja, elítéli, börtőnbe zárja, s a magyar Külügy még bele se szólhat, hiszen az illető amerikai állampolgár is, így Magyarország nem adhat neki diplomáciai védelmet. Ellenben, ha az illető csak magyar állampolgár, az amerikai hatóság azonna megszünteti ellene a büntetőeljárást, amint tudomást szerez, hogy az illető diplomata, mivel így mentességet élvez.


"Arra gondoltam, hogy pl. vannak kettős állampolgár képviselők (izraeli meg amerikai állampolgár), akkor miért ne lenne lehetséges?"


Országtól függ ez is. A képviselőség más kérdés, ő nem alkalmazott. Még az EU-n belül sincs egységes hozzáállás. Magyarországon pl. országgyűlési képviselőnek lehet a magyaron kívül más állampolgársága.

2009. jún. 27. 10:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Ohhh lehet hogy már nem olvasod de tudd hogy él Pécsen egy ember aki nagyon irigyel hogy megkaptad az állampolgárságot ne akarj kettős állampolgár lenni!Én is kérelmezni fogom! Hidd el ha bejutottál nem akarsz visszajönni rosszabb biztos nem lesz mint itt!Ja és ha mégis olvasod írd le hány éves vagy és hány évet vártál rá és milyen alapon kaptad meg és melyik városba mész ki!! Bocsi csak kiváncsi vagyok hátha segítségemre lesz!!!
2010. júl. 10. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!