Egy szabad felhasználású lakáslízing hitelt felvevő börtönbe kerülhet az adósságai miatt?
Anyukám néhány évvel ezelőtt súlyos rákos beteg volt, ezért szabad felhasználású Svájci frank devizahitelt vett fel a lakására, és ebből gyógyíttatta meg magát egy magánklinikán. Eredetileg a lakás 70 százaléka lett megterhelve. Sajnos akkor ez volt akkor az egyetlen lehetősége, hogy életben maradhasson.
Azonban a sors különös dolgokat produkál. Anyukám sikeresen meggyógyult a rákból, aminek örülnünk kellene, ugyanakkor a deviza hitelét (vagyis a lízinget) nem tudta fizetni, ami miatt úgy döntött, hogy önként átadja a lakást a banknak. Ez már majdnem négy éve volt. A bank a lakást azóta sem adta el, ott áll üresen. Sajnos az átadáskor aláírattak vele egy papírt, hogy amíg nem értékesítik a lakást, addig minden rezsi anyukámé (ez úgy 40.000 forint havonta, ami négy év alatt már elég sokra jön ki, plusz a kamatok).
Most attól fél anyukám, hogy börtönbe kerül a tartozása miatt, miközben ő a lakásával fizetett érte, ami 70 százalékban volt csak eredetileg megterhelve, és persze 4 éve senki nem lakik benne.
Jelenleg is rendszeres orvosi kezelés alatt áll, a gyógyszerei havi 20-30.000 forint költséget tesznek ki, amit a rokkant nyugdíjából fizet.
Ha a bank értékesíti a lakást, mire számíthat anyukám?
Közönséges bűnözőként kezelik majd, mert felvett egy szabad felhasználású lízinghitelt a lakására, hogy kigyógyulhasson a rákból? Kerülhet ez miatt börtönbe? Anyukám ettől tart a legjobban, hogy bűnözőként kezelik majd, amikor nem követett el semmit.
Az sem sokkal jobb lehetőség, ha a rokkant nyugdíjából letiltanak, mivel akkor nem tudja majd fizetni a gyógyszereit, és azok nélkül meghalna. Jelenleg a testvérem lakásában lakik, de sajnos az ő lakásán is hitel van (ráadásul több, mint 3 hónapos elmaradással), és senki nem tudná fizetni anyukám gyógyszereit, ha a nyugdíjából letiltanának. Ezzel aláírnák a halálos ítéletét.
Még az sem kizárt, hogy a testvérem lakását elveszi a bank, és mindenki az utcára kerül, bár bízunk a szerencsében.
Mire számíthat anyukám, ha a bank értékesíti a lakást?
Lehet valamit tenni, hogy legalább ne tartozzon, ha már a lakásával fizetett a hitelért?
Méltányossági alapon kaphat gyógyszertámogatást, ha mégis letiltanak a nyugdíjából?
A bankok mindent megtehetnek?
Ha anyukám nem kapja meg a gyógyszereit, abba belehal, és akkor nem fogja a bank megkapni a pénzét, plusz megöltek egy ártatlan embert. Azért ezt én nem tartom igazságosnak!
Remélem valaki tud egy jó tanácsot adni, hogy legalább ne tartozzon anyukám milliókkal a banknak, amikor ő a lakásával fizetett a hitelért (gyakorlatilag az életéért), miközben eredetileg csak 70 százalékra volt az megterhelve.
Ha valaki ügyvéd olvassa ezt, aki ingyen tudna segíteni a jogi kérdésekben, azt is szívesen fogadnánk. Sajnos a másik lakással is elmaradásban vagyunk, ezért még ügyvédre sem telik, ha értékesítik a lakást.
Azt még nem tudjuk, hogy ez mikor következik be, négy éve ott áll üresen. Mindenki azt hitte, hogy majd a bank majd maximum pár hónapon belül értékesíti a lakást, és mivel 70 százalékra lett csak megterhelve, ami kb. 1-1-5 évig fizetve volt, ezért a lakás fennmaradó része fedezet lesz a tartozásokra.
Követett-e el a bank azzal hibát, hogy nem tettek meg mindent a lakás mihamarabbi értékesítése érdekében, miután azt anyukám önként átadta?
Ne haragudj, hogy nem olvastam végig, sőt még igazán rálátásom sincs a dolgokra... Viszont azt biztosra veszem, hogy a bankot a legkevésbé sem fogja érdekelni, hogy édesanyád rákos volt-e, vagy sem, meggyógyult, vagy sem, és biztosra veszem, hogy az sem érdekli őket, hogy futja-e gyógyszerre, avagy sem.
A banktól ne várj emberséget, őket nem érdekli, hogy te eszel-e holnap, vagy sem.
Éppen ez a baj. Közben pedig anyukám a lakásával fizetett a hitelért, ami eredetileg csak 70 százalékig volt megterhelve, és egy darabig fizetve volt a törlesztése is.
Ezért kellene valami segítség jogilag, hogy ha már a lakását oda adta a tartozásáért, akkor legalább ne tartozzon azon felül! Ha a bank 3-4 hónapon belül eladja, akkor a lakás értéke fedezet lett volna a tartozásra. Csak azóta ketyegett minden rezsi, emelkedett a svájci frank, kamatozott a hitel, stb., szóval már legalább a lakás értékének a kétszeresével tartozik.
Tudod az a baj, hogy gondolom mikor édesanyád átadta a banknak a lakását, az előtt is itt tájékozódtál gyakori kérdéseken.
Nem tudom, hogy vagy vele, de ide azt írsz, amit akarsz. Mivel nem fillérekről van szó, hanem kemény milliókról, így feltételezem, hogy nem gondoltad Te sem komolyan, hogy egy ilyen portálon fogsz érdemi információhoz jutni.
Itt javarészt olyan hozzászólásokra fogsz lelni, mint az első hozzászólásom(azt is én írtam...). Tehát, ha Te komolyan gondolod egy kicsit is ezt a dolgot így 4 év után, akkor fogod magad szépen, és elballagsz egy ügyvédhez.
A szomorú az egészben az, hogy az ügyvéd sem különbözik sokban a banktól. Ahogy a banknak, úgy az ügyvédnek is felkopna az álla, ha emberségből tenné amit tesz.
Összefoglalva: keresel valahol a neten egy ingyenes "Írd le a bánatod Dr. X. Y. ügyvédnek, és ő válaszol!" rovatot. Ott igyekszel a tényekre szorítkozni, és mellőződ édesanyád betegségéről, rokkantságáról, és gyógyszereinek áráról szóló történetet, max megemlíted, hogy ez a helyzet, és ez az oka, hogy segítséget kérsz - de ne részletezd, mert nincs különösebb jelentősége.
Ezután valószínűleg azt fogja mondani az ügyvéd, hogy hát ez túl bonyolult ahhoz, hogy csak így interneten megoldható legyen.
Ha meg személyesen keresel fel egy ügyvédet, az meg gondolom zsíros pénzekbe fog kerülni.
A többi rajtad múlik!
Ne haragudj, hogy ilyen nyers voltam, tényleg szívből kívánok sok szerencsét, és kitartást, de remélem érzed, hogy Te voltál könnyelmű...
Börtön nem fenyegeti, ne viccelj.
Vannak ingyenes jogsegélyszolgálatok.
Valóban sehova nem vezet itt jogi tanácsot várni.
"a deviza hitelét (vagyis a lízinget)"
Most vagy hitel vagy lízing. A kettő nem ugyanaz. Ahogy kiveszem hitelről van szó.
Börtönbe biztosan nem kerül, mivel az adósság polgárjogi igény.
4 éve kellett volna kikérni egy hozzáértő tanácsát. Például sokkal jobban járt volna, ha saját maga értékesíti az ingatlant, hiszen a bank egyetlen célja, hogy menekülési értéken kiszedje a tartozást a lakásból, aztán annyi. Hogy miért kotlottak rajta négy évet, az rejtély, de az sem tiszta, hogy mit jelent az, hogy a "banknak átadta". Lemondott a tulajdonról a bank javára? Nyilván nem.
Négy éve el akarta anyukám adni a lakást, két vevő is lett volna rá, és így nulla adóssággal léphetett volna ki, de a bank nem engedte eladni. Sajnos erről papír nincs. Ez után lett átadva a banknak.
Van rezsi, mert központi fűtéses, és az folyamatosan ketyeg. A gáz is álltalánydíjas, azt is havonta kell fizetni. Meg közös költség és szemétdíj is van minden hónapban, mivel panellakás.
Nem hitel volt, hanem lakás lízing.
"Nem hitel volt, hanem lakás lízing."
Akkor meg itt valami nagy átverés van a bank részéről.
A lízingelt lakás a banké. Csináljon vele, amit tud.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!