Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Igaz-e az, hogy magyar állampo...

Igaz-e az, hogy magyar állampolgárra mindenhol vonatkoznak a magyar törvények?

Figyelt kérdés
Azt olvastam egy joggal foglalkozó oldalon, hogy magyar állampolgárokra külföldön is vonatkoznak a magyar törvények. Igaz ez? Vagy a tartózkodási hely törvényei vonatkoznak rá?
2012. febr. 28. 14:32
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:

Digo

pont rosszul tudod

2012. febr. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:

"Meg mi az hogy az esetek egy részében, ezt kifejtenéd? "


Kifejtem: A magyar törvények, ha magyar állampolgár vagy a világon mindenhol érvényesek rád. A holdon is. A kérdés pedig nem az volt, hogy külföldi hatóságok ismerik, vagy alkalmazni tudják e. Hanem, hogy érvényesek e rád. Igen. Ha külföldön, vagy a holdon leszarják ezen törvényeket, de van ott egy másik magyar állampolgár aki történetesen hazatérted után feljelent ugyanúgy fognak felelősségre vonni, mintha itthon követted volna el. És mint a látod a kérdés elméleti. Nem arról szólt, hogyan kivitelezi ez külföldi hatóság, hanem, hogy érvényesek e rád. Igen.

2012. febr. 28. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 anonim ***** válasza:

Lehet hogy elméletben így van, de gyakorlatban úgy néz ki a dolog hogy egy Svájci rendőr pont lesz@rja hogy mik a törvények MO-n, tisztában sincs vele! Ő a svájci törvényeket ismeri, és azokat tartatja be.


Azt meg miért keveritek ide, hogy "egy hajón nemzetközi vizeken"? Nem nemzetközi vizekről szólt a kérdés, hanem egy más országban tartózkodó magyarról.

2012. febr. 28. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

"Digo

pont rosszul tudod"


Pont rosszul tudja, de szerintem nem is nagyon érdekli. épp a gyakorlat miatt. Ritkán jut magyar hatóság tudomására egy egy külhonban elkövetett cselekmény, különösen ha az kicsiny súlyú. De az ő logikáját követve a holdon például legális lenne az emberölés, hiszen nem hogy helyi törvények, de még helyi kormány sincs, és az űrhajóst a visszatérése után senki sem vonhatná felelősségre, akkor sem, ha teljes személyzetet lemészárolta és egyedül tér vissza. :)

2012. febr. 28. 16:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 anonim ***** válasza:

Akkor ezt meg is beszéltük, meggyőztetek. :)

Mondjuk a dolognak valóban csak elméleti síkja van, a gyakorlatban sem a magyar turistát nem fogja gátolni a magyar drogtörvény Hollandiában, és a Holland rendőrség sem fog eljárást indítani, mert magyarként spanglizol.

Ők a Holland törvényeket tartatják be, mint ahogy el is hangzott.

2012. febr. 28. 16:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 anonim ***** válasza:

"Azt meg miért keveritek ide, hogy "egy hajón nemzetközi vizeken"? Nem nemzetközi vizekről szólt a kérdés, hanem egy más országban tartózkodó magyarról."


Akkor most alapvetően el foglak keseríteni, mélyen tisztelt jogász barátom, mindig és mindenhol az anyaország törvényei vonatkoznak rád, annak ellenére, hogy köteles vagy betartani a vendéglátó ország törvényeit is! :)

2012. febr. 28. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

"Hollandiában, és a Holland rendőrség sem fog eljárást indítani, mert magyarként spanglizol. "


A gyakorlatban nem is ők fognak. Csak ott kúrtad el, hogy ez egyszeri fogyasztás után három napig rendszeres esetén pedig hetekig kimutatható. :)

2012. febr. 28. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 anonim ***** válasza:

Ha KÖTELES vagyok betartani a vendéglátó ország törvényeit is, akkor azok is ugyanolyan érvényesek rám. Végeztek már ki Kínában is nem 1, nem 2 külföldit olyanért amiért otthon kapott volna egy felfüggesztettet. (pl Droggal kapcsolatos ügyek)

Ráadásul a vendéglátó hatóság a saját törvényeit betartatja, a külföldi törvényekkel sokszor tisztában sincs (nem is dolga).

2012. febr. 28. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 anonim ***** válasza:

Is-is.

Vannak jogviszonyok, ahol irányadó (ha nem is kizárólagosan) a SZEMÉLYES JOG - ez az állampolgárság szerinti jog. A teljesség igénye nélkül pár ilyen: cselekvőképesség, öröklés, büntetőjog...

Máskor a TERÜLETI ELV érvényesül, vagyis az a jog számít, ahol a cselekmény épp történt.

Amikor ezek ellentmondásba kerülnek, akkor azt az ellentmondást a hatóságoknak (bíróságnak leginkább) fel kell oldani - ezt persze a saját joguk irányadása szerint teszik.

Ezt a problémát nevezik amúgy KOLLÍZIÓS JOG-nak, ha érdekel, így tudsz utána olvasni. Ez a nemzetközi magánjog területe.

2012. febr. 28. 16:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 anonim ***** válasza:

Ja, és persze a büntetőjog területe pont olyan, amiben a területi elv IS nagyon fontos, vagyis az adott ország igénye a náluk történt bűncselekmények üldözése terén.

Ugyanakkor minden állam igényt tart arra, hogy a saját állampolgárai felett ő gyakoroljon büntetőhatalmat.

Ebből aztán érdekes viták szoktak kibontakozni: lásd a kiadatási herce-hurcákat, és ezzel kapcsolatos megállapodásokat. ("Kiadom neked, ha megbünteted ezért-azért", vagy "elítélem én, és kiadom a végrehajtásra"...)


Unión belül persze ezek már jobban szabályozottak.

2012. febr. 28. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!