Magyarországon milyen képeket szabad nyilvánosságra hozni?
Arra lennék kíváncsi, hogy Magyarországon milyen törvények vannak arra vonatkozóan hogy milyen képeket tehetek publikussá. Például ha lefotózok valakit, akkor az engedélye nélkül (elméletben) nem szabadna ezt a fotót nyilvánosságra hoznom. De mi van akkor ha nyilvános helyen fotózom?! A háttérben látszanak emberek, és esetleg autók is a rendszámukkal együtt. Ezt a fotót pl. teljesen legálisan feltehetem bármilyen weboldalra? És mi a helyzet az épületekkel? Bárki házát lefotózhatom, és feltehetem a képet a netre? Sorozatokban, filmekben gyakran mutatnak házakat kívülről, mintha abban játszódnának az események és nem a díszletek közt. Ilyenkor kell engedélyt kérniük a ház tulajdonosától, hogy mutathassák a házát kívülről a jelenet elején?
Amerikaiaknál ez úgy van hogy ha közterületről fotózol/filmezel egy házat, akkor oké... viszont fogalmam sincs hogy ez nálunk is így van-e. Ha nem is tudjátok a választ, légyszíves írjátok meg hol járhatok utána. Előre is köszi.
Sztewm azért nem válaszol senki, emrt ez a kérdés baromira bonyolultm, és nem egy konkrét jogszabály van rá, hanem több, együttesen szabályozza, de felhívom a figyelmedet, nem csak a nyilvánosságra hozatalt, hanem már eleve a készítést is!! És mindegy ám, hogy közterület avagy sem, mert asz engedélye nélkül nem fotózhatod le az illetőt. Na ha még nmyilvánosságra is hozod az engedélye nélkül, azzal már durva bűncselekményt követsz el ! És nem beszélve a polgárjogi vonzatáról, hogy az illető úgy beperel mint a huzat aztán fizethetsz ...
Na szal ez nem Amerika, itt közterületen se fotózhatsz engedély nélkül. Az más kérdés, hogy ravaszabb fotósok persze megteszik, és igazából nincs is gond, ha nem hozod nyilvánosságra, de ha igen, na abból nagy gond lehet.
Amit miondasz, ennyi erővel akkro közterületről befotózhatsz valakinek a fürdőszobájába miközben tusol, szóval nem ilyen egyszerű ez na.
Pl amit említesz, ott nyilvánosságra hozhatod, de csakis azonosíthatatlanbul, azaz arcokat és rendszámokat kitörölve !!
"Na ha még nmyilvánosságra is hozod az engedélye nélkül, azzal már durva bűncselekményt követsz el ! És nem beszélve a polgárjogi vonzatáról, hogy az illető úgy beperel mint a huzat aztán fizethetsz ..."
Azért nem válaszol senki, mert nem ilyen egyszerű a kérdés. Pl. ha valaki nem azonosítható egy képen (nincsenek mellékelve a személyi adatai), az más tészta, mintha azonosítható. Feltölteni a netre egy képet, amin látszik valaki, ez nem "durva bűncselekmény", bár felszólíthatja a képen lévő, hogy takarják ki vagy vegyék le a képet. Elenyészően ritka, hogy ilyesmi megtörténik, ezért van az internet tele turistafotókkal. Ha lefotózom a Hősök terét, amin látszik 50 idegen ember, és közlöm a fotót, akkor nem követek el közvádas bűncselekményt, bár talán kérhetik az ábrázoltak, hogy vegyem le a képet (vagy őket a képről).
"Na szal ez nem Amerika, itt közterületen se fotózhatsz engedély nélkül."
Amerikában sokkal szigorúbbak szoktak lenni ezek a szabályok.
Még egy érdekesség, hogy bizonyos épületeket nem szabad lefényképezni, mert az szerzői jog megsértése. Híres példa a brüsszeli Atomium, az azt lefotózó turistákat sokáig eléggé üldözték. Városok panorámája, műemlékek stb. gyakran copyrightosak. Ez is bonyolult téma, nem véletlen, hogy senki nem mer konkrét választ adni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!