Önkéntes adomány után kell adózni?
Van egy ötletem, de ezt csak nagyjából írom körbe, nem akarom, hogy "ellopják" tőlem.
A lényege, hogy egy olyan internet alapú szolgáltatást adnék ingyen, ami hozzávetőlegesen 30-40.000 Ft-ot ér. Ez a szolgáltatás vállalkozások számára lenne elérhető, kifejezetten cégeknek szánom. Tulajdonképpen egy reklámként is felfogató az, amit adnék, bár ez több lenne annál.
Ugyan ingyen adnám, de lehetőség lenne önkéntes adományt adni, ha valakinek tettszik a dolog. Viszont én senkit nem köteleznék a fizetésre, illetve aki pénzt ad érte, annak az összegét sem én határoznám meg!
Ugyanakkor akik fizetnek, az összegtől függően priolitást élveznének, azaz többet is kapnának, mint akik ingyen veszik igénybe a szolgáltatást. Tulajdonképpen minél több az én személyes közreműködésem, annál eredményesebb ez a "reklám", és ezt fizetnék meg a számomra. Ebből persze az is következik, hogy tudnom kellene, ki fizetett, és milyen összeget.
A kérdésem, hogy az ilyen módon szerzett jövedelem (adomány) után kell-e adózni?
Kell-e egyéni vállalkozói igazolvány, hogy ezért pénzt kaphassak? (tulajdonképpen ezt szeretném kikerülni, hogy ne legyenek jelentős költségeim, ha bele bukok)
Az, ha én beazonosítom, ki fizetett, fel vet-e személyiségi jogi aggályokat?
Teljesen törvényesen szeretném ezt a dolgot csinálni, ezért csak akkor vágok bele, ha van rá legális lehetőség. Egyébként megtartom magamnak az ötletem. A dolog tecnikai része minimális költséggel lerendezhető, a gond azzal lenne, ha csak egyéni vállalkozóként csinálhatom, mert ez kerülne sokba nekem, azaz kénytelen lennék mindenkinek pénzért adni a szolgáltatást, ráadásul fix összegért.
Ha egyéni vállalkozóként 15.000-et kérnék (ami a fele annak, mint amit hozzávetőlegesen ér), akkor minimum 4 ügyfélnek kellene havonta ezt igénybe venni, hogy megérje nekem csinálni.
Ha önkéntes alapon fizethetnek, és van 20 megrendelő, amiből csak 5-en adnak 5000 Ft-ot, kb. ugyanott vagyok, mint a fenti példával. Ráadásul az sem feltétlen igaz, hogy az első variációval kevesebb időt kellene rászánnom, mivel az ügyfelek meggyőzése többlet idő, vagy többlet költség lenne a számomra, mint ha ingyen kipróbálhatják, és csak akkor kell fizetni, ha beválik a dolog, de csak annyit, amit az adott cégnek ténylegesen megér ez.
Megint hangsúlyozom, hogy a fizetésre senkit nem köteleznék, ami megítélésem szerint korrekt, mert ha valakinek nem tetszik a dolog, annak semmibe sem került, azaz biztosan nem lehet senkinek olyan érzése, hogy átverték.
Köszönöm a felajánlott segítséget, de annyival nem lenne több az általad írtaknál, hogy több nyelven érje meg csinálni. Aki akarja, 30-40.000 Ft körül megkapja azt, amit én "ingyen" adnék, vagy ahhoz nagyon hasonlót. Ezt az árat nem én találtam ki, körülbelül ennyit ér.
Ez annyival lenne csak más, hogy én nem mondanám meg azt, hogy ennek 30.000 Ft a díja, hanem annyit fizetne érte a cég, amennyit a számára megér, illetve én senkit nem köteleznék fizetésre, tehát ha a cégvezető úgy gondolja, díjmentesen is használhatná a szolgáltatást.
Kockázatos, mert lehet senki sem fog fizetni, ha ingyen is megkaphatja!
Hát ez az,de így neked miért éri meg?
Nem tudom érted-e.
De akkor felteszem a kérdést másképp:
Miért fizetnél a kenyérért a Tescoban,ha ugyanazt a kenyeret - na jó,eszi fene,akár más fajtát,de kenyeret- megkaphatod ingyen is mondjuk az Intersparban?
Na ezt magyarázd el nekem,(ha tudod).Szóval mivel adnál te többet?
Ezt elismerem, hogy lehet belebukok az ötletbe. De a jogi része érdekelne a dolgonak.
Kell-e egyéni vállalkozói igazolvány ehhez? Illetve ha valaki fizet (amire lehet nincs sok esélyem), hogy kell leadóznom utána?
Ugyanis ha vállalkozói igazolvány kell ehhez a részemről, illetve számlaadási kötelezettség, akkor annyira magasak lennének a költségeim, hogy meg sem próbálnám a dolgot.
ezt egyéni vállalkozásként kell csinálni, ha jó a cuccod, akkor úgyis megveszik ill, ha jó, akkor miért adnád ingyen
a cégek nem fognak adományozni neked, mert nem tudják elkönyvelni - nem mellesleg az ajándék IS adóköteles
Az ilyen információk miatt kérdeztem rá, mielőtt bele fognék. Büntetést nem akarok magamnak, ha nem tudom legálisan, és kockázatmentesen megvalósítani az ötletemet, akkor inkább hagyom az egészet.
Csak úgy fogok bele, ha nekem nem kell olyankor fizetnem, ha nincs bevételem, illetve biztosan nem kell többet fizetnem, mint amennyi pénzt kapok ezért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!