Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Miért engem büntetnek meg...

Miért engem büntetnek meg azért ha betörnek hozzám és én nekimegyek a rablónak baseballütővel?

Figyelt kérdés
végig kellene néznem hogy elviszi a vagyonom, nem védhetem meg ami az enyém?
2009. máj. 4. 18:17
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
89%
Mert sértetted a testi épségét. Ha ő késsel támad, akkor te is csak késel támadhatsz. Ha lepuffantod, akkor lecsuknak. Ha ő megkésel, akkor nem történik semmi. Ha a háztetődről leesik és megsérül, akkor is te vagy a hibás és beperelhet téged. Ilyen hülye törvények vannak Mo.-n.
2009. máj. 4. 18:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
88%
Mert szarok a törvények.
2009. máj. 4. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
57%
adjunk hálát a jogászoknak, elsőkörben a jogvédőknek ezért(is) :)
2009. máj. 4. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
85%
Ha jól tudom már nincs ilyen, legalábbis pár hete még arról volt szó, hogy ilyen esetben minden felelősség a rablóé lesz, és neked nem kell mérlegelni a védekezésnél, hogy az mennyire arányos. Persze ez nem azt jelenti, hogy ha valaki bemegy hozzád, akkor halálra verheted a baseball ütővel, de ha pár ütéssel elüldözöd/elfogod, akkor senki nem fog érte cseszegetni.
2009. máj. 4. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
88%

Ez nem ilyen egyszerű.


Az az általános szabály, hogy (most egyszerűen fogalmazok) egy "bűncselekmény"-t akkor "szabad" elkövetni, ha ezzel egy súlyosabb bűncselekményt akadályozol meg, vagy súlyos veszélyt, anyagi kárt stb. sikerül elhárítani. (Klasszikus példa, hogy egy zár feltörése lehet lopás, rongálás stb., de ha a tűzoltók törnek be egy házba, ott közveszélyt hárítanak el és ezért nyilván nem büntetik meg őket.)


A jogos védelem is így működik. Ha a betörő fenyeget, és védekezel ellene, akkor nem valószínű, hogy a bíróság elítél, csak akkor, ha a reakciód aránytalan. Nem egészen állja meg a helyét az a közismert vélekedés sem, hogy pl. ha ő késsel támad, te meg rálősz, akkor azért feltétlenül megbüntetnek. Ugyanis a szituáció olyan, hogy nincs időd mérlegelni, mi az arányos védekezés.


De pl. ha találsz a lakásban egy besurranó tolvajt, és miközben menekülni próbál, lelövöd vagy leszúrod, akkor elítélhetnek, mert aránytalan volt (egyszerűen fogalmazva) az, hogy emberöléssel akadályoztál meg egy vagyon elleni bűncselekményt.


Ezek között az ügyek között nincs két egyforma, a sajtó persze a kirívó, a laikus közönséget megbotránkoztató eseteken szeret csámcsogni. Ezért sokan túlbecsülik azt, hogy egy betörőnek mennyi "joga" van és a tulajdonosnak milyen kevés egy ilyen esetben.


Amerikában tényleg lazább ez a szabályozás, van, ahol akár lelőheted a besurranó tolvajt. Mindkét szemlélet mellett nyilván lehet érvelni, azt ne felejtsük el, hogy a magyarországi jogi gondolkodásban az emberéletnek nagyobb "értéke" van, mint a tulajdonnak, míg az amerikaiak ezek között kisebb különbséget tesznek.

2009. máj. 5. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
70%

Jogos védelem: közvetlen és súlyos támadás esetén alkalmazható (tehát sem az előzetes védelem, sem az utólagos nem minősülhet jogosnak). Előzetes védelem volt pl. az uborkatolvajos bácsié, akkor már akkor áram alá helyezte a vezetéket, amikor még nem voltak ott a tolvajok, utólagos pedig az, amikor már menekül az illető, én meg utánarohanok és hátbaszúrom.

De amikor közvetlen (!!!) és súlyos támadásról van szó, nem feltétlenül kell racionálisan mérlegelni az arányosság mértékét, ez esetben ijedtségből túl lehet lépni.

Remélem, érthető voltam.


A kérdésedre visszatérve: ha betörnek hozzád és nem fenyegeti közvetlen veszély az életedet, nem igazán ölheted meg a rablót, hiszen sokkal súlyosabb cselekményt jelentene ez - ráadásul az élet védelme azért mindent előz, de ez nálad, a te esetedben is fennáll.

Természetesen, a vagyonvédelem körében megpróbálhatod harcképtelenné tenni (testi sértéssel), de önmagában amiatt elvenni az életét valakinek, mert ő a vagyontárgyainkra tört, nem igazán jelent jogos védelmet.

2009. máj. 5. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
33%
Akik itt a jogot és a jogászokat szidják, azért jó lenne, ha tudnák, hogy a jogos védelemre vonatkozó szabályok a rendszerváltás óta nem változtak, és nagyjából megfelelnek az európai jog szabályainak is.
2009. máj. 5. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim válasza:
72%
Nos én letojom a az erre vonatkozó törvényt.Aki éjszaka "bejön" hozzánk valószinű nem köszöni akar.Én nem fogom megvárni ,hogy mit akar addig ütöm amig mozog.
2009. máj. 5. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
81%
Figyelj már. Ha agyon csapod és eltünteted a hullát, akkor nem tűnik fel senkinek sem.
2009. máj. 5. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
76%
95% felett van az emberölések felderítési aránya, tehát az utolsó hozzászóló válasza nem hasznos.
2009. máj. 6. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!