Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Szokásjogra tudsz konkrét...

Szokásjogra tudsz konkrét példát mondani?

Figyelt kérdés
2011. okt. 19. 17:03
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Persze! Gyermekelhelyezési perben a gyerekhez alapból MINDIG az anyának van joga!
2011. okt. 19. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%

Ha egy bizonyos időn keresztül egy állapot fennáll, akkor az szabállyá válik akkor is, ha eredetileg nem volt az.

Például, ha elkezded használni a szomszédod parlagon hagyott földjét, ő tudja, de hagyja, eltelik 10 év, akkor a szokásjog alapján jogod van a tulajdonodba venni (telekönyvben nevedre íratni) adásvétel nélül.

2011. okt. 19. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
19:39 ez nem szokásjog amit írtál, ez törvény
2011. okt. 19. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
2011. okt. 19. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
55%
Például magyar király csak az lehetett akit a Szent Koronával koronáztak meg.
2011. okt. 19. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
Amit az előzőek írtak Madárkám kivételével, az mind nem szokásjog. A szokásjog egyfajta íratlan törvény, vagyis jogok és kötelezettségek származhatnak belőle, mint egy "írott" törvényből. Olyan igény viszont nem létezik, hogy a szokásjogra hivatkozva az anya kéri a gyermek nála való elhelyezését. A második példa pedig írott jogba van foglalva, tehát az sem szokásjog. A koronázás jó példa, de ehhez még hozzájön, hogy a koronázásnak Székesfehérváron az esztergomi érsek által kellett történnie. A szokásjogunkból nem sok maradt a kommunizmusnak köszönhetően, a nemzetközi kereskedelemben viszont még mindig sok ilyen van.
2011. okt. 20. 12:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"a szokásjog egyfajta íratlan törvény"


Hol van írott törvénybe foglalva, hogy a gyereknek az anyjánál a helye? A valóság mégis azt mutatja, hogy az esetek túlnyomó többségében az anyánál helyezik el. Ezt bírói gyakorlatnak hívják, vagy köznapi nevén szokásjognak.


A szokásjogra nem igazán szoktak kimondva hivatkozni. Ez inkább egy társadalom vagy közösség legtöbb egyede által ismert és általában elfogadott - ahogy írtad - íratlan törvény, melynek érvényesülését "elvárják".

2011. okt. 20. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
A bírói gyakorlat és a szokásjog két külön dolog. A bírói gyakorlatot a bírák alakítják, míg a szokásjog szokás folytán alakul ki, és érvényét onnan nyeri, hogy a jogalanyok az érvényesülésében bíznak. A bírói gyakorlat megváltozhat bármikor, a szokásjog csak évtizedek alatt. A Legfelsőbb Bíróság írányíthatja a bírói gyakorlat fejlődését, szokásjogot viszont nem hozhat létre. A bírói gyakorlat egyfajta iránymutatás, hogy a bíróság hogy döntene el egy adott tényállást, de nincs hozzá kötve, a szokásjog viszont, mint a törvények és más jogszabályok nemcsak hivatkozási alapok, hanem kötik is a bíróságot. Máshonnan megközelítve: a bíró egy ítéltet csak jogszabályokra (törvények, szokásjog, stb.) alapozhat, bírói gyakorlatra nem.
2011. okt. 20. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:

Ezt nagyon rosszul látod! Mi tiltja, hogy gyakorlatra alapozza a döntést? SEMMI! Pláne, hogy ezt nem is mondja ki. Itt nem a bírói ítélkezés elméleti szabályait feszegetjük, hanem egy gyakorlati kérdést boncolgatunk, ami - ha tetszik, ha nem - létezik. Magyarországon bírói függetlenség van, tehát - természetesen a törvények szabta kereteken belül - szabadon dönthet. A fenti esetben nincsenek megkötések, a jogszabályok főként az extrém körülményeket (az egyik szülő életvitelének különösen negatív hatásai <bár a bírói joggyakorlat sokszor még ezt is figyelmen kívül hagyja!>) veszik figyelembe, így az ítélkezés "szabadsága" jóval nagyobb, mint pl. büntetőügyekben. Így a bírói joggyakorlat - mint irányadó faktor - is nagyobb teret kap.


A bírói jogGYAKORLAT nem azonos a jogÉRTELMEZÉSSEL. Az értelmezés egy egyértelmű, írásos állásfoglalás. A gyakorlat egy íratlan (nincs rá jobb szó) szokásjog.


Jelen esetben nem beszélhetünk arról, hogy a bírók maguk alakítják a gyakorlatot. Ez egy több évtizedre visszamenően létező kialakult "tendencia", amit a többségük elfogadja evidenciaként.


A felsőbb szabályozás nem csak a joggyakorlatot, bármilyen szokásjogot is felülbírálhat az élet bármely területén.

2011. okt. 20. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

"Mi tiltja, hogy gyakorlatra alapozza a döntést?"


A jogrendszerünk, amelyben a bíró nem alkothat jogot. Ahogyan te is írod, a jogszabályok megadnak egy keretet, amelyen belül választási szabadsága van a bírónak. Nincs a bírói gyakorlathoz kötve. Semmi nem akadályozza meg a bírót abban, hogy amennyiben a törvényes keretek adottak az apának ítélje a gyereket. Ha szokásjog lenne, hogy az anyának ítélik a gyereket, akkor csak az anyának lehetne ítélni. Egy ítéletben soha nem fogsz a bírói gyakorlatra vonatkozó hivatkozást olvasni.


Az utolsó mondatod igaz. A szokásjog és a bírói gyakorlat csak a törvények adta kereteken belül érvényesülhet.


A bírói gyakorlat és a szokásjog továbbra sem ugyanazok. Egyet tudok mindazzal érteni, amit a bírói gyakorlatról írsz, de a bírói gyakorlat sosem lesz szokásjog per definitionem és fordítva. Az ÉRTELMEZÉS meg nem is értem, hogy hogy jön ide.


Ha ráguglizol a definíciókra meglátod. Amúgy ahogy fentebb írtam, már a szavak is kifejezik a különbséget: gyakorlat és jog. Köztük az a legnagyobb különbség, hogy a gyakorlatot vagy betatják vagy nem és nem származnak belőle jogok és kötelességek, a (szokás)jogot viszont be kell tartani, és jogok és kötelességek következnek belőle.

2011. okt. 20. 15:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!