Mitől hitelesebb egy közjegyző előtt kötött szerződés?
mert az közokiratnak minősül
(nem egyszerű okiratnak,
vagy teljes bizonyító erejű okiratnak,
hanem közokiratnak)
195. § (1) Az olyan papír alapú vagy elektronikus okirat, amelyet bíróság, közjegyző vagy más hatóság, illetve közigazgatási szerv ügykörén belül, a megszabott alakban állított ki, mint közokirat teljesen bizonyítja a benne foglalt intézkedést vagy határozatot, továbbá az okirattal tanúsított adatok és tények valóságát, úgyszintén az okiratban foglalt nyilatkozat megtételét, valamint annak idejét és módját. Ugyanilyen bizonyító ereje van az olyan okiratnak is, amelyet más jogszabály közokiratnak nyilvánít.
A törvény közhitelességgel ruházza fel a közjegyzőket, hogy a jogviták megelőzése érdekében a feleknek pártatlan jogi szolgáltatást nyújtsanak.
A közjegyző a jogügyletekről és jogi jelentőségű tényekről közokiratot állít ki, okiratokat őriz meg, a felek megbízásából pénzt, értéktárgyat és értékpapírt vesz át a jogosult részére történő átadás végett, a feleket a hatáskörébe utalt eljárásokkal kapcsolatban - a felek esélyegyenlőségének biztosításával - kioktatással segíti jogaik gyakorlásában és kötelességeik teljesítésében.
amire közjegyző azt mondja, hiteles
az hiteles
ennyi
a közjegyző tulajdonképpen egy "hatóság"
melyben állam, jogalanyok megbíznak
objektíve kijelenti
hogy ez a szerződés, bizonyitvány stb
eredetivel megegyezik
Azért hiteles, mert az állam annak fogadja el.
Cserébe olyan eszközöket ad a közjegyző kezébe, amivel tényleg meg tud győződni a felek személyéről. Gyakorlatilag igazoltatja őket.
Közokiratot készít, ügyfélazonosítással- és nyilvántartással, és ezekért ő felel is.
Ezért közhiteles.
Kérdező! Számodra mit jelent az, hogy hitelesebb?
Egy szerződést azért írnak, hogy a megállapodás részleteit később ne felejtse el egyik fél sem. Elvileg nem is kellene más szerepének lenni. De az emberek nem mindig tartják be a szavukat, vagy megváltoznak a feltételek. Ez vitához vezet, ilyenkor néha elég elővenni a szerződést, de van, hogy a másik fél utóbb azt is vitatja. Ha végső soron emiatt bíróságra kell menni, ott egy közokiratba nehezebb belekötni, mert elvileg hiteles szakember hagyta jóvá. Ha csak kettőtök által írott papírról van szó, lehet hogy a szerződés fölösleges bonyodalmakhoz vezet, mert például valami nincs benne, aminek ott kéne lennie.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!