Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogy hangzik az alábbi jogszab...

Hogy hangzik az alábbi jogszabály pontosan és hol találom meg (BTK? )?

Figyelt kérdés
A törvény nem ismerete nem mentesít a felelõsségre vonás alól.
2011. ápr. 1. 14:20
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Konkrétan ezt szerintem sehol. Ez egy jogelv. Nincs rá külön törvény. Ami talán egy picit hasonlít rá, bár nem akarok butaságokat írni, szóval nem le oltani :D. Szóval a TÉVEDÉS, ami:

27. § (1) Nem büntethető az elkövető olyan tény miatt, amelyről az elkövetéskor nem tudott.


(2) Nem büntethető, aki a cselekményt abban a téves feltevésben követi el, hogy az a társadalomra nem veszélyes, és erre a feltevésre alapos oka van.


(3) A tévedés nem zárja ki a büntethetőséget, ha gondatlanság okozza, és a törvény a gondatlanságból eredő elkövetést is bünteti.


Itt is látható, nem magáról a törvény nem ismeretéről szól, hanem a cselekményről.

2011. ápr. 1. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Kicsit kerestem még és a POLGÁRI JOGban találtam ezt:


A jogszabályok érvényessége:

– csak akkor érvényes a jogszabály, ha betartják az irányadó eljárási rendet –szigorú eljárási rend a törvényekre vonatkozóan 

1. házszabály rögzíti, hogy ki nyújthat be jogszabályt

2. törvénytervezet – mikor határozatképes az országgyűlés

3. milyen többséggel kell szavazni: egyszerű vagy minősített (2/3-os többség). Az alkotmány módosítása mindig 2/3-os többséget feltételez.

4. nyílt vagy titkos szavazás

5. a törvény aláírása a köztársasági elnök és a kormányfő által

6. a törvény kihirdetése: a Magyar Közlönyben való közzététel

„A jog nem tudása senkit nem mentesít.”

2011. ápr. 1. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

És még ezt találtam.

Jogbiztonság elve: az elv lényege, hogy a törvény rendelkezései alapjáén mindenki számára nyilvánvalóvá válik, hogy mi minősül bűncselekménynek, és ezáltal a büntetőjogi felelősség előre kiszámíthatóvá válik

2011. ápr. 1. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:

"27. § ( 1) Nem büntethető az elkövető olyan

tény miatt, amelyről az elkövetéskor nem

tudott."

Ez ellentmond az elvnek. Mert erre lehetne hivatkozni, hogy nem tudtam.. Hmm

2011. ápr. 1. 15:11
 5/12 anonim ***** válasza:

"Nem büntethető az elkövető olyan

tény miatt, amelyről az elkövetéskor nem

tudott." "


Nos ez itt szép és jó, de ne akard te a büntetőjogi elveket az egész jogrendszerre értelmezni,mert az csak a büntetőjogban értelmezhető.

Másrészt pedig a tényt azt nem a jogszabállyal kell azonosítani.


Visszatérve a jogelvre, hogy senkit sem mentesít a jogszabály nem ismerete a felelősségre vonás alól. A jogszabályokat mindenki megismerheti,mert nyílvánosak. Innentők kezdve a jog nem ismerete az hanyagság.

2011. ápr. 1. 15:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
igaz igaz!
2011. ápr. 1. 16:10
 7/12 anonim ***** válasza:

tehát ezt így egy jogszabály sem mondja ki konkrétan!


(egy jogász)

2011. ápr. 1. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Ahogy írták, a jogszabály nem minősül ténynek, leegyszerűsítve a tévedés akkor releváns, ha olyan tényre vonatkozik, amit az adott bűncselekmény vonatkozásában ismerni kell. Hogy példát is mondjak: hivatalos személy elleni erőszak esetében, neked nem azt kell tudni, hogy igen van ilyen a törvényben, hanem azt, hogy akit te mondjuk speciel bántalmazol nem a szomszéd Józsi bácsi, hanem a rendőr. Az adott bűncselekmény viszont nem állapítható meg, ha te nem tudtad, hogy az illető rendőr volt.

Egyébként meg mondani sem kell, hogy a mindennapi életben mindenki tisztában van azzal, mik tilalmazottak és mik nem, így magától értetődő nem igazán állná meg a helyét, egy olyan hivatkozás, hogy hát én nem tudtam, hogy nem szabad lopni.:)

2011. ápr. 1. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat. alapvetõen amiatt kérdeztem, mert sokat hallom mostanában, h a biciklist is megbüntethetik ha szabálytalan. (pl: közúton, a kresz szerint) de nem feltétlenül van jogosítványa a biciklisnek így nem olvasta és nem vizsgázott kreszbõl... vagy egy gyalogos, aki a piroson megy át. szabály az h a zöldön kell átmenni és ismerni kell azt? vagy csak ajánlott mert így tanították? na ekkor vetõdik fel a h én nem tudtam h kizárólag a zöldnél szabad átmenni vagy tökmindegy mit hittél, a "törvény" nem ismerete bem mentesít..
2011. ápr. 2. 01:37
 10/12 anonim ***** válasza:
Azért az elég evidens, hogy a piroson nem lehet átmenni.:) Az viszont tényleg szörnyű, hogy a biciklisek néha mit művelnek, én is bicajjal közlekedek, jogosítványom is van, így tisztában vagyok a KRESZ-szel, én tuti kötelezővé tenném az oktatását, mondjuk általános, középsuliban egy olyan szinten, hogy a bicajosok is megfelelően tudjanak közlekedni. Egyébként pedig nyilván elvárható, hogy az ember a saját maga és a forgalom biztonsága ékedében, tájékozódjon a szabályokról, mielőtt ráül mondjuk a biciklire. Aki erre hivatkozik, hogy hát nem tudta, az szimplán felelőtlen.
2011. ápr. 2. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!