Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Hogyan kell létrehozni, és...

Hogyan kell létrehozni, és bejegyeztetni egy társadalmi szervezetet?

Figyelt kérdés

Néhányan szeretnénk létrehozni egy társadalmi szervezetet, de sajnos fogalmunk sincs hogyan kellene ennek nekiállni.

Szeretnénk ha valaki tudna ajánlani ezzel foglalkozó részletes szakirodalmat. Nagyon érdekelnének a vonatkozó jogi szabályozások, és azok a fő alapelvek amelyeket érdemes követni a megalakulás előkészületeitől a működés korai szakaszáig. Létezik esetleg valamilyen társadalmi szervezetekre vonatkozó, standard szervezeti működési szabályzat minta, amit alapul véve elindulhatnánk? A válaszokat előre is köszönöm


2011. febr. 3. 17:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Mégis milyen társadalmi szervezetet, ill. mit értesz pontosan az alatt? Nem mindegy.

Viszont ügyvédre mindenképp szükség lesz, anélkül nem lehet semmit se bejegyeztetni. De ha leírod pontosan mit szeretnél, akkor talán többet lehet mondani a konkrétumokról.

2011. febr. 3. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

A társadalmi szervezet (klasszikusan egyesület, vagy speciális formában alapítvány) nyilvántartásba vételéhez NINCS szükség eljáró ügyvédre, az alakuló ülésen képviseleti joggal felhatalmazott személy jogosult (és köteles) előterjeszteni a nyilvántartásba vétel iránti kérelmet.


Igazi "standard" minta nincs az alapszabályra, méghozzá azért nincs, mert bírósági titkáronként eltérő az, hogy mi az amire jobban rámegy. El kell készíteni egyet, be kell nyújtani, majd maradéktalanul eleget tenni a hiánypótlásnak.


Amire szükség van: 10 fő, akik részt vesznek az alapításban, és közülük kell megválasztani az elnökség tagjait (illetve ha vannak nevezett tisztségek, akkor aszerint, pl. elnök, titkár, gazdasági vezető stb.)

Az elnökség legalább 3 tagú.

Meg kell alkotni a szervezet alapdokumentumát, szükséges benyújtani a bírósághoz (nem cégbírósághoz, hanem az eljáró megyei polgári peres bíróság társadalmi szervezetek irodájához) az alakuló ülés jegyzőkönyvét és jelenléti ívét (név, lakcím, aláírás), a tisztségvállaló nyilatkozatokat, a székhelyhasználatot biztosító nyilatkozatot, az összeférhetetlenségi nyilatkozatokat valamint a nyilvántartásba vételi kérelmet (ez egy formanyomtatvány).

2011. febr. 3. 19:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Egy közepes nagyságú vidéki városban lakunk, és három/négyen már nagyon kiterjedt ismeretségi körrel rendelkezünk. A korosztály körülbelül 18 és 27 év közé esik. Szeretnénk valamilyen hivatalos formában létező szervezetben összefogni barátainkat és ismerőseinket, annak érdekében, hogy esetleg könnyebben valósíthassunk meg olyan közösségi programokat amelyekben mindannyian szívesen vennénk részt. Annak is nagyon örülnénk, ha idővel pályázatképesek lennénk például itt: [link] . Köszönöm az eddigi válaszokat
2011. febr. 4. 15:13
 4/4 anonim ***** válasza:

Mint írtam, 10 ember kell a bejegyzéshez. Esetetekben az egyesület a legjobb forma.

Minta van a www.nonprofit.hu-n, de ha megkeresel, segítek.

2011. febr. 5. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!