Egy Miniszterelnök mire képes szimpla parlamenti többséggel? 2/3-os többséggel? Stb.....
Csak a parlamenti működéssel kapcsolatosan:
Mivel minden törvényjavaslatot, jogszabályt és ezek módosításait a parlamentnek kell elfogadnia (szavazással), ezért a szavazatok többségét kell megszerezni. Egyes törvények lefogadása egyszerű többséghez, másoké minősített többséghez van kötve (az alkotmányban).
Tehát bármely esetben, ha bárki benyújt egy törvényjavaslatot (esetleg demokratikusan megvitatják, pontosítják, módosítják, szavazásra bocsátják, stb ... ),
annak az elfogadásához vagy sima többség vagy a minősített többség szavazata kell.
- Ha a miniszterelnöknek a pártja 2/3-os többségben van (és a kötelező pártfegyelem nem enged személyes döntést a szavazáskor), akkor MINDEN szavazásra bocsátott javaslatot 2/3-dal el fognak fogadni. (Már be sem engednek olyan javaslatot, ami nem ők akarnak.)
- Ha csak szimpla többségük van, akkor minden szimpla többséget igénylő javaslatot biztosan elfogadnak, de a minősített többséget igénylő javaslatokat nem feltétlenül fogják tudni elfogadtatni. (Ehhez szükségük van másokkal való alkalmi megegyezésre.)
- Ha nincs többsége (ami képtelenség, mert ilyenkor kénytelen koalícióra lépni a többség megszerzéséért), akkor minden alkalommal másként dőlhet el a szavazás.
De "semmilyen többség" esetén mindenben teljesen más a helyzet. A törvényjavaslatok benyújtása sem sima ügy, bárki benyújthat, megvitatásra elfogadhatják, ténylegesen meg kell tárgyalni, módosítókat is benyújtanak, elfogadnak. Minden parlamenti működésre előírt lépést le kell folytatni, NORMÁLIS, DEMOKRATIKUS módon.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!