Mi a teendendő halálesetkor, ha örökösként nem Magyarországon él (és nem is utazik oda) valaki?
Általában az kap megkeresést az önkormányzattól/jegyzőtől, akinek a nevére szól a temetési számla. Neki kell részletesen felsorolni az öröklendő dolgokat (vagy, ha nem volt örökség azt) és a lehetséges örökösök neveit és elérhetőségeit. Ezek után kerül a közjegyzőhöz, akik lefolytatják a hagyatéki eljárást.
Azt nem tudom, hogy nálad mi a helyzet de szerintem külföldön is értesíthet a hagyatéki tárgyalásról a közjegyző.
2
A hagyatéki tárgyalás nem ugyanakkor van, amikor a temetés, hanem mondjuk fél év után. És lehet, hogy ilyen esetben már nagyobb távolságról nem utazik az ember, ha nem muszáj. Vagy nem is tud utazni valami miatt. Tudok olyanról, aki már vagy 15 éve él illegálisan Kaliforniában, turistaként ment anno, munkahelye van, autója van, jogosítványa van, rendes életvitele van, de nem tudott hazautazni a szülei temetésére, mert ha egyszer is elkapják mint illegális bevándorlót, akkor többet az életben nem kapna turistavízumot se.
Kérdező: a hagyatéki ügyintézés nem állami, hanem települési jogkör. Ezért a konzulnak alapból nincs köze hozzá. Lehet, hogy bizonyos esetekben segít az ügyintézésben, de csak külön felkérést követően.
A hagyatéki eljárás az elhunyt lakóhelye szerinti önkormányzati hivatalnál indul. Megkeresik azt a személyt, aki a halottvizsgálati bizonyítványon hozzátartozóként van feltüntetve.
Az ő nyilatkozatából derül ki, hogy kik az öröklésben érdekeltek.
Az önkormányzat elkészíti a hagyatéki leltárt és megküldi a közjegyzőnek. A közjegyzőnél van egy hagyatéki tárgyalás, ahova minden érdekeltet beidéz, de nem csal személyesen lehet megjelenni. A hagyatékátadó végzést a közjegyző fogja megírni. Ebben lesz benne, hogy ki mit örököl.
A te esetedben az lesz a legjobb, ha az ügyben megbízol egy magyar ügyvédet, hogy helyetted és a nevedben jelenjen meg a hagyatéki tárgyaláson a közjegyzőnél.
#4-es leírta az eljárás lényegét.
Bízz meg egy ügyvédet, aki bemegy az önkormányzathoz és jelzi, hogy az ügyben megbíztad és ő jár el a nevedben. És benyújtja írásban is, hogy te valóban megbíztad.
7
Hát ilyen van. És a jegyző meg közjegyző nem nyomozó hatóság, nem fognak utánajárni.
Ilyen eltitkolást már mi is csináltunk, persze mi okkal. Apám telkének egy része egy 30 éve leszármazott nélkül meghalt rokon nevén volt, és ott indítottam apám nevében póthagyatékit. És apám a hagyatéki tárgyaláson letagadta azt a kb. 40 rokont (nagyapám 6 testvérének leszármazottait), akik még igényt tarthattak volna erre a tulajdonrészre. (A letagadásnak az volt az oka, hogy egyesekről konkrétan tudtuk, hogy úgyis nekünk adná a részét, de a maradéktól is el lehetett volna birtokolni a neki jutó részt, tehát értelmetlen lett volna szétirkálni a tenyérnyi földdarabokat, utána meg külön eljárásokban összeszedegetni.)
Ezt csak azért írtam le, hogy senkit nem érdekelt, hogy kik lettek volna még örökösök, volt-e esetleg testvére az elhunytnak. Attól még érvényes lesz az eljárás. Akinek baja van vele, az majd ugrál.
Ha valakit letagadnak, és örökölne, akkor a végzést követően 1 éven belül lehet kérni a közjegyzőnél a tárgyalás megismétlését. Ezt követően pedig polgári pert lehet indítani az örökösök ellen.
Szóval, ha érdemi értéket örökölnél, akkor érdemes megkeresni (pl. neten) egy helyi ügyvédet, hogy elvállalná-e az intézést. Ha nem, akkor ha rákeresel a neten, vannak direkt ilyen esetekre specializálódott ügyvédi irodák. Bár lehet, hogy ők többet kérnek, nem tudom. De ők meg nyilván profik abban, hogy miket kell intézkedni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!