Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Ingatlan öröklés esetében...

Ingatlan öröklés esetében elképzelhető, hogy az adósság csak az "egyik ágon" megy tovább?

Figyelt kérdés

Párom és testvérei örökölnének egy ingatlant, valami nagyon kis tulajdoni hányadban. Az ingatlan tulajdoni lapján jelenleg is rengetegen vannak, és csak az egyik személynek a nevére be van jegyezve valami adósság. Az ingatlan értéke egyébként szerencsére fedezi az adósságot, de olyan sokan vannak már tulajdonosok, hogy minimális lenne csak a fejekre jutó adóssághányad akkor is, ha közösen tartoznak. Már megjött az értesítő a hagyatéki tárgyalásról és döntenünk kellene, hogy öröklünk, vagy lemondunk az örökségről, de nem tudom mi van ilyenkor. Nem akarok adósságot a nyakunkba, pláne nem "közös lóval", még ha csak kis összegről is van szó. Egy tulaj felvette korábban a hitelt az ingatlanra, még évekkel ezelőtt, de az ingatlannak mostanra van már vagy 20 tulajdonosa, különböző %-os arányokban. Szerencsére egy olyan örökhagyó után örökölne most párom, akinek a nevén pont nincs bejegyezve semmi tartozás, de nem egyetemlegesen tartozik ilyenkor az összes tulajdonos? Létezik, hogy csak azon a személyen hajtják be a tartozást, aki korábban felvette a hitelt? Vagy esetleg azokon, akik azt a tulajdoni hányadot öröklik a későbbiekben? Számokban is írom: ha megörökölsz pl egy 5 milliót érő ingatlan 42/1782-ed részét, egy olyan tulajtól, akinek a nevén nincs bejegyezve tartozás, akkor felel-e az ingatlanra bejegyzett, mondjuk 3 millió forintos tartozásért, (a tulajdoni hányad arányában) az összes örökös?


Azért kérdezem, mert a fenti számokkal számolva az örökölt érték nagyjából 120 ezer Ft, de az adósság ráeső része is majdnem 70 ezer lenne. Gyakorlatilag 50 ezer Ft értékű, nyúlfarknyi tulajdoni hányadért, egy teljes öröklési tortúrát kéne végigkínlódni. Vagy érdemesebb lenne inkább lemondani az egészről, a macerát is beleértve? Ilyen sokszereplős történet esetén az ingatlan majdani értékesítése, meg az osztozás sem lenne szerintem egyszerű, ha egyszer majd értékesre kerülne az ingatlan.


aug. 30. 07:10
 1/7 anonim válasza:
Keress ügyvédet és kérdezd meg őt.
aug. 30. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Az ügyvéd szerintem többe kerülne mint az, amit egyáltalán "nyerhetünk" az ügylettel. De ha meg nem oszlik a tartozás, akkor egy 120 ezres tulajdoni részt nyerhetünk azzal, ha lemondunk a tárgyalásról. Ezt meg talán legjobb lenne felajánlani valakinek a tulajdonosok közül. Odaadni valakinek pl. 100-ért és mindketten jól járunk. Neki nagyobb tulajdoni hányada lesz, mi meg legalább megszabadulunk tőle... De még mindig nem tudom, hogy a tartozás érinti-e az örököst egy ilyen esetben.
aug. 30. 10:22
 3/7 anonim ***** válasza:
Várj ezt nem értem. Teháét van egy osztatlan közös tulajdonú ingatlan 20 tulajdonossal. És az egy tulajdonos a saját tulajdoni hányada terhelt tartozzással, és egy másik tulajdonos után örökölnétek?
aug. 30. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

Igen, pontosan! Van vagy 20 tulaj és a tulajdoni lapon az egyiknek a nevére van bejegyezve az adósság. Most meghalt az egyikük, de nem az, akinek a nevére be van jegyezve. Pont ezért nem tiszta nekem sem, hogy mi van ilyenkor. Tudtommal a teljes ingatlanra terhelik rá az adósságot, ha van, amiért viszont az összes tulajdonos felel, a tulajdonrészük arányában. Ehhez képest, van aki most azt mondja, hogy nyugodtan hagyjuk lefolyni a hagyatékit, mert ilyenkor a hitel azon marad, aki eredetileg felvette. Más kérdés, hogy sok értelme nincs ilyet megörökölni, mert nem tudunk majd vele semmit sem kezdeni, max valamelyik tulajt megkereshetjük majd, hogy megvenné-e. Ki más venne ilyet? Szal nem sok értelme van átíratni, lehet érdemesebb lenne már most lemondani róla és megszabadulni a gondtól. Nem tudom mit kéne csinálni.


Most bonyolíthatnám még a dolgot, de a kérdésem szempontjából ezek a dolgok már nem számítanak: Felhívtam már az illetékes önkormányzatot, ott meg azt mondták, hogy beszéljek a GYÁMÜGGYEL is(!) mielőtt hozzájuk fordulok, mert nekünk is vannak már kiskorú gyermekeink és ezért a gyámügynek is nyilatkoznia kell, hogy a gyerekek érdekeit nem sérti, hogy mi lemondanánk erről a "hatalmas örökség"-ről. Idegesít, hogy tényleg itt vagyunk rendezett körülményekkel, adósságmentesen, aztán egyszer csak jön egy ilyen örökösödési értesítő, azt majd a nyakunkba sóz valaki egy tartozást. Még ha viszonylag kicsi is az összeg, nem akarok ismeretlen emberekkel közösen tartozni valakinek egy ilyen örökség miatt, de ha meg nem lesz közös a tartozás, akkor meg kár lenne csak úgy lemondani róla. Ezért lenne fontos tudni, hogy mi van ilyenkor.

aug. 30. 12:20
 5/7 anonim ***** válasza:
100%

Van ingatlanos és jogi kategória is.

Légy oly bátyám, és ha szakszerű választ vársz, ott kérdezz.

aug. 30. 12:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
100%

Adósságot hogy a pcsába lehetne más tulajdonára bejegyezni? Ennyi erővel a szomszéd házára is vehetnék fel hitelt, mert hát a háza itt van az enyém mellett.

Nem. Hitelt, adósságot mindenkinek csak a saját tulajdonára lehet bejegyezni. Ha egyszer azt a házat majd eladja a tulajdonosi közösség, akkor az adósnak jutó részt majd megkapja a hitelező. A többi rész árát meg megkapják az adott részek tulajdonosai.

De különben ha elmentek a hagyatéki tárgyalásra, akkor ezt a közjegyző is meg fogja erősíteni, hogy ettől nem kell félni, hogy így adós lehetsz.

Az valós, hogy kiskorú tulajdonos nevében csak a gyámügy beleegyezésével mondhatsz le, illetve - ebben az esetben - utasíthatod vissza. De itt nincs ok visszautasítani.

Majd beszélj a legnagyobb részek tulajdonosaival, hogy nem akarják-e megvenni a részedet. Vagy beszélj az összessel, hogy eladnátok-e együtt azt az ingatlant.

szept. 3. 16:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm 6-os! Az első mondatod után megremegett a "toll a kezemben", de aztán láttam, hogy normális módon írtál végül. Igen, ezt mondták nekem is, hogy nem lehetünk adósok ily módon. Tudtommal, még ha valaki örökölne egy ingatlant, az értékét meghaladó adóssággal, akkor is csak maximum az ingatlan értékéig felel az örökös ilyenkor a tartozásért. Vagyis, ha az ingatlan értéke pl. 3 mil de a tartozás rajta 5, akkor is csak 3 millióig felelne érte az örökös. Elvileg tehát adósságot nem vehetünk sehogy a nyakunkba örökléssel. A kérdés, hogy érdemes-e egyáltalán foglalkozni vele ilyen kis ránk jutó résznél, vagy érdemesebb lenne inkább lemondani róla. Nem tudom pontosan mennyi, de tényleg ilyen 20 körül van már a tulajok száma. Van, aki ezek közül már az USA-ban él azóta. Nem lesz egyszerű ezt tisztázni...


Egyébként nem csak kiskorú örökös esetében igaz! Valójában az ő érdekét is sérthetné, ha mondjuk apuka fasírtban van anyukával, örököl egy nagy értékű luxusjachtot az Adrián, és kicseszésből lemond róla, csak azért, hogy anyuka és a gyerek is elessen az örökségtől. Ezért szerintem jogosan vizsgálják, hogy mivel van kiskorú gyerekünk, nem-e ilyesmiről van szó. Szal értem én a dolog miértjét, egyet is értek vele, csak hát itt nem erről van szó. A lemondás lehetősége a mi esetünkben pont azért kerül egyáltalán szóba, mert az örökség értéke annyira kicsi, hogy majdnem többe kerül az utánajárás, vagy az ügyvédi költség, mint maga az örökség értéke.


Azért köszönöm mindenkinek aki hozzászólt és próbált segíteni! Lehet bemegyek majd egy földhivatalba. Sajnos területileg én tök máshol élek az országban, de talán valaki szóba áll majd velem itt is ez ügyben.

szept. 3. 18:59

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!