Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Mi lenne a hatása, ha alkotmán...

Mi lenne a hatása, ha alkotmányosan a magyar nyelvjárásokat külön nyelvvé nyilvánítaná a kormány?

Figyelt kérdés

1. szombathelyi nyelv

2. pécsi nyelv

3. szegedi nyelv

4. palóc nyelv

5. tiszai nyelv

6. szabolcsi nyelv

7. romungró nyelv

8. felcsúti szleng


júl. 17. 10:22
 1/7 anonim ***** válasza:
80%
Ennyire nem hülye senki, a legtöbb nyelvjárás eleve, kihalófélben van, másrészt meg amit párezer ember beszél, az nem lehet külön nyelv, ezzel a logikával minden településnek lehetne saját nyelve.
júl. 17. 10:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
júl. 17. 10:45
 3/7 anonim ***** válasza:
Attól, hogy máshol hülyeségek vannak, még nincs értelme, másrészt egész más egy kihalófélben lévö, saját nyelven beszélö nép, meg már egy-egy tájszólás, amit jóformán senki nem beszél.
júl. 17. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 bazaltkaroly ***** válasza:
Meg itt annyi a különbség, hogy ez egy régi nyelv, aminek kihaltak a beszélői. Valamikor fejlődhetett, és szaporodhatott volna, de sajnos nem így lett.
júl. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Amit kérdezel, szerintem teljesen jogos és helyes, és körülbelül az felel meg annak a természetes állapotnak, ahogy az emberiség történelme nagyrészét töltötte kb. az elmúlt tízezer évig.


Két fontos nyoma van ennek:


a mai vdász-gyűjtogetők vidékein sokszor megfigyelhető a nyelvek magas száma. Pápua Új Guineában nemcsak a nyelvek, hanem még hozzájuk rendelhető nyelvcsaládok száma is igen magas, hasonló a helyzet Dél-Amerikában.



A másik fontos jelelgzetességa dialektuskontinuumok léte, vagyis az egyes nyelveknek természetes módon hiányzik a szabványosított változatuk, nyelvjárásaik telejesen fokozatos láncolatán át mennek egymásba. Ilyennek Európában is vannak halvány nyomai: a német, illetve az újlatin nyelvek esetében, amit a helyismerettel nem rendelkező embere tudátából elfed az államhatárok léte és az erőltetett államnyelv-paradigma. A természeti népeknél a dialektuskontinuumok léte sokszor egészen folyékony formájában is megvan, pl. a Nyugati Sivatagi Nylev (Western Desert Language), ami már-már a biológiai ,,gyűrűsfajok'' analaógájára létezik: a ,,láncolat'' szélsőelemei teljesen különálló, kölcsonösen nem érthető nyelvek, de ezek egymásba való átmenete nyelvjásáraik révén teljesen folytatólagos.



Azt is tudjuk, hogy egyes természeti népeknél nemcsak a soknelvűség is megszokott: egy-egy teljesen átlagos ember öt-hat helyi nyelvet is beszél, sőt, a deszanáknál az is megfigyelhető volt, hogy egy-egy ember meg sem tudja mondani, hány nyelvet is tud, annyira természetes közeg volt nekik a soknyelvűség, úgy beléjuk volt ivódva, hogy nem is reflektáltak rá tudatosan, a néprjztudósnak kell azt kérdésekkel kinyomoznia.


Evolúcióbiológialilag, humánetológialilag valószínűleg ez a nyelvek természetes beleágyazódása az emberi kisközösségek és természeti környezetük életébe. Ma ugye ezzel szemben a nyelveket szabványositják, nyelvjárásaikat lemetszik, és a megmaradt, csúnyán betonkeretbe fogott nyelvek száma is lecsökken a kisnyelvek rovására, főleg az állam nélküli népeké, vadnépeké. Ez a fajta fogyatkozási folyamat valószínűleg valamiféle humánetológialailag káros folyamtnak tekinthető: annak megfelelője, ami az Idiocracy jeleneteiban is látható, és elképzelhető, hogy evolúcióbiológia értelemben veszélyei is vannak, kollektív elemebetgségek elterjedéséhez vezethet, aminek meg is figyelhetők a kezdeti jelei. (Populizmusok, lágyfasiszmusok terjedése, társadalmi kettészakadás, szegényellenesség, bohócpolitika, stb.)


A kormánynak e téren azért lenne nehéz dolga, mert bár a nyelvjárások életben tartása, revitalizálása, önelló nyelvet is felérő szinten való ápolása pozitiv folymat lenne, de önmgában véve ez még kevés, még két fontos más folyamatot is el kellene indítani. Az egyik a természeti környezet megóvása lenne, a másik meg a társadalmi kettészakadás begyógyitása. Ez valamiféle régi-új ősközösség, posztmodern kommunizmus megteremtését jelentené, amit egyelőre csak előkésziteni lehet, egyrészt szakemberek képzésével, kuttómunkával, másrészt a demokrácia és a társadalmi igazságosség helyreállitásával.

júl. 17. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Amire nekem esélyem van talán még életembe, az a ,,Central Siberian Yupik'', vagyis a középső szibériaia-jupik eszkimó nyelv megóvása, mert 1997-ben kezdtem. Csaka sajana még mindig csak nehézkesen megy, és időközben mind az orosz, mind a Szent Lőrinc-szigeti oldalon a fiatalabb népesség már nem beszéli, kezd lassanként kihalni, ahogy szalad felfelé a korfa.
júl. 17. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Mindezzel együtt is, az Általad említett munka érdekes és fontos, és szerintem a cigány nyelvjárások és nyelvek szakszerű revitalaizálásával is összeköthető, emellett nyelvrokonaink - akiknek stinén eltűnőfélben vanank a nyelveik - mellett is enne tennivalónk. Ezt az egészet viszont érdemes lenne keretbe foglalni. Ez a szociáldemokrácia és a zöld politika keretéhez hasonlítana, de valójában azt is meghaladná, nagyon tudásigényes lenne, és sok járulákos kutatással is járnak.
júl. 17. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!