Mit lehet tenni az alábbi ingatlannal?
El se tudom képzelni, mire gondolt az illető, milyen elidegenítési eljárás oldaná meg ezt a helyzetet.
Mikor beszéltetek utoljára a német rokonokkal? Élnek még, vagy mi van velük? Csak azért, mert esetleg megoldható lenne az elbirtoklás. Arra tekintettel, hogy olyan régen nem jártak itt, és úgy gondolhattátok, hogy már soha nem is fogják visszakövetelni a részüket. Legalábbis, neked erre kell hivatkozni.
A feltételek többsége egész biztos megáll a bíróság előtt. Ingatlanos ügyvéd kellene hozzá, hogy szakvéleményt mondjon, hogy van-e esetleg valami olyan momentum, ami miatt mégse menne.
Ha ő rábólint, akkor első körben ő fog írni egy levelet a német rokonnak (ha megvan a címe), amiben elmagyarázza neki, hogy elbirtoklási eljárás fog indulni a présház ügyében, ami a rokonnak sok pénzébe fog kerülni, hacsak nem ajándékozza neked a részét. (Vagy ehelyett egy reális (azaz, nagyon alacsony) eladási árat is lehet mondani, ha hajlandó vagy rá.) Ha a rokon belemegy, akkor oké. Ha nem megy bele, akkor bizony pereskedni kell. A külföldi szál miatt ez még több pénzbe fog kerülni, meg vagy két évbe, mert ennyi a bírósági átfutási idő.
Ha az elbirtoklás esetleg mégse menne, másik lehetőség a közös tulajdon megszüntetése iránti per. Az eljárás eleje ugyanaz, ingatlanos ügyvéd, aki megpróbálja eladásra bírni a német rokont. Ha nem megy bele, akkor perre kell vinni, és a bíró meg fogja kérdezni mindkét féltől (ill. a német esetében talán lesz egy megbízott ügyvéde), hogy meg akarja-e venni a másik féltől a részét. Mivel a német nem fogja ezt akarni, ezért arra fogja kötelezni, hogy adja el neked a részét. És kész.
Én nem tartom valószínűnek, hogy a német pereskedni szeretne, mikor nagy lóvéra nincs kilátása. Tehát belemegy a peren kívüli egyezségbe, ami mindkettőtöknek sokkal olcsóbb dolog.
Ameddig nincs a nevedre írva, addig szerintem nem kellene pénzt fektetni bele, nehogy a megemelt érték harmadára tartson igényt. Mondjuk, hivatalos formában esélye se lenne, ha számlákkal igazolod, hogy a felújítást te végezted, de hülye embereket peren kívüli egyezségben nem lehet meggyőzni alapdolgokról se. Saját tapasztalat, elbirtoklási ügyben egy rokon öregasszony egy üres falusi telekért (amiről fogalma se volt, hol fekszik, mert életében nem járt ott) nagyvárosi telekárat szeretett volna. (Anno 40 éve már ki lett fizetve, de csak zsebszerződéssel, amit ő letagadott.) De az ügyvédünk addig ijesztgette a költségekkel, hogy aláírt egy papírt ajándékozásról. Így is volt annyi költsége, hogy nagyképűségében ő is elment egy saját ügyvédhez, de az lelombozta, hogy esélye sincs pénzt kicsikarni belőlünk.)
Az 1975-ös építésről van esetleg számla, vagy névre szóló terv, vagy bármi papír, ami nagyapádhoz köti az építkezést? Vagy legalább fotó a régi présház bontás előtti állapotáról? Mert ebben az esetben a rokon legfeljebb az üres telek értékének harmadát kérhetné.
Az 1975-os építkezés minden papírja megvan. Építési engedély, számlák a papa nevére kiállítva. Igazából van még egy levél a birtokunkban. Ezt a levelet a nagypapa testvére írta a halála előtt, amiben azt írja, hogy ingyen lemond az 1/3 tulajdonrészről. A levél 1968-as datumozasu, de a papa soha nem vitte bíróságra ezt, gondolom nem akart veszekedni az unokahúgával.. A német unokahúg szerint egy 1968-ban kézzel írott levél semmit nem jelent. Nem volt hivatalos levél, csak egy maganlevel.
Az gondolom látszik, hogy a papa és a testvére nagyon jó viszonyban voltak, de miután 1970-ben meghalt a testvér, a lányával már pokolian rossz volt a viszony. Azt hiszem 1990 nyarán volt az utolsó kapcsolatfelvétel. Akkor a papa egy szép összeget ajánlott az unokahuganak, hogy kivásárolja tisztességes pénzért. Nem akarta eladni, mert lehet, H egyszer üzletlánc épül a helyére, és akkor rengeteget fog érni a föld. Tehát 1990 nyara óta az égvilágon semmi kapcsolat nincs.
Szerintem simán megáll az elbirtoklás.
A levél fontos, mert akár végrendeletnek is tekinthető. Ezt is ügyvéd tudja megszakérteni. Ha végig kézzel van írva, alá van írva, és dátumot tartalmaz, akkor hivatalos végrendeletnek tekinthető, perelni is lehet ez alapján.
De ha mégse, mert mondjuk csak keresztnév szerepel aláírásban, meg dátumot nem tartalmaz, akkor is elég egy elbirtoklás megalapozásához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!