Ingatlan ajándékozás megéri a gyermek részére még éltünkben vagy jobb ha megvárja, amíg mi szülők elhalálozunk és megörökli?
Helyzetfüggő, pl. ha több gyerek is van, illetve több ingatlan, akkor jobb azt még ilyenkor lepapírozni, mint megvárni, hogy megörököljék mindet együttesen,aztán egymással kelljen papírozgatni,lemondani,eladásra várni, ha bármelyik bármilyen irányba tovább akarna lépni, és természetesen az ingóságokkal,pénzbefektetésekkel ilyenkor lehet ügyesen játszani, hogy aki nagyobb ingatlant kap, annak kevesebb jut, akinek kisebb annak meg több ezekből, 100%-osan lehetetlen igazságosnak lenni, de valszeg bármelyik gyerek jobban örül, ha mielőbb tudja, mi az ami neki jut, és nem a szülők elvesztése után kell egyezkednie a testvéreivel.
Ha viszont csak egy gyerek van, akkor valszeg nincs sok értelme a dolognak, ha csak nincs valami rendkívüli oka. Ajándékozási szerződés esetén az ügyvéd csinálja,annak is van díja. Míg örökösödési adó,illeték egyelőre úgy tudom, nincsen egyenesági rokon esetén, persze ez is változhat, és lehet sokkal nagyobb összeg is, ezt így nehéz előre megmondani. Ha meg is történik az ajándékozás, érdemes a haszonélvezeti jogot rajtahagyni a szülőknek.
Kérdező
ha meghalsz az ingatlanodat amúgy is a gyereked örökli. Miért akarod nekiajándékozni?
Ha a kérdés az lenne, hogy érdemes egy ingatlant adnod a gyerekednek ajándékba - akkor ha teheted, van annyi pénzed, hogy kisvasút helyett egy lakást adj a szülinapjára - akkor persze, érdemes. Bár van kor amikor a kisvasútnak jobban örül, de gondolom azt is meg tudja neki venni aki lakást tud.
Ha azt az ingatlan akarnád nekiajándékozni ami a tied, akkor a kérdés: minek?
Nálunk nincs egyenes ágon öröklési illeték. Hogy több gyerek esetén kié mi legyen az t egyszerűen tudod intézni egy végrendelettel is. Viszont ha nekiajándékoztad onnantól az nem a tied, még ha a haszonélvezetet meg is tartod rajta magadnak.
Sajnos nincs kőbe vésve, hogy szülő-gyerek jó viszonyban lesznek állandóan. Nem egy esetről tudok, amikor a szülő jóindulatúan a gyerekére íratta az ingatlanát, majd a gyerek amint lehetett kidobta a szülőt a saját házából vagy eladta a feje fölül.
A haszonélvezet ezt meg tudja akadályozni, de azt nem hogy miatta a gyerek pokollá tegye az életét.
Ami a tied az a tied. Majd a gyereké lesz ha már nem élsz. Nem igazán tudok olyan indokot mondani ami miatt érdemes lenne a gyereknek ajándékozni - vagyis a nevére íratni az ingatlant, hacsak az nem, hogy nem akarsz vele többet foglalkozni és fizesse innentől ő a terheit.
Komolyan érdekelne, miért íratnád a gyerekedre az ingatlanodat?
És mielőtt bárki mocskolódni kezdene, épp tervezzük, hogy segítünk a gyerekünknek ingatlant venni és ahhoz jelentős pénzt adni neki, nem arról van szó, hogy ne adnám a pénzem, bármim a gyerekemnek ha szükséges.
Van előnye is, meg hátránya is.
Van értelme még akkor is, ha egyedül él, és nem vezetik vissza az örökösödési illetéket.
A hagyatéki eljárás akár fél évig, vagy tovább is elhúzodhat, addig a lakással nem sok mindent kezdhet, max. lakhat benne, nagyon jó esetben kiadhatja, de mivel külföldön él, ez elég macerás és rizikós. Ha meg nem adja ki, akkor fizetheti a semmire a rezsit.
Ha viszont a nevén van, akkor akár már másnap is eladhatja az ingatlant.
Ugyanígy érdemes a banknál haláleseti nyilatkozatot tenni, hogy a számlához már akkor is hozzáférhessen, ha még nem zajlott le a hagyatéki tárgyalás.
Nem mellesleg azért is érdemes - mert bár tudjuk, hogy velünk ugyebár soha nem fordulhat elő, csak mindig mással - hogy az idős emberek egy kicsit "behülyülnek", demensek lesznek, stb. és kicsalhatnak tőlük mindent, akár ingatlant is kamúvásárlással, ajándékozással.
Hátránya az, hogy ha ráírod, akkor már nem a tiéd, csak haszonélvezők vagytok. Tehát ha úgy adódik, hogy totál elhidegül, felétek se bagózik, és nem gondoskodik rólatok a kutya sem, akkor lehet kötni eltartási szerződést, netán életjáradéki szerződést, amivel azért bebiztosítjátok magatokat. Igaz, ebben az esetben lecsúszik az ingatlanról.
ma 01:12
"És itt a hangsúly az egyenesági leszármazottakon van. Ha például fiatal felnőtt vagy, gyűjtögeted a vagyonodat egy szebb élet reményében, nincs még gyereked, és ne'adj isten egy balesetben meghalsz, akkor végrendelet híján az az államnak fog menni, amid volt, nem pedig a rokonaidnak."
Ezt nagyon rosszul tudod. Örökölhet végrendelet nélkül a feleség, szülő, testvér, stb. is. Aki nem: az az élettárs, még akkor sem, ha bejegyzett élettárs.
Ha semmilyen rokon nincs, se szülő, se testvér, de még a szülőnek sincs testvére, stb. na akkor jön az állam.
#6
A bejegyzett elettars ugyanugy orokol mint a felseg, de ez csak az azonos nemuekra vonatkozik.
"a bejegyzett élettárs a túlélő házastársra vonatkozó szabályok szerint örökös, így végintézkedés nélkül is örökölhet."
De. Csak kérdés, hogy a jegyző nyilvántartásában benne vannak-e. A hagyatéki tárgyaláson ott lenne a helyük.
Nyilván az arányok változhatnak, lehet, hogy ha a két testvére meghalt, akkor az egyik testvér gyereke többet kap, mint a másik testvér gyereke, mert kevesebben vannak testvérek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!