Főváros-Vidék viszonylatban a Bíróságok eltérőek lehetnek ? (lent egy ügyvéd írása van)
Üdv!
Valahol olvastam erről, illetve hasonló témáról, nem fog most eszembe jutni a forrás. Kicsit megkerülve a témát, az volt a lényege, hogy a megyékre milyen bűncselekmények jellemzőek elsősorban, mert úgymond arra "specializálódnak" a helyi bíróságok. Nyilván nem szó szerint specializálódik, mint egy ügyvéd, de a hétköznapi gyakorlat megteszi a hatását. Mert, ha például egy adott bíróságon, hetente van 20 vagyon elleni ügy és csak 2 garázdaság, akkor már alapból másképp állnak hozzá a bírók.
Konkrét példa volt, hogy Borsod és/vagy Szabolcs megyében egy testi sértés ügyben valaki felfüggesztettet kapott, míg egy ugyanilyen ügyben Veszprém/Pest megyében letöltendő járt. Ez az egy konkrét példa jutott eszembe, de nem akarok hülyeségeket mondani, mert tényleg nem jut eszembe a forrása ennek. Talán valamelyik egyetemi előadás volt, de ha megtalálom, akkor esetleg jelezhetem feléd.
Szóval valószínűleg van eltérés az országon belül, pedig nyilván ez nem fordulhatna elő.
Kérdező!
Eltérő ügyintézési gyakorlat lehetséges.
Leginkább a nyomozóhatóságok, ügyészségek gyakorlatában.
Azt te is nagyon jól tudod (ügyvédként), hogy a Kúriának igen komoly szerepe van a joggyakorlat egységesítésében...... viszont odáig el is kell jutni és "apróbb, technikai" dolgokkal a Kúria nem foglalkozik.
Az eljárási alapszabályok pl. a terhelt kihallgatása, nyílván nem térhet el, de más szabályokkal már lehet "játszani" bűnüldözési érdekből.
Mindaddig, amíg a terhelt jogainak korlátozása az arányosság követelményének megfelel (Be. alapelv), valamint nem sérül a fegyveregyenlőség elve, addig ebből olyan nagy probléma nincs.
Ez most kérdés volt vagy vitaindító bejegyzés?
Igen, valószínűleg nagy eltérések vannak. Nekem pont ma ecsetelte egy kolléga, hogy x bíróságon vigyázzak bizonyos bűncselekménnyel, mert azt ott nagyon szigorúan veszik, míg y bíróságon meg tök enyhén. Nekem nincs nagy tapasztalatom, de elhiszem hogy nagy különbségek lehetnek, sőt azon se csodálkoznék ha ugyanazon bíróságon két bíra közt is mérhető lenne az eltérés. Ahogy egyetemen is volt ilyen vizsgáztató meg olyan.
Valaki mondta, hogy a Győri Ítélőtábla elég szigorú. Hogy milyen ügyekben, meg hogy tényleg így van-e, azt nem tudom. Lehetnek olyan dolgok is, amik minden bíróságra kihatnak, korábban pl. a feltételes szabadságot viszonylag bőkezűen osztogatták, aztán mikor valaki a kiengedés alatt gyilkolt gyerekeket, akkor országosan beszigorítottak.
Ha az ember nem tud elkapni folyosói pletykát, akkor esetleg a neten közzétett ítéletekből szemezgetve lehet megismerkedni egy adott bíróság gyakorlatával. Bár az nyilván sziszifuszi munka.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!