Ha beidéztek tanúként bíróságra egy parkolási szabálysértés miatt és én online nyilatkozattételt teszek a rendőrség oldalán ügyfélkapun keresztül, akkor is ugyanúgy meg kell jelennem a bíróságon?
A bíróságra azért idéznek be tanúként, hogy tanúskodj. Ha ezt megtetted online akkor ezzel tanúskodtál.
Ha beidéznek a bíróságra akkor az idézésben benne van hogy mit kell tenni. Ott kell érdeklődnöd ahonnan az idézést kaptad, mert ők tudják csak megmondani, hogy az idézés csak emiatt volt és elég nekik a nyilatkozattétel vagy kellesz személyesen mert a bíróságon akarnak téged megkérdezni még ezen felül is.
1-es válaszoló: köszönöm az infót!
2-es válaszoló: Igen létezik, én sem tudtam ezelőtt erről. Az autómmal egy családtagom véletlenül rokkant helyre parkolt. Emiatt kaptam egy 50.000 forintos bírságot, amit nem fizettem be, hiszen a szabálysértést nem én követtem el. Ilyenkor általában egy levél formájában lenyilatkozhatja a tulajdonos, hogy családtag követte el ezt a szabálysértést aki ellen nem vagyok köteles terhelő vallomást tenni. De itt ebben az esetben idézést kaptam, nem nyilatkozatot.
Emiatt írtam ki a kérdést, hogy ilyenkor elegendő-e online tanúskodni, mert személyesen megjelenni nem tudnék a megadott időben.
Kérelmezheted a bíróságtól az írásbeli tanúvallomást-
Arra érdemes hivatkoznod, hogy akkor éppen külföldön leszel, csak repülővel tudnál hazajönni.
Egyéb esetben ragaszkodni fognak a megjelenésedhez, kifizetik az utiköltséget (tömegközlekedés, üzemenanyagfogasztást), munkáltatódnak kell biztosítania a fizetéseddel megyegyező távolléti díjat, ha meg vállalkozó vagy akkor 427,5 Ft/óra kieső munkabért adnak.
2012. évi II. törvény
a szabálysértésekről, a szabálysértési eljárásról és a szabálysértési nyilvántartási rendszerről
62/A. § * (1) A bíróság, a szabálysértési hatóság engedélyezheti, hogy a tanú a szóbeli meghallgatását követően vagy helyette írásban tegyen vallomást. Az írásbeli tanúvallomás megtétele nem zárja ki, hogy utóbb a tanút a meghallgatása céljából a bíróság, a szabálysértési hatóság idézze. *
(2) Az írásbeli vallomástétel engedélyezése esetén a tanú a vallomását
a) saját kezűleg leírja és aláírja,
b) minősített vagy minősített tanúsítványon alapuló fokozott biztonságú elektronikus aláírásával látja el,
c) elektronikus kapcsolattartás útján teszi meg, vagy
d) bíróval, közjegyzővel hitelesítteti.
(3) Ha a tanú szóbeli meghallgatás nélkül vagy a szóbeli meghallgatást követően írásban tesz vallomást, az írásbeli vallomásból ki kell tűnnie, hogy a tanú a vallomást a vallomástétel akadályainak, valamint a hamis tanúzás következményeinek ismeretében tette meg. Erre a tanút az írásbeli vallomás megtételének engedélyezésével egyidejűleg, a vallomástétel akadályainak és a hamis tanúzás következményeinek ismertetésével figyelmeztetni kell.
14/2008. (VI. 27.) IRM rendelet
a tanúk költségtérítéséről
Útiköltség
..
3. § (1) Légijármű használatával felmerült költség csak akkor téríthető meg, ha a tanút külföldről idézték a kihallgatásra. Légijármű igénybevételekor a turistaosztályú jegy illetékekkel számított összegét lehet megtéríteni.
(2) A 2. §-ban és az (1) bekezdésben foglaltakon kívül más közlekedési eszköz használatával felmerült költség akkor téríthető meg, ha igénybevételét célszerűségi vagy takarékossági szempont, illetve a távolságra, közlekedési viszonyokra és a tanú állapotára figyelemmel a kihallgatás megtartásához fűződő érdek indokolja.
Úgy tudom, az objektív felelősség miatt olyan nincs, hogy nem fizeted be a bírságot
"Az üzemben tartó csak és kizárólag az alábbi két esetben mentesül a kiszabott közigazgatási bírság megfizetése alól: 1. Ha járművét a szabályszegés időpontját megelőzően ellopták és ezt már jelezte a hatóságoknak. 2. Ha a gépjárművet az üzemben tartó a szabályszegést megelőzően másnak adta kölcsön, és erről mindkettőjük által aláírt, hivatalos dokumentum született, vagy a menetlevél igazolja. Tehát ha valaki arra hivatkozik a közigazgatási eljárás során, hogy a járművet nem ő vezette, akkor csak a fenti feltételek teljesülése esetén mentesül a bírság megfizetése alól. Ha nem, akkor bizony ki kell fizetnie a bírságot az üzemben tartónak/tulajdonosnak."
Megkaptad a szabálysértési határozatot, kértél meghallgatást 8 napon belül?
Ha nem akkor az jogerőre emelkedett. Akkor lesz csak ilyen eljárásban a bíróságnak szerepe, ha "A pénzbírságot meg nem fizetése esetén a bíróság szabálysértési elzárásra változtatja át" [Szabs. 12. § (1)].
"Az autómmal egy családtagom véletlenül rokkant helyre parkolt."
Na látod ezért idéztek be. Mert véletlenül és pont egy családtagod. Az ilyet már én is perre vinném.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!