Magyarországon lehet a fair use-ra hivatkozni egy szerzői jogsértéssel jelentett videóval kapcsolatban?
Youtube-ra csinálnék egy videót (kritika egy szoftverről, amit egy youtube-er készít), és felhasználnám 1-2 videóját illusztrációként.
Sajnos ez az illető youtube-er hírhedt arról, hogy össze-vissza jelentget mindenkit, aki csak pár mp-et is felhasznál a videóiból, így az eddig készített kritikák mind eltűntek.
Arra számítok, hogy engem is jelenteni fog, fellebezés kapcsán pedig nem tudom lehet-e hivatkozni fair use-ra, mert úgy tudom, hogy az csak az USA-ban érvényes, az EU-ban már nem, Magyarországon meg aztán főleg nem.
Egy elég toxikus emberről van szó, akiből simán kinézem, hogy akár jogi útra is elvinné a dolgot, aminek a vége ugye kötelezni fogja a youtube-ot is.
Ilyenkor mi a helyzet? Esetleg volt itthon már hasonló eset, ahol a bíróság döntött arról, hogy jogos volt-e a más által gyártott videó felhasználása?
#1 Nagyot tévedsz. Magyar állampolgárként Magyarország területén a magyar törvényeket kell első sorban betartanod. Főleg egy másik magyar állampolgár vagy magyar vállalkozással szemben a magyar törvények az irányadóak, mert a magyar cég/személy a magyar bíróságon fog beperelni és nem Amerikában.
Magyarországon egy amerikai szolgáltatás használata esetén, főleg amerikai harmadik féllel szemben (pl. filmstúdiók, zenekiadók) az amerikai törvényeket IS be kell tartanod a magyarok mellett.
Amikor a magyar és amerikai törvények jelentősen eltérnek, akkor az egy érdekesen bonyolult jogi helyzet, hogy vajon melyik erősebb és vajon miért pont az. Erről alapvetően a nemzetközi egyezmények az irányadók.
Kérdező: A Fair Use jóval összetettebb annál, mint sokan leegyszerűsítve értelmezni szeretnék és a bíróságok Amerikában is messze nem annyi esetben fogadják el védekezésként, mint ahányszor azt mindenféle videósok szeretnék előkapni.
Csak azért, mert te illusztrálni akarsz valamit, még nem feltétlenül szükséges az eredeti tartalmat beletenned a videódba. Kritikát gyakorolhatsz, de ahhoz, hogy valamit kritizálj, nem feltétlenül kell a kritizált dolgot bemutatnod. Például tökéletesen elég lehet a YouTube-on linkelni a videódban a másik videót, amiről beszélsz és elmeséled, hogy mivel van kifogásod. Így biztosan nem futsz bele abba a problémába, hogy letiltják a videódat a felhasznált részletek miatt.
Ha tudod, hogy a másik fél eleve érzékeny erre és szeret jelentgetni érte, akkor mindenképp érdemesebb nem azon törnöd a fejed, hogy a bíróságon hogy tudod megvédeni magad és megszívni, ha mégse jönne be, hanem inkább ne tedd bele a videódba az ő tartalmát.
Érdemes tudni, hogy a YouTube nem hatóság, nem mérlegel egyáltalán jogi érveket. Ha a jogtulajdonos jelenti a videódat, hogy a tartalmát használod, akkor csak azt vizsgálja meg, hogy tényleg jogtulajdonosa-e a panaszos annak, ami a videódban van, jogosult-e reklamálni a tartalom miatt. Ezek után, mivel ő a jogtulajdonos, végrehajtják a tiltást és kész. Ha te meg akarod vétózni a törlés jogosságát, akkor tájékoztatnak róla, hogy alaposan gondold meg, mert a YouTube-nak nincs mérlegelési lehetősége. Ha te Fair Use vagy más érveléssel megkérdőjelezed a törlés jogosságát, akkor a YouTube annyit tesz, hogy továbbítja az érvelésed a jogtulajdonosnak, akit felszólítanak, hogy vagy ejtse a törlési kérelmét, vagy pereljen be téged. A YouTube ezzel kiszáll a történetből és a bíróságra bízza, mert a bíróság hatásköre rendezni a vitátokat, ha nem tudjátok egymással rendezni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!