Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Milyen megrovást kap egy...

Milyen megrovást kap egy tanár, ha akkor történik baleset egy diákkal, amikor hivatalosan még az ő óráján kell lennie?

Figyelt kérdés
Pl.: elüti egy autó? Azért kérdezem, mert a tanárok sokszor mondják ezt, amikor elmarad az utolsó óra és haza lehet menni. Vajon tényleg akkora "veszély" ez rájuk nézve? Hallottatok már ilyen esetről?
2023. szept. 8. 08:44
1 2
 11/15 A kérdező kommentje:
Azért durva, hogy minimum fegyelmit is kaphatnak ezért. Nálunk ez rendszeres, még az alsósoknál is.
2023. szept. 8. 13:38
 12/15 DK-s ***** válasza:

#11-nek:


Mernék komolyabb összegbe fogadni, hogy az iskolavezetőnek (igazgatónak) erről nincs tudomása, ez a tanár magánakciója.


Ha mégis tudna róla, akkor nem való iskola élére.

2023. szept. 8. 13:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:
Ja, alsóban nekünk ilyen soha nem volt. Akkor beült egy helyettesítő tanár, és lehetett rajzolni, vagy ilyesmi, de nem engedtek szélnek, az tuti.
2023. szept. 8. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:

Egyébként nem csak becsöngetéstől kicsöngetésig van büntetőjogi felelőssége a pedagógusnak a gyerek testi épsége iránt, hanem az egész tanulási idő alatt, vagyis amíg a gyerek bemegy reggel az iskolába, addig, ameddig órarend szerint a tanítási idő tart. Vagyis ha kicsöngettek és a gyerek szünetben kimegy a folyosóra, ahol valamilyen mulasztás miatt baleset történik vele, akkor is a pedagógust terheli a felelősség. Általános iskolákban ügyeletes tanárok vannak beosztva minden szünetben a folyosókra, az ebédlőbe, az udvarra is. Pont azért, hogy az iskola minden szegletében legyen egy felügyelő tanár, és ez azt is jelenti, hogy a rá bízott területen és időszak alatt ő felel a gyerek testi épségéért.


Ezért van az, hogy ha az iskolaudvaron pl. a gyerekek szaltóznak vagy felmásznak a fára, akkor egy tanár a semmiből egyből megjelenik (rendszerint egy szigorú, undok "Marika néni") és leordítja őket, idegesen rájuk rivall, hogy ne csinálják ezt. "Nem szabad fára mászni, nem szabad ugrálni, nem szabad szaltózni, semmit nem szabad". Ez nem azért van, mert "gonosz felnőtt, aki nem akarja, hogy a gyerekek jól érezzék magukat", hanem mert nincs kedve bíróságra járni azért, mert te olyan jó poénnak tartod, hogy amikor Pistike felmászik a fára és ott fejjel lefelé lóg, te hülyeségből lerántod az ágról. Nektek ez az egész csak ártatlan játék, de amikor Marika néni meglátja, hogy Pistike fejjel lefelé lóg az ágon, akkor ő már a lelki szemeivel azt is látja, hogy Pistike már le van esve és kitört a nyaka, mindenütt szirénák villognak, őt pedig a rendőrök kérdezik ki a karperecet már előre lóbálva, hogy hogyan történhetett meg ez Pistikével az ő felügyelete alatt...


Végső soron pedig a felelősség az iskolavezetőt terheli, pl. olyan esetben ha munkálatokat végeznek az iskolában és ráesik a gyerek fejére valami, akkor nem biztos, hogy a felügyelő tanárt veszik elő, mert ő nem tehetett róla. Az igazgató viszont felelősségre vonható, hogy miért iskolaidőben végeztet felújítást stb.


Visszatérve a kérdésre, tanóra alatt a tanórát tartó pedagógus a felelős a gyerekek testi épségéért és a gyerekek neveléséért is, ami azt is jelenti, hogy senki nem mehet el kicsöngetésig (egyébként törvény szerint még a WC-re sem, legfeljebb orvosilag indokolt esetben), de azt is jelenti, hogy a tanár be sem engedhet mást, ha nem akarja (még az igazgatót sem) a tanterembe, vagy ahol a foglalkozást tartja. Vagyis olyan nincs, hogy "ma nincs megtartva az utolsó óra, mert beteg a tanár, mindenki hazamehet". Ilyenkor ugyanis kijelölt helyettes van, és a helyettes tanár a felelős a gyerekekért, ha pedig a helyettesítés nincs megoldva, valaki pedig hazaengedi a gyerekeket, akikkel út közben valami baj lesz, akkor ez a valaki, de végső soron az igazgató a felelősségre vonható (mert a helyettesítési rendszernek működnie kell, ez az igazgató felelőssége).


A lényeg az, hogy a szülő azzal a tudattal adja be az iskolába a gyerekét, hogy a tanítási idő alatt ott vigyáznak rá a felnőttek. Ha valami lesz a gyerekkel, akkor a felnőtteké a felelősség. A szülő tájékoztatva van arról, hogy a gyereknek mettől meddig tartanak a foglalkozásai az iskolában, az iskola eddig az időpontig felelősséget is vállal érte. Ha valamilyen foglalkozás elmarad, és nem tudják megoldani a helyettesítést, akkor arról a szülőt előre tájékoztatni kell (ezen és ezen a napon nem lesz délutáni ügyelet, tanulószoba, legyenek szívesek a gyereket délután 3 óráig hazavinni). Ilyenkor délután 3-ig vállal felelősséget az iskola, de ezt előre a szülők tudtára kell adni.

2023. szept. 13. 01:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:
#14 Nagyon szépen köszönöm a válaszod, még azokra a kérdéseimre is válaszoltál, amik olvasás közben jutottak eszembe:)
2023. szept. 13. 11:43
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!