Ha még él anyám, attól le tudok mondani a leendő örökségemről?
Valószínűleg egy nagy házat örökölnénk a testvéreimmel együtt, de én nem akarok részt venni ebben a hercehurcában, és előre lemondanék minden örökségemről.
Azt tudom, hogy amikor már meghalt az, akitől örökölhetek, akkor lemondhatok konkrétan az örökségemről, de így előre lemondhatok az örökösödési jogomról?
"Örökséget visszautasítani csak az öröklés megnyílása után lehet, vagyis az örökhagyó halálát követően. Ez az örökös egyoldalú nyilatkozata, melyben kijelenti, hogy nem kíván örökölni. Míg örökségről lehet részben lemondani, addig örökséget csak egészben lehet visszautasítani. A visszautasítás történhet írásban, de történhet a hagyatéki eljárásban akár szóban is, alakiságokhoz tehát nem kötött. Visszautasításra a gyakorlatban akkor kerül sor, ha a hagyaték passzív vagyont tartalmaz (tartozások, hitelek, kölcsön).
Mindkét jogintézmény esetén a végeredmény azonos, az adott fél nem örököl, a törvényi sorban következő személy lesz az örökös."
5-ös, nincs olyan, hogy leendő örökség!Amíg él valaki elszórhatja, elajándékozhatja, végrendelkezhet akárki javára nem kell azt a gyerekre, rokonra hagyni.Kézpénzt, vagyont, én sem hagynék a szükségenél többet tudatosan( temetés költsége kb.) elutazom, magamra költöm stb.
A kérdező akitől örökölne, honnét tudja, hogy egyáltalán mit örökölne?
12: Neki alapjában igaza van, legalábbis abban, amit mondani akar.
Csak itt azt nem veszi figyelembe, ami a kérdező szándéka.
Valóban lehet szerződni mint reménybeli örökös, az örökhagyóval, de az teljesen más célú jogintézmény.
Eredendően arra lett létrehozva, hogy a családi vagyont mentse, duhaj, élvhajhász, vagy más okból a vagyonkezelésre alkalmatlan örökösöktől.
Ott jellemzően az történik, hogy az örökös azonnali pénz reményében beéri kevesebb összeggel is, így kizárja magát a majdani komolyabb mértékű örökrészből, a józanabbak javára. Erről készül egy szerződés, ami egy kétoldalú jogügylet.
Itt viszont arról van szó, hogy a kérdező nem akar részt vállalni az örökséggel kapcsolatos procedúrából és az esetleges háborúskodásból. Ezért előre vissza kiván lépni és afelől tudakozódik, hogy erre miképpen van lehetősége.
Egyébként, jog-dogmatikailag ez az örökösödési szerződés úgy hülyeség, ahogy van, mert nem örökségről szól, hiszen az (még) nem is létezik, pusztán az örökhagyó vásárolja ki, vagy váltja meg, valamelyik örökösének az örökséghez fűződő jogait, részben vagy egészben.
Kicsit más dolog a szerződéses örökös (jellemzően tartási szerződés), de az sem örökségről szól, hanem várományról.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!