Tehetek feljelentést a főnökeim ellen?
#18:46
Ez nem jogsértés. Ne vezesd félre a kérdezőt!
Lelkileg megerősödni nem fogsz sajnos egy anonim oldalon.
Terápiába kell menni, eszközöket szerezni a határmeghúzáshoz és önmagad képviseleséhez. Mert ez addig így marad és még rosszabb lesz.
Nagyon sajnálom, hogy 18 évesen már ennyire szét vagy traumatizálva.
Az attól is függ, hogy mivel vádolnak, és pontosan meddig viszik el a dolgot.
A leírtak alapján büntetőjogilag a rágalmazást tudom elképzelni, hogy megvalósulhat, de ha "csak" annyi történt, amennyit leírtál, akkor valószínűleg az sem (eddig).
Munkahelyen belül egyébként általában nem áll meg a "nagy nyilvánosság előtt" mint körülmény, ahhoz azért több kell annál, mint hogy hallja néhány kolléga vagy ellátott.
Rágalmazásnál nagyon lényeges, hogy az, ha vádolnak, gyanúsítanak valamivel, nem elég. A büntethetőségnek feltétele, hogy tényállításról legyen szó, ami egyértelműen rólad szól, a becsületed csorbítására alkalmas (érdeksérelmet okoz), és más(ok) előtt történik meg.
Például, tegyük fel, hogy lába kélt valamilyen pénzösszegnek vagy értékes dolognak az intézményben, és a fenti beszélgetés során téged gyanúsítottak meg vagy vontak kérdőre a feletteseid. Ez még nem rágalmazás, csak egy indulatos vita, egy munkahelyi konfliktus, amit konfliktuskezelési technikákkal kellene kezelni, vagy ha tényleg történt lopás, akkor a rendőrséget hívni.
Bíróságon is megálló rágalmazás ebből akkor lehet, ha bizonyíthatóan és tényállításként kijelentve azt mondják, hogy te loptad el a kérdéses dolgot, netán le is írják ezt az intézményvezetőnek stb. Ekkor megvalósul, hogy tényállítást, más előtt közöltek, ami a becsületed csorbítására alkalmas, ilyenkor (feltéve, hogy a tény nem való) van némi esélyed rá, hogy hosszú pereskedés után az elkövető kap egy elmarasztaló ítéletet.
Esetleg szóba jöhet még enyhébb esetben, polgári peres eljárásban, személyiségi jogsértés megállapítása, bár azzal különösebben sokra nem mész, mert sérelemdíj fizetésére kötelezésre vajmi kevés esélyed lenne.
Mindenesetre ha ez ismétlődően előfordul, és valóban szinte kezet is emelnek rád, akkor én mindenképpen javasolnám, hogy a munkáltatói jogkör gyakorlója felé élj jelzéssel (ez valószínűleg az intézményvezető), mert ezt a helyzetet muszáj lenne kezelni. Ha te ott gyakorlaton (v. duális képzésben) lévő tanuló vagy, akkor az oktatási intézményednek is tudomást kellene erről szereznie. Ezek az opciók szerintem jobban hasznodra lennének, mint bármilyen feljelentés, mindaddig, amíg súlyosabb dolog (pl. ne adj' Isten ténylegesen megütnek) meg nem valósul.
Dehogy nem tehetsz feljelentést, főleg, ha mások előtt is történt.
Kérdés természetesen, hogy mit kiabált. Feltételezem, nem azt, hogy milyen finom illata van az ebédednek.
Lehet pl. becsületsértés, és verbális bántalmazás, ill. fizikai becsületsértés is. Stb. Hogy ebből büntetőfeljelentés vagy polgári per lehet-e, az más kérdés, de tehetsz jogi lépéseket, kérdés, hogy megéri-e.
Amennyiben ez gyakori nálatok, akkor a zaklatás, ill. csoportosan elkövetett tetlegességig is elfajuló zaklatás is szóba jöhet, ami már büntető kategória.
Persze azért érdemes magadba is nézni, hogy te mennyit ártottál nekik, pl. ha te beszóltál nekik, vagy úgy viselkedtél velük, az enyhítő körülmény lesz számukra, akkor is, ha te ADHC-s és pánikbeteg vagy.
Azonban ha ők tudtak arról, hogy neked ilyen betegségeid vannak, és ennek ellenére tolták ezt a viselkedést, akkor ez lehet súlyosbító körülmény.
Polgári perben kérhetsz sérelmi díjat, perköltség megtérítését, ha konkrétan emiatt anyagi károd keletkezett, pl. annyira súlyosbodott az állapotod, hogy ezért pszichológushoz kellett fordulnod, bár korábban nem jártál, és ezt ő is alátámasztja, stb. akkor esetleg annak vagy a gyógyszer költségének is megtérítését is mint kártérítést is kérheted, de ez szerintem hülyeség.
A rendőrségi feljelentésre az eset, (ill. esetben, pl. csalás, a tudomásra jutás után 30 napig fordulhatsz)
Rendőrök azonban nagy eséllyel lepattintanak, hogy mindenkivel kiabálnak, mert nem akarnak piti üggyel foglalkozni. Ha meghatározod a konkrét bűnt, mondod a jogszabályhelyet, stb. tehát profi feljelentést teszel, akkor kicsit más a helyzet. A feljelentésben nem csak a cselekményt kell fell közölni, nem csak az elkövetőket, helyszínt, és hogy mikor volt, hanem a tanúkat is, akik tapasztalták az eseményt. A tanúkat nem kell kérni, hogy "leszel-e a tanúm?", ez nem házasság, hanem per, ill. nyomozás... tehát kötelességük megjelenni tanúskodni és az igazat mondani. (A tanú költségét ill. jövedelemkiesését - ha a kihalgatás, per munkaidőben zajlik, az állam állam megtéríti.)
Viszont kezelhetnéd az ügyet asszertíven is, miért csinálták ezt, stb. Esetleg amikor nyugodtak, beszélj velük külön-külön. Lehet, hogy többet elérsz vele, mint a pereskedéssel, feljelentéssel, mert akkor végleg elmérgesedik köztetek a viszony. Persze ha nagyon durva dolog történt, kérhetsz távolságtartási végzést. Hogy egy ilyen esetet hogyan kezel a főnökség, az más kérdés.
Egyébként mehetsz a főnökhöz is panaszt tenni (úgy értem az igazgatóhoz, intézmény vezetőjéhez, aki a munkáltatói jogokat gyakorolja), hogy munkaidőben az intézmény területén ez és ez történt, és kéred az illetők felelősségre vonását, mert jogi útra lépést mérlegelsz, és hogy vannak tanúid... de ezt kell a leggyorsabban tenni, mert neki van a legjobban időben megkötve a keze: ha jól tudom, három napja van, hogy szóbeli vagy írásbeli figyelmeztetést tegyen, esetleg rendkívüli felmondással éljen.
Viszont végig mérlegelned kell, hogy ettől majd népszerűbb leszel-e, nem lesz ez a reakciód kontraproduktív (pl. hogy árulkodós vagy), nem szerzel-e több haragost. Amennyiben azok, akik téged bántottak, jellemzően mindenkivel kötekednek, mindenkit nyomás alatt tartanak, akkor lehet, hogy sokaknak teszel szívességet, és kérhetsz másokat is, hogy mondják el, hogy milyen mérgező, demoralizáló a főnök. Ebben az esetben lehet, hogy leváltják, áthelyezik, kirúgják, vagy figyelmeztetik, de persze az is lehet, hogy leszarnak téged, és te húzod a rövidebbet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!