Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Lehet valamilyen hátsó szándék...

Lehet valamilyen hátsó szándéka/kihasználhatja a házzal a lenti esetben anyámat?

Figyelt kérdés

Anyám új párjáról van szó, akivel most fognak összeköltözni, pontosabban a férfi hozzánk.


A kérdés azért merült fel, mert elég körülményes a háttérsztori (lásd lentebb..), és tudtommal nem tudja kihasználni jogilag ismerve a lenti infókat, de szeretnek biztosra menni..


Infók:

- a férfinak van egy háza, ahol lakik jelenleg, de tartozás miatt az jelenleg nincs az ő nevén… az ismerősnek akinek a nevére íratta viszont vannak gyerekei, így azok fogjak valószínűleg örökölni egyszer, ha az idősebb ismerős meghal.

- a ház egyébként erősen felújításra szorul.

- és van anyám: a ház az én nevemen van, én örököltem anno.

- Anyámé a haszonélvezeti jog.

- tud róla a férfi, azonban ami kicsit zavar, hogy most hogy ide fog költözni, a 2 ház közül inkább ezt újítaná fel. És ebbe az ő pénze is menne.. mert mindkettőre nincs is pénz, na meg az öröklés esetén fél, hogy eladja az ismerős gyereke majd a feje felől esetleg ha úgy alakul.


Én eleve nem értettem miért akarja a mi (én) hazámat felújítani, ott is van mit csinálni, igen.. de az érv az a fenti, plusz az, hogy itt vannak/lesznek többet, főleg miután ideköltözik. Ami végülis logikus.

(viszont hogy sok-sok év múlva mi lesz azt nem tudni előre, és ezt sem szabadna készpénznek vennie, hogy itt élete végéig marad majd… nyilván ha szeretetben es jól élnek évekig anyámmal, nem akar az ember rosszat és felőlem maradhat ameddig akar (csak a rezsit fizesse majd), de tudva hogy elvileg korábban is járt már úgy hogy felújított házba tett bele anyagiakat es munkát, majd el kellett jönnie, nem tudom miert megy ilyen kockáztatná újra.


Szóval csak biztos akarok lenni benne, hogy nem tudja anyámat kihasználni, mert az ember félti azért valahol.. tud róla, hogy a ház nem anyám, hanem az én nevemen van.



2023. máj. 18. 19:15
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Felújítás, ha tudja számlával bizonyítani, akkor igényt tarthat a ház értékéből annyira, amivel a ráköltött pénze emelte a ház értékét. Én ha tulaj lennék nem mennék bele. Viszont az állagmegóvásért te felelsz, például szakad a tető, az a te sarad. A haszonélvező használhatja, beszedheti utána a hasznot, például albérletbe kiadja. Viszont átalakítást, nagy falújítást nem csinálhat, csak is a tulaj engedélyével. Én nem mennék bele.
2023. máj. 18. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Elvileg lehet hátsó szándéka, de sokat nem tud tenni.

Felújítani csak a te mint tulajdonos engedélyével szabad neki, elvileg ezt az értéknövekedést kiköltözéskor visszakérheti.

Ha az írásbeli beleegyezésed nélkül végez ilyen munkákat, akkor viszont nem tarthat igényt az ellenértékre.

Ha feltétlen akar valamit csináltatni, akkor elötte kell egy szerzödést iratni, hogy ezt az ottlakás fejében teszi, így nem kell lakbért fizetnie, viszont neki sincs semmi féle követelése a jövöben feléd.

2023. máj. 18. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Engem nem kérdez meg, anyám hív és mikor beszélünk, akkor mondja ezeket a terveket, hogy ezt meg azt szeretné(k).. pl kerítést magától mondta hogy ő akar csináln végig, vagy a tető az egy részen valóban rossz állapotban van, és ez tervben van hogy meg legyen majd csinálva, ez az egy. a konyhában egy részen van kifestenivaló, azt is o magától akarja megcsinalni meg vmit át akarnak alakítani kicsit.


A szerződés jó ötlet is lenne, de olyan rossz szájíz lenne nekem ez, ha konkrétan most kvázi majd “családtag” lesz, ez olyan szerencsétlen indítás… idegennél, albérlőnél tiszta sor, de ha meg tényleg nincs vele rossz szándéka és amiatt csinálja hogy anyámnak is jó legyen, illetve mert o is itt fog élni.. nekem kellemetlen. Azt maga is mondta anyámnak h kicsit fèl attól hogy megcsinálja ezeket és utána majd esetleg “ki lesz rakva.” - de hát most erre nem is tudok mit mondani, mi lesz 10-20 év múlva..


Nagy elvileg a szerelem, és elvileg ismerősök által rendes is, ezt mondjak róla, és örülök is neki tényleg, csak még viszonylag friss ezért ez a dolog, meg sok hirtelen ez az egész így.


De ha legrosszabb esetben elteszi a Számlát és igényt tarthat a költségekre, lehet azt mondom vállalom a rizikót.. mondjuk tőle sincs kérve ott lakásért semmi, meg nincs is tervben.


Minden esetre a nagyobb átalakítgatasokról leallitom őket, vagy ha tényleg anyagilag bele akar tenni, a szerződést átgondolom az ottlakasert. Mert azért mégis pénz..

2023. máj. 18. 20:40
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Kérdező!


Azért akarja a Tiédet felújítani, mert ő is ott lakna...Anyád - haszonélvezőként - azzal lakik együtt, akivel csak akar...


Van -e hátsó szándéka?

Ezt most még így nem lehet kisakkozni, ennyi infoból. Ez most még kizárólag csak találgatás.


Több időnek kéne eltelnie...idővel mennyit költ a házra, ezek költések mennyiben indokoltak...(ha a ház értékéhez képest túl magas összegek jelennek meg indokolatlanul, és saját háza is megvan, akkor esetleg lehet ilyenen gondolkodni - az értéknövelő beruházás egyébként nem tilos.

2023. máj. 19. 06:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:

Utolsó, legyen így, nekem ezzel nincs problémám. Igen, ő is ott lakna.


Sajnos idő kell, még nagyon friss és nem is ismerem. De úgy döntöttem, megelőlegezem neki a bizalmat.

2023. máj. 19. 14:28
 6/6 A kérdező kommentje:

Update: kicsit sok lett most hirtelen a tervezett felújítósdi, amit terveznek.. Most több nagyobb kaliberű dolgot említett anyám, amiből csak egy állapot megóvás, a többi amit a faszi elképzelt hogy jobb lenne és átalakít, felújítgat rajta..


Engem eleve zavar, hogy az én házamba veri valaki a pénzét (amikor a sajátját is csinálhatná..), főleg ennyit és ilyen rövid idő alatt.. meg 1 éve sincs a képben.


És utána olvasgatva igenis van olyan hogy ráépitessel való tulajdonjog igénylés… ami elvileg a nagyobb jellegű felújításokat is magába foglalja,és már durván elszaladtak otthon a tervek, amibe a pasas fizetne amúgy.


Az a baj, hogy hiába nem adok írásos engedélyt.. jogilag ez lehet kevés önmagában, ha majd esetleg követeli a tulajdonrészt, vagy az értékét, mert nyilván így jelentősen több lehet majd..


Így lehet mégis elő fog kerülni egy megállapodás, amit írunk.

2023. júl. 31. 23:56

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!