Ezekben az esetekben mi a helyzet ? Emberekről készült felvétel/interjúról lenne szó. Hogyan s mit lehet csinálni ? Mik a következmények ? Vannak negatív tapasztalatok ?
Valaki pl youtube videót csinál és odamegy egy emberhez, megcsinálja a tartalmat amit akar (kérdez tőle valamit, ad neki valamit stb), ez 1-2 szavas beszélgetéstől akár pár percesig is, ilyenkor minden esetben meg kell kérdezni, hogy hozzájárul-e a felvételhez, közzétételhez ?
Amikor valaki azt mondja, hogy nem videózhatják, mert "személyiség jogok" és mégis megteszik, mert arra az a válasz jön, hogy de simán felvehetik mert "ez köztér".
Ilyenkor mi van ?
Pl egy verekedés/balhé/vitatkozás/fenyegetőzésnél valaki felveszi a történteket és felteszi valahova, rendesen arccal, kitakarás nélkül, olyankor mi van ?
( de egyébként az autós felvételek amikor valaki rögzít egy büntető fékezést a telefonjával vagy egy lopást az utcán, bicikli vagy bolti lopás vagy ilyesminél pl)
Vagy ha van egy hely, ahol sok ember megfordul és rendre ott van egy drogos/csöves/kötekedő ember és felveszi és felteszi youtube-re vagy facebookra, hogy az emberek kerüljék el azt a környéket, akkor aki felvette és megosztotta azzal mi a helyzet ?
Ugye itt erre a köztéres dologra lennék kíváncsi.
Mert ilyenkor mindig ezzel jönnek.
Van pl különbség ha ezt egy magánszemély csinálja, vagy ha egy olyan szervezet mint a Ma Megmentelek (vagy régebben Megmentelek Magyarország) ?
Köszönöm szépen!
Amikor valaki azt mondja, hogy nem videózhatják, mert "személyiség jogok" és mégis megteszik, mert arra az a válasz jön, hogy de simán felvehetik mert "ez köztér".
Ilyenkor mi van ?
Néhány esetet leszámítva nem videózhatod le ha ezt mondja. Eljárást lehet utána indítani.
Ami a közteret illeti, azt lehet fotózni. Ha én is rajta vagyok, akkor az már nem köztér, ugyanis én magánszemély vagyok, és illik megkérdezni, hozzájárulok-e.
Ami a "de ez köztér" szöveget illeti, a helyzet egyszerű. Elveszem az illetőtől a készüléket, megtaposom és megjegyzem: egyetértünk, ez köztér.
Rövid válasz: Nem
Hosszabban: Az érintett személy beleegyezése szükséges. Viszont ez történhet ráutaló magatartással is. Mikor valaki nekiáll válaszolgatni kérdésekre, miközben az arcában a kamera, az eléggé annak számít.
Illetve nyilvános rendezvényen is készíthető a résztvevőről felvétel. (pusztán közterületen tartózkodás nem tartozik ebbe)
Szoktam vlogokat nézni és azért látszik, hogy a nagyobb tartalomgyártók alkalmaznak bizonyos módszereket. Például "utcai vlog", de kizárólag a készítő arca látható. Meg van vágva a videó, mikor más kerülne a képbe. Vagy azokon a részeken, ahol valaki szerepel, ott némileg el van homályosítva a háttér. Nem teljesen, de épp annyira, hogy ne lehessen mást felismerni, és a néző azt higgye a fókusz miatt.
Miért? Mert, ha valaki felismeri magát, akkor akár töröltetheti a teljes videót, a készítő több órás munkája és bevétele pedig megy a levesbe.
Persze találhatsz videómegosztó oldalakon köztéri felvételeket, de azt már nem látod, hogy előtte hány videót törölt akár csak az automatikus szűrő.
Itt elég sok különböző eset van leírva a kérdésben, ezeket külön-külön lehet megválaszolni, mert helyzettől függő, hogy mi érvényes rá:
"Valaki pl youtube videót csinál és odamegy egy emberhez, megcsinálja a tartalmat amit akar (kérdez tőle valamit, ad neki valamit stb), ez 1-2 szavas beszélgetéstől akár pár percesig is, ilyenkor minden esetben meg kell kérdezni, hogy hozzájárul-e a felvételhez, közzétételhez ?"
- Igen, már a felvétel készítésének megkezdése előtt tájékoztatnod kell, hogy miről szól az interjú, mi a a célja, mire szeretnéd felhasználni, stb, és meg kell kérdezni, hogy hozzájárul-e a rögzítéséhez, és hozzájárul-e az XY helyen való publikálásához. Elvileg szóbeli beleegyezés is elegendő, de ha valami komoly dologhoz kell az interjú, célszerű írásbeli nyilatkozattal lepapírozni, hogy később, ha mégis "meggondolná" magát az illető, és problémázna, akkor le tudd magad védeni, hogy igenis hozzájárult.
"Amikor valaki azt mondja, hogy nem videózhatják, mert "személyiség jogok" és mégis megteszik, mert arra az a válasz jön, hogy de simán felvehetik mert "ez köztér".
Ilyenkor mi van ?"
- Az van, hogy embereket célirányosan csak engedéllyel szabad videózni közterületen is, (kivéve ezalól a tömegfelvétel, és a közszereplők nyilvános szereplése), tehát ha valakit célirányosan videóznál ahhoz az engedélye szükséges, függetlenül attól, hogy épp hol tartózkodik.
"Pl egy verekedés/balhé/vitatkozás/fenyegetőzésnél valaki felveszi a történteket és felteszi valahova, rendesen arccal, kitakarás nélkül, olyankor mi van ?"
- Amíg fennáll a körözésük, addig felteheti arccal, de ha megvan a tettes, vagy már ismert (a hatóságok számára) az illető kiléte, akkor nem tehető fel, csak kitakarva. Ha ennek ellére kitakarás nélkül szerepel, akkor perelhet a személyiségi jogainak megsértése miatt, de feltehetőleg azért előtte szól/tájékoztat, hogy távolítsd el a videót.
"de egyébként az autós felvételek amikor valaki rögzít egy büntető fékezést a telefonjával vagy egy lopást az utcán, bicikli vagy bolti lopás vagy ilyesminél pl"
- Büntetőfékezést és más közlekedési szabálytalanságok felvételeit a rendőrségnek kell beküldeni, ők azonosítják az illetőt és szankcionálják. Közzétenni csak úgy lehet, ha nem felismerhető aki a szabálytalanságot elköveti.
- A biciklilopás és társai téma ugyanaz, mint a verekedős eset: addig szerepelhet felismerhető arccal együtt, amíg körözi őket a rendőrség, és folyamatban van az elkapásuk. Ha elkapták őket, onnantól nyilvános felületen csak kitakarva szerepelhetnek.
"Vagy ha van egy hely, ahol sok ember megfordul és rendre ott van egy drogos/csöves/kötekedő ember és felveszi és felteszi youtube-re vagy facebookra, hogy az emberek kerüljék el azt a környéket, akkor aki felvette és megosztotta azzal mi a helyzet ?"
- Magát a hajléktalan vagy drogos embert (ahogy pl. fekszik a buszmegálló padján) szintén csak felismerhetetlenül szabad feltenni, illetve engedély nélkül nem szabad célirányosan őt fotózni, bár szvsz. erről eleve nem is szükséges felvételt készíteni, elég csak egy sima poszt, azt is megértik az emberek. Az XY utca sarkán ez és ez van, kerüljétek el, ennyi.
"Van pl különbség ha ezt egy magánszemély csinálja, vagy ha egy olyan szervezet mint a Ma Megmentelek (vagy régebben Megmentelek Magyarország) ?"
- Hivatalos sajtóra más szabályok vonatkoznak, mint magánszemélyekre, tehát a híradó riporterei sajtóigazolvánnyal járnak, különböző engedélyekkel felruházva, de az általad említett civil szervezeteknek kb, ugyanannyi a hatáskörük, mint egy magánszemélynek.
"- Hivatalos sajtóra más szabályok vonatkoznak, mint magánszemélyekre, tehát a híradó riporterei sajtóigazolvánnyal járnak, különböző engedélyekkel felruházva, de az általad említett civil szervezeteknek kb, ugyanannyi a hatáskörük, mint egy magánszemélynek."
Azok a szabályok amiket leírtál ugyanúgy érvényesek a hivatásos sajtó munkatársakra is. Ezeket a szabályokat ugyanúgy be kell tartaniuk. A satjó igazolvány más helyzetekben fog számítani. Pl. egy rendőrségi zárás esetén, egy hivatásos, sajtóigazolvánnyal - ha nem akadályozza számottevően a rendőri intézkedést - a területen maradhat. Bemehet dolgozni olyan helyre is ahova amúgy tilos stb. De a személyekről felvétel készítésre vonatkozó szabályok ugyan úgy érvényesek rájuk is.
#7
Igen, így gondoltam én is, lehet félreérthető volt :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!